• (87) 423-27-97
  • Poniedziałek - zamknięte (dzień wewnętrzny) | Wtorek 8.00-16.00 | Środa 10.00-18.00 | Czwartek-Piątek 8.00-16.00 | Sobota 8.00-15.00

"Opowieści ze starego strychu" Beaty Ostrowickiej - to historia przyjaźni grupy bohaterów, którzy zamieszkują zaciszny strych starego domu i jego okolicę.

Bohaterowie to: dzieci - Kreska i Kresek, sympatyczna myszka, gołąb Gienek, pająk Eustachy i Pani Sowa. Wspólnie przeżywają różne przygody, które są niesamowite i z chumorem. Podczas wakacyjnych spotkań wybraliśmy kilka opowiadań z książki. Dzieci przygotowały biblioteczny strych, aby wczuć się w atmosferę opowiadań. Następnie bawiły się wspólnie z bohaterami i każdorazowo przechodziły przez stare drzwi, otwierały kluczem oraz urządzały strych wg "Opowieści…"


Pierwsza historia, którą poznały był to niezwykły "Skarbiec", który zrobiły z klocków styropianowych. Następnie rysowały na kartkach, jaka może być zawartość skrzyni ze skarbami i na zakończenie szukały skarbu na macie.


Drugim opowiadaniem tego dnia były "Trzy życzenia". Dzieci łowiły złote rybki i rysowały swoje życzenia i marzenia, które kierowały do swojej wyłowionej rybki.


Następne opowiadanie "Pajęczyna" zainspirowało dzieci do zabawy z włóczką i tworzyły pajęczą sieć. Wcielały się w role pajączków i much w trakcie zabaw ruchowych. Rysowały także pająki paluszkami.


"Tor przeszkód" był nie lada wyzwaniem dla wszystkich uczestników. Dzieci podczas zabawy pokonywały różne trudne konkurencje. Na zakończenie otrzymały Dyplomy Bibliotecznego Turnieju Sportowego.


Apetyczne opowiadanie "Przysmak" bardzo smakowało i zainspirowało wszystkich do zabawy z ulubionymi potrawami oraz przygotowaniu deserów z owoców.


"Zegar" jest ważny dla każdego z nas, w celu mierzenia czasu. Dzieci sprawdzały w książkach jakie są sposoby mierzenia czasu? Po co jest czas, jak go wykorzystujemy i czy jest nam potrzebny w codziennym życiu?
Następnie brały udział w zabawach ruchowych. Miernikiem czasu trwania zabawy był zegar współczesny i klepsydra.


"Statek Wikingów" sprawił dzieciom niezwykłą frajdę. Wikingów zamieniły na Piratów i przygotowały własny statek i czapkę piracką. Podczas zabawy zdobywały sprawności i szukały skarbu.


"Straszenie" i "Tygrys" brzmiało groźnie, ale nie było takie straszne. Dzieci rozmawiały o tym czego się boją i w jakich sytuacjach. Rysowały w sekrecie to, czego się boją i włożyły do kopert aby sprawdzić za jakich czas, czy nadal boją się tych samych rzeczy? Ale poprzez zabawę uznały, że można przezwyciężyć własne słabości, polubić straszydła i spędzić fantastycznie czas zwłaszcza, że nic im nie grozi. Podczas spotkania poznały strachy- bohaterów z literatury i filmu. Pokazywały cienie strasznych postaci, które mogą być groźne, i rysowały straszaki farbami. Powstał niesamowity wąż Criktor, który okazał się bardzo kolorowy i przyjazny.


"Ufo" i nieznane istoty, które przybyły na ziemię były tematem spotkania. Dzieci rozmawiały i sprawdzały w książkach informacje o planetach: kto może je zamieszkiwać i jak wygląda na nich życie?. Następnie same przygotowały swoje planety, ufoludków i umieściły je w kosmosie. Zabawa w mieszkańców obcej planety bardzo wszystkim podobała się, było dużo śmiechu i urządziliśmy sesję zdjęciową "obcych w bibliotece".


"Elf" okazał się czarodziejski. Dzieci rozmawiały na temat czarów - czy istnieją, czy są nam potrzebne. Czarowały kredką, różdżką i tajemniczym proszkiem "nie do prania". Pojawiły się postaci z bajek: elfy, krasnoludki, królewny, rycerze, które nagle wyszły z książek i wspaniale bawiły się w bibliotece.


Było to ostatnie spotkanie "Opowieści...", które uświetnił tort ufundowany przez rodziców Weroniki, za co bardzo dziękujemy. Dzieci otrzymały na zakończenie zajęć zadania rysunkowe do wykonania podczas wakacji. Wyjęły wszystkie swoje skarby, które powstały w trakcie spotkań w Bibliotece i zamknęły strych.


Podczas zajęć prezentowane były także inne książki ze zbiorów biblioteki, tematycznie związane z "Opowieściami ze starego strychu".

  • (87) 423-27-97
  • Poniedziałek - zamknięte (dzień wewnętrzny) | Wtorek 8.00-16.00 | Środa 10.00-18.00 | Czwartek-Piątek 8.00-16.00 | Sobota 8.00-15.00