• (87) 423-27-97
  • Poniedziałek - zamknięte (dzień wewnętrzny) | Wtorek 8.00-16.00 | Środa 10.00-18.00 | Czwartek-Piątek 8.00-16.00 | Sobota 8.00-15.00

Spotkania z literaturą

W bibliotece odbywają się Spotkania z literaturą w ramach działalności Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Zajęcia prowadzone są przez bibliotekarzy. Słuchacze spotykają się w czwartki, rozmawiają o książkach, dzielą się swoimi spostrzeżeniami i gustami literackimi. Tematyka spotkań jest różnorodna.

RELACJE ZE SPOTKAŃ


"Lodowi wojownicy"- biografie himalaistów polskich.

"Lodowi wojownicy"- tym mianem zagraniczni wspinacze wysokogórscy ochrzcili polskich himalaistów. Kiedy cały świat ruszył na podbój Himalajów, oni tkwili jeszcze w peerelowskiej rzeczywistości, ale w latach 70 i 80 zawiesili poprzeczkę ekstremalnie wysoko – postanowili zdobywać ośmiotysięczniki zimą. I zdobywali. Za rzucone światu wyzwanie i własne wielkie sukcesy niektórzy z nich, z których biografią zapoznaliśmy się na spotkaniu, zapłacili najwyższą cenę. Cenę życia.

69


Jak dożyć setki w pięknym stylu?

Większość ludzi gdy widzi pełną wigoru i jasności umysłu zdrową osobę w podeszłym wieku, to pierwsza myśl, jaka przychodzi im do głowy to "taka osoba ma po prostu dobre geny".
Gdyby ktoś chciał poszukać magicznego klucza do długowieczności w postaci jakiegoś pokarmu czy suplementu, to niech się nie kłopocze: i tak go nie znajdzie, bo go zwyczajnie nie ma. Próba odpowiedzi na pytania: co wpływa na długość naszego życia, co robić aby cieszyć się dobrym zdrowiem psychicznym i fizycznym i jak zachować dobrą pamięć spędza sen z powiek. Podstawą do rozmowy stała się książka Dana Buettnera, długoletniego pracownika National Geographic który wraz z zespołem lekarzy, antropologów, geografów, dietetyków oraz epidemiologów przemierzył cały świat by porozmawiać z najstarszymi mieszkańcami wszystkich kontynentów. Odwiedził ludzi, którzy współtworzą unikalne społeczności "Niebieskich stref". W tych wyjątkowych miejscach połączenie elementów stylu życia, diety, duchowości i filozofii pozwala rdzennym mieszkańcom na osiągnięcie nie tylko zdumiewającego wieku, ale także wyjątkowej jakości życia. Czytelnicy podczas spotkania dowiedzieli się o "Dziewięciu lekcjach długowieczności", będących swoistym przepisem na długowieczność i zachęcających do tworzenia własnych "przyjaznych stref długiego i dobrego życia".

68


Zwyczaje i obrzędy – Polski karnawał

Nadszedł karnawał – czas zimowych zabaw i balów. Obyczaj wywodzący się ze średniowiecza i trwający do dziś.
Podczas spotkania przy mini pączku studenci UTW dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy na temat dawnych przyjęć, poznali obyczaje i tradycje minionych lat. Dzięki przeczytanym fragmentom książek mogli również przybliżyć sobie czas karnawału, który był i jest okazją do spotkań towarzyskich. Są to chwile, kiedy to odnawia się i zawiera mnóstwo kontaktów, można odstresować się i odpocząć po trudach pracy.
Spotkanie było również okazją do wielu miłych wspomnień karnawałowych.

67


Książki na Święta

Spotkanie literackie przebiegło w atmosferze Świat Bożego Narodzenia. Propozycje książkowe biblioteki dla czytelników zaprezentowane podczas spotkania na pewno umilą czas oczekiwania na te wyjątkowe święta. Niektóre z nich wprowadzą w temat przygotowań, inne przypomną co jest w tych dniach najważniejsze i skłonią do refleksji.

66


Patronka roku 2018 – Irena Stanisława Sendler.

Bohaterką spotkania była Irena Sendler, jedna z wielu "Sprawiedliwych wśród Narodów Świata". Kobieta, która całe swoje życie poświęciła innym, kierując się słowami ojca: ‘każdemu kto tonie należy podać rękę". I ratowała tych tonących, a były to przeważnie dzieci żydowskie wywożone z getta warszawskiego, matki samotnie wychowujące dzieci, kobiety lekkich obyczajów czy osoby w trudnych sytuacjach życiowych np. zagrożone eksmisją z mieszkania.
Z powieści: "Dzieci Ireny Sendlerowej" i "Prawdziwa historia Ireny Sendlerowej" Anny Mieszkowskiej oraz "Życie w słoiku" Jacka Mayera poznajemy Irenę najpierw jako dziecko, potem matkę i pracownika socjalnego. Poznajemy jej niezwykłe czyny i działania za które była wielokrotnie nagradzana. Poznajemy ją jako bohaterkę, którą nigdy nie pozwoliła się nazywać.
Spotkanie wzbogaciło krótkie nagranie pt. "Jak Polacy ratowali Żydów #1 Irena Sendlerowa" z cyklu "Historia bez cenzury".

65


Sylwetki malarzy w powieści biograficznej.

Mówi się, że malarz to jeden z trudniejszych zawodów, gdyż jego dzieło rzadko doceniane jest za życia. Sławę zyskują dopiero po śmierci artysty. Malarze i ich dzieła często okazują się wdzięcznym tematem powieści, a literacka wyobraźnia pisarzy bywa bardzo zaskakująca. Czytelnicy w takich powieściach szukają "smaczków" na temat życia znanych malarzy. Na rynku dostępne są liczne fabularyzowane biografie, listę których otwiera "Pasja życia" Irwinga Ston"a, powieść o życiu Vincenta van Gogha. Podobnych powieści jest dużo więcej do wyboru. Na spotkaniu przybliżyliśmy sobie kilka z nich: "Raj tuż za rogiem" Mario Vargas Llosa, "Frida" Barbara Mujica, "Moulin Rouge" Pierre La Mure, "Pustelnia pod Trzema Pyskami" Władysław Bodnicki i inne.
Podsumowując spotkanie uczestnicy stwierdzili że powieści biograficzne są dla osób, które z czytania czerpią nie tylko przyjemność, ale również wiedzę.

64


Zatrzymaj się, zaczytaj się, zamyśl się...

Tematem spotkania była książka "Zaklinacz czasu". Jest to niezwykła powieść zapraszająca czytelnika do refleksji nad sposobem przeżywania danego każdemu z nas czasu. Jak głęboko potrafimy zanurzyć się w pojedynczej chwili naszego życia? Czy naszą codzienność wypełnia ciągłe oczekiwanie na coś, czy może rozpamiętywanie tego, co już się wydarzyło? Mitch Albom prowadzi nas łagodnie ku ważnym refleksjom, mogącym zmienić nasze życie na lepsze.

63


Bogusław Wołoszański – popularyzator historii XX wieku

Spotkanie poświęcone było osobie Bogusława Wołoszańskiego, dziennikarza, prawnika a przede wszystkim autora, który od lat niestrudzenie popularyzuje historię XX wieku i jest w tym mistrzem. Pamiętamy go jako pomysłodawcę oraz autora kultowego programu telewizyjnego i radiowego "Sensacje XX wieku". Oprócz tego przygotowywał i prowadził "Encyklopedię II Wojny Światowej", "Skarby Trzeciej Rzeszy", "Tajną historię XX wieku", "Przewodnik historyczny Bogusława Wołoszańskiego" i inne.
Poza twórczością telewizyjną i radiową dał się poznać jako autor bestsellerowych książek, których łączny nakład przekroczył milion egzemplarzy. Najbardziej ceniona przez czytelników jest historia XX wieku "Tamten okrutny wiek", zawierająca opis najważniejszych wydarzeń minionego wieku. Inne jego książki to: "Twierdza szyfrów", "Sieć-ostatni bastion SS", "Tajna wojna Hitlera", "Straceńcy", "Stalin-droga do piekła" i inne równie ważne i dobre pozycje.
Podczas spotkania przypomnieliśmy sobie również fragmenty niektórych jego programów telewizyjnych.

62


"Film obok literatury"

"Każdy czytelnik wyznacza książce inne miejsce na skali estetycznej wartości, inną jej rolę przypisuje w biegu myśli zbiorowej i na innej umieszcza głęboki zasięg jej moralnego wpływu. Wiele arcydzieł czym innym jest dla nas w młodości, czym innym, gdy wracamy w późniejszych okresach życia".

Zofia Nałkowska

Tematem spotkania była książka i jej ekranizacja.Czytelnicy dyskutowali o wyborach : książka czy film. Lubią czytać książki i oglądać filmy. Ciekawią zawarte w nich wydarzenia i losy bohaterów. Gdyby musieli wybierać, z pewnością wybraliby książkę, która może być przyjacielem, poszerza naszą wiedzę o otaczającym ją świecie, porusza wyobraźnię. Książka ma tę przewagę nad filmem, że zawsze można po nią sięgnąć, można wziąć ją w podróż, czytać przed snem. Czytanie książki nie wymaga żadnych urządzeń elektronicznych ani drogich sprzętów, po prostu sięgamy ręką na półkę i już za chwilę możemy przenieść się zupełnie w inną rzeczywistość.
Adaptacje filmowe można lubić albo nie, ale warto przeczytać oryginał. Czasamijest tak, żedobry film może skłonić do przeczytania książki, i na odwrót -książka może zachęcić do filmu.

61


"Od nienawiści do miłości". Historie związków w czasie II wojny światowej.

Mimo, iż od zakończenia II wojny minęło wiele lat to ciągle jeszcze istnieją tematy, które do tej pory niezbyt często były przedmiotem badań historyków. Teraz, za sprawą młodych naukowców, są one powoli odkrywane. Mamy sporo danych dotyczących zarówno przemocy seksualnej jak i prostytucji na terenach okupowanych. Co jednak z Polkami, które do intymnej relacji z nazistą pchnęło uczucie? Nie wiemy o nich zbyt wiele ponad to, że były. I nic dziwnego - takie związki wymagały zachowania głębokiej tajemnicy, jednak występowały i to na całkiem dużą skalę. Dla wielu jest to ciągle temat tabu, najczęściej zabierany do grobu, ale czasami, powoli występują jakieś nieliczne przecieki, które potem stają się tematem książek. I właśnie o takich książkach rozmawialiśmy na spotkaniu. Ile osób tyle indywidualnych spojrzeń na ten problem. Uczestnicy spotkania starając się odpowiedzieć na pytanie: "Iść za głosem serca czy sprzeciwić się jemu?" powiedzieli, że nie ma jednego idealnego rozwiązania. Każdy przypadek jest inny i do każdego należy podchodzić indywidualnie, bo na każdą decyzję wpływa wiele czynników. Nie nam to oceniać, możemy jedynie starać się zrozumieć.

60


"Bo to złe kobiety były. Intrygantki i diablice" Joanny Puchalskiej

Joanna Puchalska to polska historyk sztuki, tłumaczka, a także publicystka związana z miesięcznikiem "w Sieci Historii". Jest autorką książek koncentrujących się głównie na tematyce historii wschodniej Polski i Kresów. Do jej publikacji należą takie książki jak "Dziedziczki Soplicowa" i "Kresowi Sarmaci". W 2016 r. ukazała się książka "Polki, które zadziwiły świat", w której autorka przybliża czytelnikom sylwetki przedstawicielek naszego narodu, które na przestrzeni wieków osiągnęły ogromny sukces w różnych dziedzinach, stawiły czoła przeciwnościom losu i zawstydziły swoimi dokonaniami niejednego mężczyznę.
W publikacji zatytułowanej "Bo to złe kobiety były. Intrygantki i diablice" z 2017 roku Joanna Puchalska powraca do motywu kobiety w historii, tym razem jednak opisując prawdziwe polskie femmes fatales, żyjące od czasów panowania rodu Jagiellonów, po czasy współczesne. Wśród bohaterek książki są morderczynie, oszustki, agentki obcych wywiadów i zdrajczynie.
Podczas spotkania zostały przybliżone biografie kilku bohaterek z książki Joanny Puchalskiej.

59


Maria Nurowska – życie i twórczość.

Tematem spotkania było życie i twórczość jednej z chętniej czytanych i bardziej znanych polskich powieściopisarek, której książki podbijają serca kolejnych pokoleń czytelników. Pierwsza jej książka ukazała się w 1975 roku, były to opowiadania "Nie strzelać do organisty". Rok później ukazała się jej powieść "Moje życie z Marlonem Brando" i tak do roku 2017, w którym to wydała "Dziesięć godzin", drukiem ukazało się ponad 30 jej powieści. Książki autorki tłumaczone były na wiele języków a szczególnie duży sukces odniosły za naszą zachodnią granicą. W powieściach swoich Nurowska nie stroni od wątków autobiograficznych i biograficznych. Pisała o Ryszardzie Kuklińskim, generale Andersie, Krystynie Skarbek czy braciach Niemczykach.

Uczestnicy spotkania stwierdzili, że powieści Nurowskiej czyta się z dużym zainteresowaniem i są one godne polecenia.

58


Wiechowisko - Śmiechowisko

Podczas spotkania czytelnicy przytoczyli najzabawniejsze fragmenty z felietonów Stefana Wiecheckiego.

Stefan Wiechecki (Wiech) 1896 - 1979 - pisarz, publicysta i dziennikarz. Jest jednym z najważniejszych postaci polskiej literatury XX wieku , autorem ponad 30 książek humorystycznych, w których wykreował własny świat obrazujący specyfikę warszawskiego społeczeństwa, własnych bohaterów i własny język. Twórczość literacka Wiecha wymyka się jednowymiarowym porównaniom. Odpowiednią dla niego skalą porównawczą jest szczera radość tysięcy czytelników i masowe mimowolne naśladownictwo pociesznego cwaniackiego sznytu do dziś. Zasłynął z barwnych felietonów, w których występowały barwne fikcyjne postaci, np. Teoś Piecyk, Szwagier Piekutoszczak, Walery i Gienia Wątróbka, Ciotka Kuszpietowska.

Wybrane dzieła: "Cafe pod Minogą" (1947), "Szafa gra" (1955), "Maniuś Kitajec i jego ferajna" (1960), "Piąte przez dziesiąte" (1970), "Wiech na 102" (1987), "Dryndą przez Kierbedzia: wybór felietonów" (1990).

57


"Czy warto czytać? A jeśli tak, to jakie książki"

W czasie spotkania zapoznaliśmy się z danymi statystycznymi odnoszącymi się do czytelnictwa w Polsce w latach 2015 i 2016. Dyskutowaliśmy o tym dlaczego w czytaniu książek ciągle jesteśmy w tyle za Europą. Jaka jest tego przyczyna i co robić aby poprawić te zatrważające statystyki. Rozmawialiśmy również o korzyściach płynących z obcowania z książką, o tym, że książka rozbudza naszą wyobraźnię, uczy, bawi, daje ogrom satysfakcji. Im więcej czytamy, tym więcej wiemy. Dzięki czytaniu jesteśmy bardziej świadomi siebie i świata, lepiej go rozumiemy. Uczestnicy spotkania uznali, że najcenniejszą zaletą czytania jest poprawa koncentracji, pamięci oraz wzbogacanie słownictwa. Stwierdzili, że z czytania czerpiemy wiele korzyści i tylko od nas zależy czy będziemy chcieli i potrafili z tego dobrodziejstwa skorzystać.Niektórzy z uczestników podzielili się z nami refleksją na temat ostatnio przeczytanych książek jednocześnie polecając je innym.

56


Z Literaturą w Wojnowie

W ramach spotkań z literaturą, we wtorek 30 maja 2017 r., grupa wybrała się na wycieczkę do Wojnowa. Pierwszym etapem wyprawy była cerkiew Zaśnięcia NMP z lat międzywojennych, będąca częścią prawosławnego Żeńskiego Monasteru. W klasztorze mieszka sześć sióstr, które zajmują się ogrodem, prowadzą niewielkie gospodarstwo, piszą kanoniczne ikony oraz udostępniają świątynię do zwiedzania. Kolejnym miejscem zwiedzania był klasztor starowierców z połowy XIX w. nad jeziorem Duś. Na teren klasztorny prowadzi brama, a wokół podwórza znajdują się budynki zakonne i gospodarcze, nieopodal założone są dwa cmentarze. We wnętrzu domu modlitewnego można podziwiać cenne ikony oraz olbrzymi srebrny żyrandol z 1910 roku.
Na koniec czekała na wszystkich miła niespodzianka w postaci poczęstunku, przygotowana przez państwo Wandę i Henryka Siwonia.
Nie zabrakło oczywiście literackiego słowa. Podczas delektowania się pysznym ciastem drożdżowym z powidłami i aromatyczną herbatką, pani Wanda przeczytała wiersze odnoszące się do miejsc przepełnionych historią. Natomiast pani Teresa Leszczyńska poleciła uczestnikom wycieczki książkę Katarzyny Enerlich "Rzeka ludzi osobnych", która przedstawia dzieje mieszkańców Mazur od połowy XIX wieku. Na kartach powieści poznajemy obyczajowość, tradycje i skomplikowane historie zwykłych ludzi zamieszkałych w Wojnowie. Przeszłość przeplata się z teraźniejszością. Jest to piękna, mądra opowieść ze sporą dawką historii. Warto nadmienić, że Melchior Wańkowicz również poświęcił staroobrzędowcom w Wojnowie jeden rozdział swojej książki "Na tropach Smętka".
Wszyscy w dobrych nastrojach powrócili do Pisza.


Celebryci książki piszą

Moda na pisanie książek wśród gwiazd trwa od kilku lat. Znane osoby chcą się podzielić z czytelnikami swoimi osobistymi przeżyciami, udzielić porad czy wygłosić pogląd na dany temat.
Podczas spotkania z czytelnikami zostały zaprezentowane książki, które zostały napisane przez polskie gwiazdy m.in. aktorów, dziennikarzy, piłkarzy, modelki. Celebryckiej literatury ukazuje się ostatnio sporo. Książki te bardzo dobrze sprzedają się i są chętnie czytane.
Pojawiły się także pytania:
Dlaczego celebryci biorą się za pisanie? Czy takie książki pozwalają czytelnikom dowiedzieć się jakie gwiazdy są naprawdę? Czy kupujemy to czym nas karmią drogie akcje promocyjne? Czy wydawane jest to, co chcemy czytać?

03


Wizerunek rodziny w literaturze.

Rodzina, czyli krąg ludzi najbliższych sobie, połączonych więzami krwi i szeregiem zależności społecznych. Temat ten ma bardzo doniosłe znaczenie w życiu każdego człowieka, zaś w literaturze poruszany jest szczególnie często. To, jak postrzegali rodzinę twórcy literatury brało swój początek w prawdziwych relacjach między jej członkami. Nie są to więc czysto fikcyjne obrazy, ale portrety odbijające prawdziwe zależności. Spotkanie było okazją do zapoznania się z różnymi modelami rodziny przedstawianymi w literaturze i funkcjonującymi w różnych kulturach, a także do wymiany opinii i własnych spostrzeżeń. Zakończyło się przeczytaniem kilku fraszek związanych z prezentowanym tematem.

05


Życie kobiet w Chinach – dawniej i dzisiaj

Być kobietą w Chinach oznacza większe poczucie przynależności do własnej płci niż w Europie. Ma to związek z sytuacją polityczno-społeczno-kulturalną. Co oznaczało, urodzić się w kraju, gdzie kobiecość to przekleństwo? A równouprawnienie? Demokracja? Korzystamy z tych darów każdego dnia, nie zastanawiając się nawet, jak żyją mieszkanki wielu innych krajów. Na spotkaniu dokonaliśmy przeglądu literatury, która nakreśla obraz chińskiej kultury, przywiązania do różnych tradycji oraz ludzką mentalność. Są to niezwykłe powieści, dające wiele do myślenia, poruszające do głębi, szokujące, prawdziwe do bólu. Należy tu wymienić takich autorów, jak: Pearl S. Buck, Lisa See, Xinran, Mingmei Yip, Adeline Yen Mah, Hong Ying.

08


Karty naszej historii w powieściach pisarzy współczesnych.

Mówi się, że historia jest nauczycielką życia, ale nie tylko. To także skarbnica atrakcyjnych fabuł. O tym mogli przekonać się uczestnicy spotkania, na którym zostały zaprezentowane powieści historyczne z fabułą osnutą na prawdziwych wydarzeniach z dziejów Polski. Bo dobrze napisana książka historyczna to prawie skarb, przede wszystkim jest ciekawsza niż suche fakty zawarte w podręcznikach szkolnych a taką wiedzę łatwiej jest przyswoić i zapamiętać. Uczestnicy spotkania mieli okazję do podzielenia się swoimi opiniami na temat ulubionych książek historycznych, zachęcając do ich przeczytania.

10


Twarze Tuwima – życie i twórczość

Julian Tuwim to jeden z najchętniej czytanych polskich poetów XX wieku, który pisał zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Towarzysz dzieciństwa wielu pokoleń, które z zachwytem i radością słuchały lub czytały jego wiersze. Niewiele wiemy o bogatej i jakże różnorodnej twórczości tego poety. Autor wielu skeczy, wesołych tekstów teatralnych a także librett operowych. Po jego teksty sięgali przed wojną Mieczysław Fogg czy Hanka Ordonówna. Później wykonywali je piosenkarze kojarzeni z nurtem poezji śpiewanej jak Ewa Demarczyk, Marek Grechuta czy Grzegorz Turnau, natomiast z nurtu głównego jak Czesław Niemen oraz muzycy rockowi, punkowi nawet hip-hopowi. Teksty pomimo upływu lat nie tracą niczego ze swej aktualności, mogą jedynie zyskiwać nowy urok i wdzięk jaki nadają im współczesne wykonania i interpretacje. Uczestnicy spotkania zastanawiali się jak to możliwe, że autor pełnych humoru tekstów przez znaczną część swego życia cierpiał na zaburzenia nerwicowe i depresję, które ograniczały jego normalne funkcjonowanie i pracę.

12


Kazimiera Iłłakowiczówna - poetka, dama, urzędniczka

W biografii Kazimiery Iłłakowiczówny jest sporo niedomówień, tajemnic i zagadek. Mnogość znaków zapytania tworzyła sama poetka.
Urzędniczka w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, sekretarka Marszałka Piłsudskiego: piękna, dystyngowana, pedantyczna i pewna swoich racji. Zamknięta w sobie i wymagająca, czasem uparta i kapryśna. Dama i poliglotka, która nie tylko w środowisku literackim wzbudzała respekt, choć pozostawała na uboczu dysput pisarskich i mód. Z upływem czasu obrastała w legendę. Rzadko udzielała wywiadów, nie pozwalała także robić sobie zdjęć. Udało się to Pani Łucji Danielewskiej i opisała poetkę w "Portrety godzin - o Kazimierze Iłłakowiczównie", która powstała z notatek i szczególnego rodzaju wierności pamięci, ponieważ była jej lektorką. Książka Pani Łucji była inspiracją poznania poetki i jej twórczości podczas spotkania z literaturą.

Ja wierszy pisać nie lubię!
Zawsze wyrzucałam je z siebie jak Etna kamienie..."

(cytat "Portrety godzin")

Jednak pozostawiła po sobie bogatą spuściznę literacką. Jej wiersze, proza wspomnieniowa i doskonałe tłumaczenia (m.in. z angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego i węgierskiego) zyskały wielu miłośników.

14


Barwne życie Agnieszki – opowieść o Agnieszce Osieckiej.

Okazją do zaprezentowania postaci Agnieszki Osieckiej oraz jej twórczości była przypadająca 7 marca tegoż roku 20 rocznica śmierci poetki. Osiecka była osobą bardzo uzdolnioną, poetką, pisarką, autorką tekstów piosenek, reżyserem teatralnym i telewizyjnym, dziennikarką i fotografem amatorem. Prowadziła bardzo bogate i urozmaicone życie, taka też była jej twórczość, bogata i różnorodna. Fascynujące i niezapomniane teksty piosenek są odbiciem osobowości poetki, pokazują nam samotną, zagubioną i wyobcowaną kobietę, ciągle szukającą miłości. Na spotkaniu oprócz prezentacji utworów autorki wysłuchano też jej piosenek.

16


Ryszard Kapuściński – książę reportażu

Kolejne spotkanie z literaturą poświęcone było życiu i twórczości Ryszarda Kapuścińskiego. W 2017 roku przypada 85 rocznica urodzin i 10 rocznica śmierci tego wybitnego reportażysty, publicysty, poety i fotografa, zwanego "księciem reportażu". Twórczość Kapuścińskiego cieszy się dużą popularnością z wielu względów. Jednym z nich jest na pewno tematyka, która obejmuje życie codzienne człowieka, najczęściej mieszkańca Trzeciego Świata. Innym - język utworów, który jest żywy, komunikatywny, co sprawia, że jego reportaże czyta się jak powieści o bogatej i żywej fabule. Na spotkaniu nie zabrakło głośno czytanych fragmentów reportaży Kapuścińskiego, z książek takich jak: "Busz po polsku", "Wojna futbolowa", "Chrystus z karabinem na ramieniu", "Cesarz", "Jeszcze jeden dzień", "Szachinszach".

18


Kresy Wschodnie w literaturze

"Kresowe opowieści" Edwarda Łysiaka, "Perły Kresów" Jakuba Czarnowskiego, "Kresowy ród Korybut - Daszkiewiczów Marii Korybut - Marciniak, "Sprawiedliwi zdrajcy: Sąsiedzi z Wołynia " Witolda Szabłowskiego", "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej - te i inne książki były tematem spotkania i dyskusji z czytelnikami. Literatura kresowa posiada pewne, właściwe tylko sobie wyróżniki tematyczno - artystyczne. Walka na kresach i o kresy zarówno ta z bronią w dłoni, jak i ta żmudna - bo koncentrująca się na utrzymaniu tam polskiego stanu posiadania, umieszczona jest zazwyczaj w wyjątkowym krajobrazie Podola, Wołynia czy nad Niemnem. Na rubieżach dawnej Rzeczypospolitej rodzili się najwięksi artyści w dziejach historii kultury naszego kraju. Także kultura ludowa tamtych terenów jest niezwykłą skarbnicą. To wszystko fascynuje malarzy, poetów i pisarzy do dziś. Pojawia się na rynku księgarskim coraz więcej publikacji o ziemiach utraconych, analizujących ten temat pod kątem nie tylko literackim, ale również historycznym, socjologicznym i kulturowym.

20


Poradniki – czy warto po nie sięgać?

Spotkanie było okazją do przejrzenia bardzo bogatej oferty tematycznej poradników ze zbiorów naszej biblioteki. Publikacje te cieszą się ogromnym zainteresowaniem nie od dziś, tak też było i tym razem. Uczestnicy spotkania potwierdzili fakt, iż każdy z nas przynajmniej raz w swoim życiu korzystał z takich książek. Prezentacja była okazją do dyskusji i wymiany różnych porad.

21


"Podróż bez biletu"

Tematem spotkania była literatura podróżnicza, która cieszy się wielką popularnością, towarzyszy nam w życiu i ciągle się zmienia, tak jak zmienia się człowiek. Od której oczekujemy aby poszerzała nasze horyzonty, kształtowała wiedzę o świecie, pozwalała nabrać dystansu i perspektywy. Literatura ta ma nam przede wszystkim dawać przyjemność i relaks, ale powinniśmy także pamiętać, że autorzy tych książek nie mają monopolu na prawdę. Przy okazji spotkania niektórzy uczestnicy podzielili się z nami własnymi wspomnieniami i refleksjami z odbytych podróży.

23


Spotkanie z literaturą psychologiczną

25 listopada gośćmi Biblioteki były Joanna Łepek i Ewa Czajkowska z Ośrodka Rozwoju Osobistego "Kwietne łąki", które podzieliły się z czytelniczkami własnymi doświadczeniami i refleksjami z dotyczącymi literatury psychologicznej, która może pomóc w radzeniu sobie z własnymi problemami. Podczas spotkania zostały zaakcentowane potrzeby i motywy działania każdej kobiety m.in.: jak odnaleźć w naszych historiach ukryte znaczenia, jak budować relacje międzyludzkie oraz jakie mogą być korzyści z pracy z wybranymi książkami i ich wpływ nasze osobiste doświadczenia. Panie poleciły książki: "Rosnąć w siłę" Brene Braun i "Wojowniczki" Glennon Doyle Melton.

26


"... by umysł nie poszedł na emeryturę"

Mylne jest stwierdzenie, że problem pamięci dotyczy tylko osób starszych. Pamięć w każdym wieku, nie ćwiczona, powoli staje się słabsza. Dlatego tak ważny jest trening. Trenowanie umysłu jest jak z trenowaniem sportu, wymaga wysiłku, czasu i systematyczności. Na spotkaniu rozmawialiśmy, o tym że w dzisiejszych czasach, kiedy jesteśmy zasypywani tysiącami ważnych i nieważnych informacji, coraz częściej zdarza się nam zapominać o rzeczach najistotniejszych. Rozważaliśmy również wpływ Internetu na procesy zapamiętywania. Łatwy i szybki dostęp do informacji powoduje, że nie musimy ich "magazynować". To jednak przekłada się na słabszą umiejętność przyswajania. Ponadto omówiliśmy wybrane techniki i ćwiczenia wspomagające pamięć. Ważne, by nie robić niczego pod presją czasu, ocen czy krytyki innych osób.

28


"Historia jest wyciągiem z niezliczonych biografii"

Słowa, które wypowiedział Thomas Carlyle, są znakomitym wstępem do przedstawienia twórczości Elżbiety Cherezińskiej o której rozmawialiśmy na spotkaniu. Autorka na swoich bohaterów zawsze wybiera postacie nietuzinkowe, silne osobowości, trwale zapisujące swą obecność w dziejach i w naszych głowach. Na spotkaniu omówione zostały wszystkie jej pozycje, a największą dyskusję wywołał "Legion" - Książka Roku 2013 w plebiscycie Magazynu Literackiego Książki. Cherezińska swoją twórczością zapewniła już sobie stałe miejsce na polskim rynku literackim.

30


Kultura komunikacji w XXI wieku

Komunikacja, to coś z czym spotykamy się każdego dnia. Rozwój komunikatorów sprawił, że zaczęliśmy zatracać poczucie tożsamości i bliskości. Samotność staje się coraz większym problemem XXI wieku. Próbowaliśmy wspólnie odpowiedzieć, czym jest komunikacja literacka i jakie zależności muszą zaistnieć w relacji autor - czytelnik, aby odbiór był pożądany.

32


"Aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa"

- tak Juliusz Słowacki podsumował wartość języka i umiejętności jego wykorzystania. Niestety, język nie zawsze jest w stanie wyrazić precyzyjnie to, co pomyśli głowa. Spowodowane jest to nie tylko niedostatkiem słów, ale również masowe pojawienie się językowych szkodników. Podczas spotkania uczestnicy zwrócili szczególną uwagę na znaczenie poezji w życiu człowieka. Poezja to słowa, które pojawiają się w chwilach wzruszenia, smutku i zadumy.
Słuchacze chętnie uczestniczyli w grach i zabawach słowem przygotowanych przez bibliotekarza.

33


Władysław Stanisław Reymont - noblista o bogatym życiorysie

"Życie moje skrętami bieży…" ten cytat zaczerpnięty z dzienników Władysława Stanisława Reymonta, stanowił znakomite preludium do opowieści o jego zawiłych losach i niezwykle trudnej drodze do pisarstwa. Spotkanie było okazją do przypomnienia sylwetki pisarza i jego twórczości, gdyż jest jednym z najbardziej znanych polskich pisarzy w świecie a w świadomości społecznej funkcjonuje głównie jako autor "Ziemi obiecanej" i "Chłopów". Tymczasem ma całkiem pokaźny dorobek, a w jego burzliwym i skomplikowanym życiorysie znajduje się wiele znaków zapytania. Publikacje książkowe, które zostały przedstawione podczas spotkania bazują na materiałach źródłowych, dziennikach, korespondencjach i wspomnieniach osób zaprzyjaźnionych z Reymontem.

36


Ludzie Pasje Wartości - rozmowy o dokonywaniu wyborów

Tematem kolejnego spotkania z literaturą były życiowe wybory. Jedni łatwiej dokonują wyborów, a inni toną w niekończących się dylematach. Na zajęciach wybiórczo omówiliśmy historie ludzi kultury, biznesu, nauki, powołania i sportu zaprezentowane w książce pt. "Ludzie Pasje Wartości" pod red. Andrzeja Ziembickiego. Publikacja w ciekawy sposób przedstawia sylwetki ludzi dobrze nam znanych z mediów. Spotkaniu towarzyszyły zwierzenia uczestników o tym, jakimi wartościami kierowali się przy wyborze swojej drogi życiowej oraz jaki wpływ na ich decyzje miała szkoła, rodzice, środowisko.

38


Wielki Polak - Henryk Sienkiewicz

Spotkanie dotyczyło wybitnego, polskiego pisarza - Henryka Sienkiewicza, jego twórczości, a także życia prywatnego. Okazało się, że życie noblisty nie zawsze było usłane różami. Rok 2016 uchwalono Rokiem Henryka Sienkiewicza w uzasadnieniu podając "[...] uczył dumy z polskości, umiłowania ojczyzny i zdolności do poświęceń". Okazją obchodów jest również fakt, że w b.r. wypada 100 rocznica śmierci pisarza.

40


Czesław Miłosz - poeta dystansu

Spotkanie poświęcone życiu i twórczości polskiemu nobliście Czesławowi Miłoszowi. Rozmowy dotyczyły nie tylko tajemnic procesu twórczego, ale też nieznanych aspektów skomplikowanej osobowości poety. Przed otrzymaniem Nobla w 1980 r. jego twórczość nie była znana ani wydawana w Polsce. Fakt przyznania nagrody uczynił z Miłosza poetę modnego, którego czytać wypada. Wisława Szymborska o Czesławie Miłoszu mówiła: "każdy Jego nowy wiersz to było dla nas święto, niespodzianka, podarunek, temat do długich rozmów z przyjaciółmi i zaproszenie do rozmyślania w samotności". W jego talent trudno wątpić, ale już sprawa stosunku poety do ojczyzny wzbudza wyraźne emocje, niektórym zasłużył się tylko swoją działalnością w PRL-owskiej dyplomacji i paroma gorzkimi opiniami o Polakach.

42


Poezja Wisławy Szymborskiej

Spotkanie z poezją Wisławy Szymborskiej to odkrywanie przez czytelników jej wierszy i samej poetki na nowo, ponieważ zawierają cenne przemyślenia i humor. Są inspiracją dla kompozytorów i piosenkarzy. Zdawać by się mogło, że o twórczości i jej życiu napisano tak wiele, że nic nowego o noblistce powiedzieć już nie można. Jednak z pewnością tak nie jest, czego najlepszym przykładem były rozmowy czytelników i najnowsza książka jej sekretarza Michała Rusinka pt. "Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej". Autor przedstawił ją jako osobę nieprzeciętną, damę o niezwykłym poczuciu humoru, która o rzeczach nadzwyczajnych mówiła zwyczajnie.

43


Motyw babci i dziadka w literaturze

Na spotkaniu uczestnicy czytali wiersze Zbigniewa Herberta, Jerzego Harasymowicza, Józefa Barana oraz Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, których tematem były babcie i dziadkowie. Powodem wyboru takiej tematyki było święto, które przypada na 21-22 stycznia i w Polsce obchodzone jest od 1964 roku. Nie zabrakło wspomnień i opowieści o tym jaką rolę pełnili w ich życiu dziadkowie. Próbowano również odpowiedzieć na pytanie: jak zmieniła się ta rola na przestrzeni ostatnich pięćdziesięciu lat?

46


"Boże Narodzenie w literaturze"

Te wyjątkowe święta były okazją do przytoczenia wierszy, opowieści o tradycjach i zwyczajach w kulturze polskiej w miłej i serdecznej atmosferze przy wigilijnym stole. Spotkanie zakończyło się wspólnym śpiewaniem kolęd.

48


"Prowincja pełna…" spotkanie z książkami Katarzyny Enerlich

Spotkanie z powieściami K. Enerlich według czytelników to na nowo odkrywanie uroków mazurskiej ziemi, własnej małej prowincji pełnej marzeń, snów, gwiazd, słońca, szeptów, czarów i smaków – jako jedynego miejsca do szczęśliwego życia. To nie tylko powieści o prostym życiu na prowincji, ale także o sile kobiet – bohaterek książek Pani Katarzyny.

50


Konstanty Ildefons Gałczyński - niepokorny poeta

Inspiracją do kolejnego tematu spotkania z literaturą były obchody święta poezji w Piszu w przeddzień Festiwalu "Pisz i Śpiewaj Poezję". Twórczość Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego naznaczona jest wieloma przeciwieństwami. Poeta z talentem łączy sprawy trudne i poważne z prostym życiem, czyniąc te wielkie sprawy dostępnymi każdemu. Poeta, który z upodobaniem posługuje się groteską i poetyką absurdu, wierzy w rzeczywistość, w swoich wypowiedziach poetyckich ubarwia ją, a nawet uświęca: "Życie jest święte. Święte są ziemia i niebo, święte jest kwilenie drzew i święte mruczenie kota, i święty wietrzyk, który mu wąsy głaszcze" ["List do przyjaciół" z "Prosto z Mostu"] Przy blasku świec uczestnicy czytali wiersze K.I. Gałczyńskiego oraz rozmawiali o ciekawych epizodach z życia niepokornego poety.

52


Diety i zdrowe odżywianie

Spotkanie poświęcone było zdrowemu odżywianiu, aktywnemu trybie życia i promujące książki o tematyce zdrowotnej. Czytelnicy na podstawie własnych doświadczeń wymienili się przemyśleniami, przepisami zachęcając tym samym do zmiany sposobu odżywiania, który znacząco wpływa na poprawę zdrowia, przynosi siły witalne, energię, a polega na spożywaniu tego, co jest nie przetworzone chemicznie. Pozytywne nastawienie i zdrowe żywienie daje pełną satysfakcję z życia. Odbył się krótki przegląd poradników zdrowego odżywiania i degustacji potraw.

53


Opłatek wigilijny i dobre serce

11 grudnia odbyło się Spotkanie z Literaturą pt. "Opłatek wigilijny i dobre serce". Podczas spotkania uczestnicy przytoczyli przepiękne wiersze o Świętach Bożego Narodzenia, opowieści o tradycji i zwyczajach. Obejrzeli przygotowaną przez bibliotekarzy inscenizację : "Dobre serce" wg K. Witnickiej. Przy wigilijnym stole były serdeczne życzeniai prezenty, a na zakończenie spotkania przesłanie, że robiąc przedświąteczne porządki warto wziąć sobie także do serca pewien przepis: "Receptę na cały rok".

Recepta na cały rok
Bierzemy 12 miesięcy,
oczyszczamy je dokładnie
z goryczy, chciwości, małostkowości i lęku,
po czym rozkrajamy każdy miesiąc
na 30 lub 31 części tak, aby zapasu
wystarczyło dokładnie na cały rok.

Każdy dzień przyrządzamy osobno
z jednego kawałka pracy
i dwóch kawałków pogody i humoru.

Do tego dodajemy trzy duże łyżki
nagromadzonego optymizmu,
łyżeczkę tolerancji,
ziarenko ironii i odrobinę taktu.

Następnie całą masę polewamy dokładnie
dużą ilością miłości. Gotową potrawę
przyozdabiamy bukietem uprzejmości
i podajemy codziennie z radością
i filiżanką dobrej, orzeźwiającej herbatki.

Ketherina Elizabeth Gorthe


Mazury Cud Natury

30 listopada odbyło się spotkanie z cyklu Spotkania z Literaturą pt. "Mazury Cud Natury", podczas któregouczestnicy czytali wiersze o pięknie przyrody i krajobrazu, prezentowane były zdjęcia urokliwych zakątków Krainy Tysiąca Jezior oraz wystawa fotografii Pani Teresy Leszczyńskiej. Podczas spotkania przy herbacie były także rozmowy o niematerialnym dziedzictwie kulturowym Mazur: pełne nostalgii wspomnienia z lat dzieciństwa i młodości - wspomnienia domu rodzinnego, zapach i smak pieczonego chleba, trud codziennej pracy, magia obchodzenia świąt dorocznych, młodzieńczych gier i zabaw, oraz ocalenia od zapomnienia zwyczajów Mazurów Podczas spotkania uczestnicy nawiązali do przepięknej tradycji Andrzejkowych wróżb.


"Można odejść na zawsze by stale być blisko"

Listopad to miesiąc zadumy i refleksji nad przemijającym czasem, dlatego tematem spotkania była twórczość księdza Jana Twardowskiego. W poezji Twardowskiego, każde życie jest niedokończone, a śmierć zawsze nagła, zaskakująca. Nie ma nic wiecznego, wszystko przemija, jest kruche i nietrwałe, dąży ku śmierci "...i śmierć tak punktualnie że zawsze nie w porę". Poeta - ksiądz o ważnych i trudnych rzeczach potrafił mówić również w sposób satyryczny.

"Pewna staruszka, ile razy przewróciła się albo potknęła,
beształa swego Anioła Stróża:
- Jak ty mnie pilnujesz, gapo!"

Poezja ks. Jana jest chętnie czytana, bo mówi o sprawach najprostszych i bliskich każdemu: miłości, tęsknocie, wierze, cierpieniu, ale i doskonałości świata.

55


Spotkania z Literaturą

Ostatnie zajęcia Piskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku roku akademickiego 2013/2014 przyniosły wiele wrażeń - podsumowaliśmy ze słuchaczami najważniejsze spotkania. PUTW powstał w 2012 roku w strukturze Piskiego Domu Kultury we współpracy z instytucjami kultury. Część wykładów odbywa się w Miejsko - Gminnej Bibliotece Publicznej i obejmują one zajęcia w zakresie edukacji nauczania języków obcych, upowszechniania technologii informacji i spotkania z dobrą książką. Spotkania literackie odbywały się w każdy czwartek, aby rozmawiać o książkach oraz czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze. Zajęcia prowadzone są przez bibliotekarzy.
Dyskusje o książkach nie były nudne, toczyły się w miłej atmosferze przy ciastku i herbacie, gdzie uczestnicy dzielą się swoimi spostrzeżeniami i gustami literackimi, ponieważ każde kolejne spotkanie przeradzało się w dyskurs o życiu i o nas samych. Tematyka spotkań była różnorodna.

wstecz

  • (87) 423-27-97
  • Poniedziałek - zamknięte (dzień wewnętrzny) | Wtorek 8.00-16.00 | Środa 10.00-18.00 | Czwartek-Piątek 8.00-16.00 | Sobota 8.00-15.00