Narodowe Czytanie

Historia Papkina wyznającego miłość Klarze, perypetie Pawła i Gawła – te i inne sceny można było zobaczyć w sobotę 7 września 2013 na Placu Daszyńskiego podczas „Festiwalu Runa Leśnego”.

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna oraz Urząd Miejski w Piszu do Narodowego Czytania zaprosili przedstawicieli różnych środowisk lokalnej społeczności. Czytanie Fredry rozpoczęto od przeczytania listu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – Bronisława Komorowskiego, pod patronatem którego odbyła się ogólnopolska akcja Narodowego Czytania. Fragmenty utworów Aleksandra Fredry czytali: Wiceburmistrz Pisza Wioletta Śląska – Zyśk, Przewodnicząca Rady Miasta i Gminy Pisz – Lilla Bednarek, Radny Miasta i Gminy Pisz – Andrzej Zadroga, dziennikarz – Władysław Bogdanowski, mieszkańcy Pisza, młodzież szkół gimnazjalnych i podstawowych. Krótkie fragmenty bajek z dziećmi zaprezentował także gość specjalny dla najmłodszych z popularnego programu dla dzieci „Budzik” – krasnoludek Piksel.

Nie zabrakło też konkursów z nagrodami dotyczących życia i twórczości Aleksandra Fredry, które odbywały się na stoisku Biblioteki. Z okazji tegorocznej odsłony Narodowego Czytania, dla osób, które przyniosły swój egzemplarz książki z utworami poety, bibliotekarze składali okolicznościowy stempel wydany przez Kancelarię Prezydenta.