• (87) 423-27-97
  • Poniedziałek - zamknięte (dzień wewnętrzny) | Wtorek 8.00-16.00 | Środa 10.00-18.00 | Czwartek-Piątek 8.00-16.00 | Sobota 8.00-15.00

Opowieści z różnych stron świata

Podczas wakacji czytelnicy podróżowali z literaturą w różne zakątki świata. Zajęcia odbywały się we wtorki i czwartki w lipcu. Poprzez zabawę poznawały kulturę, tradycje i sposób życia swoich rówieśników.

Relacja z zajęć:

Podczas pierwszego spotkania dzieci dowiedziały się ciekawostek o swoich rówieśnikach z odległych krajów. Literacka wyprawa w różne zakątki świata wzbudziła ciekawość odnośnie sposobu życia, spędzania wolnego czasu, ulubionych potraw i inspirowała do podejmowania zabaw. Dzieci próbowały swoich sił w konstruowaniu domu Eskimosa i Indianina, sprawdzały czy są wygodne do zamieszkania? Rozmawiały o smakach kulinarnych świata, które znają. Okazało się, że ulubionym ich przysmakiem jest pizza - pyszne danie z Neapolu.


Na następne spotkanie, zaprosiliśmy czytelników do teatru, w którym głównym bohaterem był papier i jego wykorzystanie w działaniach artystycznych w różnych kulturach. Były to powieści o zwierzętach, które są częstym motywem prac z papieru w kulturze Chin i Japonii. Dzieci bawiły się z lalkami teatru cieni, które inspirowały Chińczyków do stworzenia z wycinanek widowisk teatralnych oraz teatrem Kahimisbai wywodzącym się z Japonii i przedstawianym w formie papierowych slajdów. Podczas zajęć wysłuchały bajki „Mój przyjaciel Kemushi”, przedstawiały scenki cieni z własną interpretacją bajki oraz malowały na papierze motywy bajkowe.


Wyprawa do krainy Tingatinga przybliżyła sztukę Afryki i niezwykłe zdobnictwo w sposobie ubierania się oraz malowania domów. Ozdabianie ciała farbami, niezwykła biżuteria i malarstwo bardzo zaciekawiło dzieci, dlatego też przygotowały dla siebie ozdoby w postaci naszyjników i próbowały swoich sił w malowaniu stylem Tingatinga, które pochodzi od nazwiska sławnego malarza Edwarda Saidiego Tingatingi. Motywy najbardziej znanych afrykańskich zwierząt wykorzystywane są w wielobarwnych scenkach. Styl ten jest naśladowany przez wielu malarzy na świecie, a także twórców bajek dla dzieci. Wspólnie sprawdziliśmy, czy trudno jest namalować obraz w stylu tingatinga. W czytelni namalowane zostały m.in: żyrafa, hipopotam, małpka, słoń i pelikan.


Podróż po Azji była pełna wrażeń, ponieważ jest to kontynent pięknych baśniowych opowieści oraz wabi egzotyką. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się o życiu codziennym dzieci i dorosłych w wybranych krajach azjatyckich, poznały tradycje, stroje i potrawy. Uczyły się jedzenia pałeczkami, projektowania ubioru i pisania znaków japońskich.


Spotkanie z kontynentem europejskim zaczęliśmy od Polski. Najciekawsze zakątki kraju i innych państw w skrócie zostały przedstawiane wierszami z książki: „Co warto wiedzieć o krajach... Podczas zajęć dzieci dowiedziały o się dlaczego smok wawelski nie jest już taki groźny? Inspirowały się słynnymi malarzami europejskimi i wykonały małe arcydziełka na podłodze w czytelni. Uczyły się tańca greckiego Zorba oraz przygotowały bardzo popularne w Polsce danie – sałatkę grecką. Na zakończenie zajęć pojawiła się moda z Paryża według własnych projektów, ponieważ: Co u nich modne - to wszędzie modne... czyli Francja elegancja”.


Jak świętują i w co się bawią dzieci z różnych stron świata były podsumowaniem naszych zajęć w bibliotece. W trakcie spotkania wybraliśmy kilka świątecznych zabaw: dzieci wysłuchały bajki nigeryjskiej „Dziki taniec ognia” o zabawach planet i żywiołów, dowiedziały się jak wygląda Festiwal Wodny w Birmie i po co jest potrzebna Księga dobrych i złych uczynków? a także dlaczego obrzucanie się nawzajem pomidorami podczas Święta La Tomatina jest takie ważne w Hiszpanii?

  • (87) 423-27-97
  • Poniedziałek - zamknięte (dzień wewnętrzny) | Wtorek 8.00-16.00 | Środa 10.00-18.00 | Czwartek-Piątek 8.00-16.00 | Sobota 8.00-15.00