• (87) 423-27-97
  • Poniedziałek - zamknięte (dzień wewnętrzny) | Wtorek 8.00-16.00 | Środa 10.00-18.00 | Czwartek-Piątek 8.00-16.00 | Sobota 8.00-15.00

Biblioteka inspiruje – Tydzień Bibliotek

W dniach 10 -14 maja odbywał się Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, którego hasło brzmiało: "Biblioteka inspiruje". Czytelnicy wybrali się w literacką podróż po małych i dużych ojczyznach. W czasie i przestrzeni. Daleko i blisko. Była okazja, aby zajrzeć do przeszłości, wybiec w przyszłość, przypomnieć to co zapomniane, odkurzyć tradycje i przybić piątkę z etnografią. Podczas spotkań czytelnicy dowiedzieli się, że dawne nie musi być nudne, za to może być fascynujące i… nowoczesne. Nie zabrakło ważnych pytań o tożsamość i sens istnienia. Wszystkim wydarzeniom towarzyszyły tematyczne wystawy i ekscytująca gra biblioteczna: "Śladami legendy znad mazurskiej krainy".


Dla najmłodszych czytelników przygotowaliśmy literacką podróż po mapie "Z bajkami dookoła świata"
Dzieci odwiedziły południowo-wschodni kraniec Azji - Wietnam. Podczas spotkania w bibliotece wysłuchały bajki "O Kamiennym psie" oraz dowiedziały się ciekawostek o rówieśnikach, którzy mieszają w tym kraju: sposobu życia, nauki i zabawy.


Atrakcją dla dzieci był spektakl "Skradzione mądrości" w wykonaniu aktorów Teatru Maska.
Była to prawdziwa przygoda z głównymi bohaterami po świecie książek. Widzowie z zapartym tchem śledzili perypetie Skrzata, który uwielbiał czytanie tak bardzo, że nie istniał dla niego świat poza książkami. Czytelnikom podobała się opowieść pełna humoru i wartkiej akcji. W zabawie z bohaterami zapewniali, że każda przeczytana książka jest prawdziwą przygodą.


Starsi czytelnicy wzięli udział w spotkaniu z Jarosławem Górskim pt. "Co o najdawniejszej Polsce mówią nazwy naszych miejscowości, rzek i regionów". Podczas wykładu i warsztatów dowiedzieli się jak powstawały najstarsze nazwy miejscowości. Odnajdywano pochodzenie słów, szczególnie tych dotyczących regionu Warmii i Mazur.


Gra Biblioteczna - "Śladami legendy znad mazurskiej krainy" wymagała aktywnego uczestnictwa.

W zabawie wzięli udział uczniowie z czterech szkół gimnazjalnych z miasta Pisz. Zgłosiło się 25 dwuosobowych zespołów. Gra przebiegała wieloetapowo. Uczestnicy od wtorku do piątku mieli do rozwiązania zadania polegające na odgadnięciu zagadek, rebusów, mieli również okazję sprawdzić umiejętności korzystania z mapy oraz katalogu bibliotecznego. Uczestnictwo i poprawność wykonanych zadań była podstawą oceny graczy.

Było to wydarzenie o charakterze edukacyjnym, którego celem było zapoznanie młodzieży z legendami mazurskimi wplecionymi w zabawę. Działania miały również na celu promocję Biblioteki w środowisku jako miejsce otwarte i przyjazne. Wszystkim drużynom dziękujemy za zaangażowanie. Mamy nadzieję, że wszyscy doskonale się bawili.

Serdecznie dziękujemy sponsorom za wsparcie naszej inicjatywy: Pani Marzena Papież-Deptuła Dyrektor Banku WMBS w Piszu, Pani Małgorzata Kozioł i Pani Lilla Bednarek Agencja PZU w Piszu, Państwo Katarzyna i Mariusz Korwek T-Mobile w Piszu.


Podsumowanie i wręczenie nagród odbyło się 31 maja 2016 r. w Bibliotece.


Dorośli czytelnicy uczestniczyli w spotkaniu autorskim z Hanną Brakoniecką pt. "Już dobrze - powieść o heppiendach". Podczas spotkania autorka w zabawny sposób przedstawiła aspekty naszego życia. Prezentacja twórczości Pani Hanny Brakonieckiej odbyła się w duecie z Karolem Chmielewskim, który uatrakcyjnił spotkanie grą na akordeonie.


Na zakończenie Tygodnia Bibliotek odbyło się spotkanie pasjonatów historii rodziny pt. "Moje drzewo genealogiczne".

Podczas spotkania osób interesujących się genealogią mieliśmy przyjemność gościć Pana Ireneusza Kownackiego. Zechciał on podzielić się z nami historią tworzenia swojego rodzinnego drzewa, którego korzenie sięgają XV wieku, a dotarcie do nich zajęło ponad pół wieku. Natchnieniem do ich odtwarzania były: mama i babcia, które często wspominały pradawne dzieje. Efektem tych poszukiwań jest odnalezienie szlacheckiego pochodzenie z herbem Suche Komnaty oraz licznie zgromadzone rodzinne pamiątki. Wspomnienia Pan Ireneusz opisał w tomiku wierszy pt. "Skroda Wielka" wydanym w 2004 roku.

  • (87) 423-27-97
  • Poniedziałek - zamknięte (dzień wewnętrzny) | Wtorek 8.00-16.00 | Środa 10.00-18.00 | Czwartek-Piątek 8.00-16.00 | Sobota 8.00-15.00