• (87) 423-27-97
  • Poniedziałek - zamknięte (dzień wewnętrzny) | Wtorek 8.00-16.00 | Środa 10.00-18.00 | Czwartek-Piątek 8.00-16.00 | Sobota 8.00-15.00

Tegoroczne wakacje nasi czytelnicy spędzili aktywnie. Spotykali się od poniedziałku do piątku. Część zajęć odbywała się w ramach projektu "Para buch! Książka w ruch!", który ma na celu promocję książek popularnonaukowych. Pilotażowy projekt realizowany jest przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego we współpracy z niemiecką Fundacją Deutsche Telekom Stiftung. Zajęcia zaczęły się od spotkania z bajkami. W Bibliotece pojawiły się książki pełne aromatu truskawek, czekolady, cytryn i tajemniczych bohaterów związanych z ulubionymi przysmakami, które sobie dzieci przygotowały. Nie zabrakło ulubionych postaci bajkowych i zabaw z nimi.

Następnie: rysowanki, kolorowanki, łamigłówki dotyczące zwierząt to była twórcza rozrywka dla małych artystów i miłośników przyrody. Dzieci łatwo uczyły się rysować zwierzęta, poznawały z książek ciekawostki o nich i wykonywały prace plastyczne. Podczas zajęć pojawiły się zwierzęta, które już zniknęły, egzotyczne, znane i kochane oraz pożyteczne.

Na podstawie "Księgi podróży" i innych książek podróżniczych dzieci w ciągu tygodnia poznawały różne zakątki świata i swoich rówieśników. Na początku wybraliśmy się na kontynent Azji i tam odbył się kurs projektowania kimona, wachlarza i jedzenia pałeczkami. Tylko, że pałeczki to patyczki do szaszłyków a ryż zastępowały płatki, aby było łatwiej nauczyć się nimi posługiwać. W Afryce dzieci wykonały projekty turbanu, fryzury i biżuterię afrykańską. W Europie wybraliśmy kilka ciekawostek z różnych państw. Dzieci budowały bardzo znane zabytki europejskie: Wieżę Eiffla, Bramę Brandenburską, Wieżę Zegarową Big Ben. Odwiedziły Holandię i przygotowały kompozycję tulipanów. Próbowały włoskiej pizzy i na zakończenie stworzyły pokaz paryskiej mody. Najbardziej spodobały się dzieciom zabawy w Indiańskiej Wiosce.

Kolory, wynalazki, kosmos i roboty dostarczyły dzieciom niezapomnianych wrażeń. Na wstępie bawiły się różnymi barwami, kształtami i cieniami. Następnie wykorzystując różne barwniki spożywcze, mąkę, sodę, płyn do mycia naczyń czy piankę do golenia przeprowadziły proste eksperymenty chemiczne tworząc np: tęczę, "wybuchające wulkany", masę plastyczną i inne pasjonujące bąbelkowe czary. Misja w kosmosie była bardzo twórcza. Poznały układ słoneczny, dowiedziały się co trzeba zrobić, aby być kosmonautą oraz jak wygląda statek kosmiczny. Wykonały również swoje własne statki kosmiczne. Natomiast projektowanie robotów było nie lada wyzwaniem, ale nie sprawiło wielkich trudności. Dzieci wspólnie zrobiły wielkiego robota, następnie zaprogramowały go w bibliotece, aby mógł się poruszać.

Wakacyjne magiczne i ekologiczne prace plastyczne wykonane różnymi technikami powstały z materiałów odpadowych. Podczas zabaw z wykorzystaniem plastikowych butelek, kubeczków, nakrętek, kartonowych zgrzewek, rolek, pudełek czy papieru dzieci stworzyły niezwykłe krajobrazy, zabawki i zwierzęta. Materiały wykorzystane do prac zyskały drugie życie i służyły im do gier i zabaw podczas zajęć.

Gry planszowe to fantastyczna zabawa świetny i trening dla umysłu, dlatego dużo frajdy sprawiły dzieciom znane i lubiane gry takie jak: bajkowi bohaterowie, domino, gry edukacyjne oraz puzzle.

  • (87) 423-27-97
  • Poniedziałek - zamknięte (dzień wewnętrzny) | Wtorek 8.00-16.00 | Środa 10.00-18.00 | Czwartek-Piątek 8.00-16.00 | Sobota 8.00-15.00