Jubileusz 70-lecia Biblioteki

Rok 2016 jest dla naszej instytucji szczególnym, gdyż w nim przypada Jubileusz 70-lecia Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Piszu, której istnienie i tradycja sięgają roku 1945 (za datę rozpoczęcia działalności biblioteki uznaje się 20 listopada 1946r.)
Obchody jubileuszowe stały się okazją do świętowania dla całej społeczności skupionej wokół spraw czytelnictwa oraz kultury miasta i regionu, a zapoczątkowały je spotkania autorskie z Jerzym Niemczukiem i Wojciechem Kassem.

Uroczystości jubileuszowe były okazją do wspomnień, podsumowań, refleksji, ale także podzielenia się sukcesami Biblioteki ze wszystkimi, którzy są z nią związani. Zgromadzonym gościom, złożonym m.in. z władz samorządowych: Burmistrza Pisza - Andrzeja Szymborskiego, Starosty Powiatu Piskiego - Andrzeja Nowickiego, Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej - Jerzego Wojciecha Małeckiego, przedstawicieli Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie - Dyrektora Andrzeja Marcinkiewicza i Renaty Pietrulewicz, środowisk bibliotekarskich, Radnych Gminy i Powiatu Piskiego, Dyrektorów Jednostek Podległych Gminy Pisz i Powiatu Piskiego oraz wiernych czytelników, zaprezentowano retrospektywne spojrzenie na działalność kulturalno-oświatową oraz społeczną Biblioteki. Prezentacja multimedialna przedstawiona została przez Dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej – Małgorzatę Podsiad.

70-lecie Biblioteki były odpowiednią chwilą do podziękowania dla pracowników za pracę z książką i czytelnikiem, oraz za dbałość o rozwój Biblioteki. Podziękowania wręczył Burmistrz Pisza - Andrzej Szymborski.

Biblioteka nie istniałaby bez Czytelników, dlatego również podczas obchodów jubileuszowych, odbyło się rozstrzygnięcie konkursu literacko-plastycznego pt. „Poezją malowane”, którego laureatami zostali:

I miejsce:

Wiktoria Kutyłowska uczennica Zespołu Szkół nr 1 w Piszu. Gimnazjum Samorządowe w Piszu

II miejsce:

Aleksandra Buczyńska uczennica Zespół Szkół nr 1 w Piszu, Gimnazjum Samorządowe w Piszu

Katarzyna Kosikowska uczennica Zespołu Szkół Katolickich w Piszu, Kl. I LO

III miejsce:

Edyta Miller uczennica Zespołu Szkół Katolickich w Piszu, Kl. I LO

Wiktoria Turska uczennica Zespołu Szkół nr 1 w Piszu. Kl. II B LO

Wręczenia nagród dokonał Starosta Piski - Andrzej Nowicki.

W części artystycznej wystąpił Jakub Michalski - piosenkarz, kompozytor i autor tekstów. Podczas swojego koncertu zaprezentował własne interpretacje do wierszy wielkich polskich poetów m. in. Mickiewicza, Leśmiana, Tuwima oraz Ballady z repertuaru Leonarda Cohena. Artysta zadbał o zróżnicowanie nastroju. Publiczność świetnie bawiła się wykonując razem z Kubą Michalskim "Lokomotywę" J. Tuwima, którą każdy zna na pamięć od dziecka.

Wszystkich naszych dostojnych gości zaprosiliśmy na Jubileuszowy tort.

Składamy wszystkim serdeczne podziękowania za życzenia i obecność na ŚWIĘCIE BIBLIOTEKI

Obchodom towarzyszyły wystawy: „Historia Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Piszu”, „Ewaluacja bibliotek. 70 lat bibliotek publicznych na Warmii i Mazurach", "Konkurs Poezją malowane”.