• (87) 423-27-97
  • Poniedziałek - zamknięte (dzień wewnętrzny) | Wtorek 8.00-16.00 | Środa 10.00-18.00 | Czwartek-Piątek 8.00-16.00 | Sobota 8.00-15.00

Za nami kolejny Tydzień Bibliotek. Z tej okazji Biblioteka przygotowała szereg imprez.


8 maja

Między słowami - łamigłówki literackie

Na początku czytelniczego Tygodnia Bibliotek udział w literackiej zabawie wzięli uczniowie z Zespołu Szkół Katolickich w Piszu. Na spotkaniu zostały przeczytane książki ascetyczne w słowa i obrazy, ale jednocześnie bogate w znaczenie i treść. Uczestnicy literackiej przygody dowiedzieli się, że nie zawsze w sprawach ważnych trzeba opowiadać wprost, bo często najważniejsze jest niewidoczne dla oczu. Na zakończenie spotkania rozwiązywali łamigłówki związane z prezentowanymi tekstami.

w następnej części dnia było teatralnie:

Pipi Skarpetka

Gościliśmy w naszej bibliotece aktorów teatru KRAK-ART z Krakowa, którzy zaprezentowali dzieciom przedstawienie pt. "Pipii Skarpetka".

Spektakl opowiadał o wesołej i zwariowanej Pippi, która obdarzona była nadludzką siłą. Wraz ze swoją małpką i koniem w kropki mieszkała w willi zwanej Pięknotką. Dziewczynka wychowywała się sama, bez opieki dorosłych. Pippi nie chodziła do szkoły, nie przestrzegała podstawowych zasad bezpieczeństwa, dlatego też często wpadała w niebywałe kłopoty. W przedstawieniu poruszony został szeroko pojęty temat bezpieczeństwa. Dzieci uczyły się znaków drogowych i podstawowych zasad ruchu drogowego. Aktorzy w sposób zabawny ukazali dzieciom, że warto słuchać, uczyć się od siebie, szanować drugiego człowieka i pomagać innym w trudnych sytuacjach. Spektakl bardzo podobał się przedszkolakom, na zakończenie nagrodzili aktorów gromkimi brawami.

Teatr przy stoliku

Sztukę "Wariacje enigmatyczne" - Ericha Emmanuela Schmitta czytali aktorzy Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie Marian Czarkowski i Marcin Kiszluk. O sztuce na wstępie opowiedziała Elżbieta Lenkiewicz.

Komediodramat znakomitego francuskiego dramaturga i pisarza, autora niezwykle poczytnych mini powieści - "Oskar i Pani Róża", "Dziecko Noego", "Pan Ibrahim i kwiaty Koranu" - to historia spotkania dwóch mężczyzn, których wszystko dzieli. Starszy jest znanym, uhonorowanym nagrodą Nobla pisarzem, zapatrzonym w siebie, nieprzystępnym egoistą. Młodszy jest dziennikarzem, który przyjeżdża do niego po wywiad do gazety. Rozmowa, od początku sterowana przez gospodarza, wkrótce przerodzi się w próbę sił i ujawni wiele intrygujących wątków z życia obu mężczyzn, okraszonych pikanterią ale też dramatem i liryzmem.


9 maja

Tradycyjnie w czwartki w bibliotece odbywają się spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki. W trakcie spotkań czytelnicy dyskutowali o książkach: Igora Newerlego "Leśne morze" i Dawida Byrnea "Dzienniki rowerowe".

2019 05 09 dkk lesne morze


10 i 13 maja

Czytamy wyrazy i obrazy

Grupy przedszkolne brały udział w zajęciach POGOTOWIA LITERACKIEGO pt. "Czytamy wyrazy i obrazy". W scenerii bajkowego gabinetu lekarskiego Pani doktor Książkiewicz badała wzrok, temperaturę i serduszko czy bije dla książek u każdego czytelnika. Udzielała porad literackich i każdy z pacjentów miał zaaplikowane suplementy czytelnicze, otrzymał receptę z zaleceniami oraz dawkę dobrej literatury.


14 maja

Opowieści z teczki Profesora Książeczki

Gościliśmy także aktorów Teatru Edukacji i Profilaktyki "Maska" z Krakowa ze spektaklem "Opowieści z teczki Profesora Książeczki". Do jego obejrzenia zaprosiliśmy około 70 uczniów szkoły podstawowej. Spektakl opowiadał historię Profesora Książeczki który uwielbia czytać. W zaciszu jego leśnej pracowni powstają kolejne opowieści, które za każdym razem Profesor chowa do kolorowej teczki.
Szalony bohater przeprowadził widownię przez świat wyobraźni. Każda myśl w jego głowie przeradzała się w spotkanie z żywym bohaterem. W ten sposób dzieci poznały osobiście Czerwonego Kapturka, Kopciuszka czy Misia Chrapcia. Profesor Książeczka nie miał pojęcia, że bajki ukryte w jego teczce, mogłyby trafić do wydawnictwa, później do bibliotek, a następnie do domów wszystkich dzieci. I to właśnie dzieci uświadomiły mu to w czasie trwania spektaklu. Głównym celem dydaktycznym przedstawienia było promowanie czytelnictwa, zachęcenie do regularnego odwiedzania biblioteki oraz wypożyczania książek, rozwijanie wyobraźni oraz ukazanie, jak ważną rolę w życiu każdego człowieka pełni czytanie. Dzieci świetnie się bawiły, nawiązały bardzo dobry kontakt i dialog z aktorami.


15 maja

Spotkanie autorskie z Melanią Kapelusz

Na spotkanie z krakowską pisarką przybyły uczniowie I i II klasy ze Szkoły Podstawowej. Pisarka zadebiutowała w 2006 r. cyklem książek o przygodach sześcioletniej Kingi, dziewczynki z charakterem i wybujałą wyobraźnią. Pisze bajki dla dzieci, współpracuje z magazynem "Świerszczyk " w którym tworzy pamiętnik tytułowego bohatera pt. "Z pamiętnika Świerszczyka Bajetana Hopsa".
Melania Kapelusz na spotkaniu z dziećmi opowiadała o swojej książce pt. "Mitologia. Przygody słowiańskich bogów". Książka ta przedstawia mało znany świat słowiańskich wierzeń. Na kartach tych opowieści znajdziemy losy słowiańskich bóstw Peruna i Welesa, a także losy zwykłych śmiertelników, oraz stare podania i legendy. Spotkanie z pisarką bardzo zainteresowało dzieci i zachęciło do kupienia jej książki i uzyskania autografu od autorki.

  • (87) 423-27-97
  • Poniedziałek - zamknięte (dzień wewnętrzny) | Wtorek 8.00-16.00 | Środa 10.00-18.00 | Czwartek-Piątek 8.00-16.00 | Sobota 8.00-15.00