Stwórz z nami swoje drzewo genealogiczne.
Zapraszamy na zajęcia, w czasie których wspólnie, z pomocą Internetu będziemy wyszukiwać krewnych, dalszych i bliższych. Przeszukamy bazy danych oraz archiwa państwowe. Na zajęcia zapraszamy osoby, które w stopniu podstawowym korzystają z komputera i Internetu. Zajęcia odbywają się w Czytelni dla Dorosłych.
RELACJA ZE SPOTKAŃ
22.05.2017 r.
"Budowa drzewa to zajęcie żmudne, ale pasjonujące jak mało które. Im dalej wgłębiamy się w świat przodków, tym więcej chcemy wiedzieć. Im częściej udaje nam się dopisać do układanki kolejną osobę, tym więcej osób chcielibyśmy dopisywać.Taka jest istota poznawania dziejów rodziny. To pasja, której możemy oddawać się przez wiele lat"- tak w swojej książce "Księga genealogiczna twojej rodziny-praktyczny poradnik" Paweł Laskowicz opisuje tworzenie rodzinnych drzew.
10.04.2017 r.
Przy tworzeniu drzewa genalogicznego skorzystać możemy ze "Słownika geograficznego Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich" wydanego w latach 1880–1902 w Warszawie przez Filipa Sulimierskiego, Bronisława Chlebowskiego i Władysława Walewskiego.
27.03.2017 r.
Kolejne spotkanie było okazją do wspólnego przeszukania nowych baz danych w celu odnalezienia kolejnego przodka. Pan Bogdan Mielczarczyk od lat zajmuje się tworzeniem własnego drzewa genealogicznego, jego biegłość tłumaczenia zapisów, z ksiąg parafialnych pisanych cyrylicą na język polski, budzi podziw. Okazuje się, że przy zbieraniu informacji o swoich dalszych i bliższych krewnych potrzebna jest nie tylko wytrwałość ale też życzliwość innych.
05.12.2016 r.
Podczas kolejnego spotkania mieliśmy okazję poznać nowe osoby interesujące się poszukiwaniem własnych przodków. Wymiana doświadczeń, pokazanie sposobów poszukiwań oraz metod zapisywania zgromadzonych danych może stać się przyczyną odnalezienia kolejnego przodka lub też informacji o nim, a właściwie sporządzony i udokumentowany wywód przodka może stać się przedmiotem dumy przekazanym kolejnym pokoleniom.
14.05.2016 r.
Podczas kolejnego spotkanie osób interesujących się genealogią mieliśmy przyjemność gościć Pana Ireneusza Kownackiego. Zechciał on podzielić się z nami historią tworzenia swojego rodzinnego drzewa, którego korzenie sięgają XV wieku, a dotarcie do nich zajęło ponad pół wieku. Natchnieniem do ich odtwarzania były mama i babcia, które często wspominały pradawne dzieje. Efektem tych poszukiwań jest odnalezienie szlacheckiego pochodzenie z herbem Suche Komnaty oraz licznie zgromadzone rodzinne pamiątki. Wspomnienia Pan Ireneusz opisał w tomiku wierszy pt. "Skroda Wielka" wydanym w 2004 roku.
18.04.2016 r.
Na kolejnym spotkaniu osób interesujących się dziejami swoich przodków mogliśmy zobaczyć zgromadzone przez nich dokumenty oraz zdjęcia, które pozostają w ich rodzinnych zbiorach. Publikacją pomocną w odnalezieniu naszych przodków może być "Regestr diecezjów" Franciszka Czaykowskiego, czyli właściciele ziemscy w Koronie w 1783 -1784r. Zwiera on informacje o nazwiskach i posesorach kościelnych, a także o strukturze administracyjnej państwa i Kościoła w końcu XVIII w.
04.04.2016 r.
W poniedziałek odbyło się kolejne spotkanie sympatyków genealogii. Kolejni uczestnicy mogli pochwalić się swoim rodzinny drzewem. Podczas naszych poszukiwań napotykamy na przeszkody, które mogą nas zniechęcać: brak dokumentów, metryk czy wpisów w księgach parafialnych. Czasami to wytrwałość pozwala nam dopisać do swojego drzewa prapradziadka czy praprababcię.
16.03.2016 r.
Dla wielu tworzenie drzewa genealogicznego staje się uporządkowanym zbiorem informacji o własnej rodzinie. W sposób przejrzysty możemy określić stopnie pokrewieństwa czy powinowactwa między poszczególnymi osobami. Zgromadzone przy okazji poszukiwań rodzinne zdjęcia, dokumenty, informacje czy wspomnienia, stają się inspiracją do wydania rodzinnych albumów - czym mógł pochwalić się jeden z uczestników spotkania. Doświadczeni genealodzy, po zaprezentowaniu swoich drzew, udzielali "raczkującym" wielu cennych rad oraz służyli pomocą w ich rodzinnych poszukiwaniach.
07.03.2016 r.
W poniedziałkowe popołudnie odbyło się pierwsze spotkanie osób zainteresowanych genealogią. Poszukiwanie przodków i informacji o nich stało pasją ich życia. Ciekawe opowieści dotyczące rodzinnych odkryć stawały się powodem do wymiany poglądów oraz bezcennych informacji. Krótka prezentacja baz danych przybliżyła zebranym większe możliwości poszukiwawcze. Wiele pytań pozostało jeszcze bez odpowiedzi dając możliwość zebranym ponownego spotkanie się.