• (87) 423-27-97
  • Poniedziałek - zamknięte (dzień wewnętrzny) | Wtorek 8.00-16.00 | Środa 10.00-18.00 | Czwartek-Piątek 8.00-16.00 | Sobota 8.00-15.00

"O Irenie Sendler" - spotkanie autorskie z Renatą Piątkowską

24 września młodzież uczestniczyła w niezwykłym spotkaniu, którego gośćmi były Panie: Renata Piątkowska, autorka książek dla dzieci i młodzieży i Elżbieta Malwina Kożurno, która czytała fragmenty książki "Wszystkie moje mamy". Była to przejmująca lekcja historii o Irenie Sendler.

Wybór książki "Wszystkie moje mamy" Renaty Piątkowskiej nie jest przypadkowy, ponieważ rok 2018 został ustanowiony przez Sejm RP Rokiem Ireny Sendlerowej. Ta postać pojawia się w lekturze ratując od zagłady 2500 dzieci, wyprowadzając je z getta i umieszczając je w przybranych rodzinach, sierocińcach i klasztorach. Prawie wszystkie dzieci przetrwały wojnę. Za swój trud została nagrodzona izraelskim medalem „Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata” (1965 r.), uhonorowanym przez Instytut Yad Vashem w Izraelu. Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat” – taki napis znajduje się na wspomnianym medalu. O swej przeszłości Sendlerowa nie wspominała wcale. Po wojnie zajmowała się domami dziecka i domami starców. Przygarniała dzieci, które utraciły swoich rodziców podczas wojny, jak i osobami starszymi, które nie miały domów. Powołała Ośrodek Opieki nad Matką i Dzieckiem. Potem przez ostatnie lata do przejścia na emeryturę pracowała, jako bibliotekarka. Do 1999 r. niewiele osób o niej wiedziało.

Jej przesłaniem było stwierdzenie: "Dopóki będę żyła, dopóki mi sił starczy, zawsze będę mówiła, że najważniejsze na świecie i w życiu jest dobro. Nie ważne czy ktoś jest Żydem, Włochem, czy jest innej narodowości, jakie ma wyznanie, jaki kolor skóry. Ważne by był dobrym człowiekiem" – dodała Renata Piątkowska. Na całym świecie ludzie wiedzą o Irenie Sendlerowej, o wiele więcej, u nas jest to pewne niedopatrzenie. Jeżeli się o niej nie mówi, to jest to nasz błąd, nas ludzi dorosłych, że wam o tym nie mówiliśmy – podkreśliła Renata Piątkowska.
Kończąc spotkanie nasi Goście zaapelowali do jego uczestników o popularyzację osoby Ireny Sendlerowej włączając się w tzw. murale - malowidła wykonywane na ścianie - (sztuka „street artu”). Nie zabrakło również autografów, które autorka składała na nowo zakupionych przez młodzież książkach swojego autorstwa.

Książka "Wszystkie moje mamy" zdobyła I nagrodę w konkursie "Przecinek i kropka".Trzy książki Pani Renaty Piatkowskiej zostały wpiasane na Złotą Listę Fundacji ABC XXI edycji Cała olska Czyta Dzieciom.Za całokształt twórczości pisarka otrzymała Nagrodę im. Mariii Weryho - Radziwiłłowicz, a marcu 2016 r. dołączyła do grona Kawalerów Orderu Uśmiechu. W 2018r. została odznaczona Medalami za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka.

Z okazji Ustanowienia 2018 Rokiem Ireny Sendlerowej, w holu biblioteki została przygotowana wystawa o tej niezwykłej bohaterce.

  • (87) 423-27-97
  • Poniedziałek - zamknięte (dzień wewnętrzny) | Wtorek 8.00-16.00 | Środa 10.00-18.00 | Czwartek-Piątek 8.00-16.00 | Sobota 8.00-15.00