wolnelektury Copy"Wolne Lektury" w katalogu Biblioteki Publicznej w Piszu.

Na początku 2015 r. uruchomiono w bibliotece dodatkowe usługi dla użytkowników korzystających z zasobów informacyjnych biblioteki: ->

W katalogu Biblioteki Publicznej w Piszu zaimplementowano protokół WebAPI dający możliwości współpracy katalogu on-line z różnymi aplikacjami, które wykorzystują współczesne bazy danych udostępnione w sieci. Technologię tę stosuje internetowa biblioteka o nazwie "Wolne Lektury", prowadzona przez fundację Nowoczesna Polska. Zbiory udostępnione są w przyjaznych formatach, służących do odczytania w urządzeniach mobilnych oraz w Internecie (m.in. pdf, mobi, epub, html). Są tam również dokumenty dźwiękowe, które można z powodzeniem odtwarzać w formie audiobooków.

Dostęp do "Wolnych Lektur" jest możliwy z katalogu bibliotecznego on-line Biblioteki, w którym informacje o zasobach zostały odpowiednio pogrupowane i zaindeksowane przez system biblioteczny, jednak sama treść "Wolnych Lektur" pozostała nienaruszona, aby nie naruszyć obowiązkowego prawa własności danych. Czytelnik, który przykładowo wpisze w wyszukiwarce "Dziady" uzyska informacje o zbiorach tradycyjnych, dostępnych w sieci bibliotek, oraz informację o dokumencie w formie elektronicznej. Jest to właśnie opis dzieła dostępnego z "Wolnych Lektur", który można pobrać w całości lub we fragmentach w jednym z natywnych formatów dla e-czytników lub jako PDF.

W roku 2018 Fundacja Nowoczesna Polska rozpoczęła realizację kolejnego etapu projektu "Wolna literatura na Wolnych Lekturach", którego celem jest digitalizacja, opracowanie i szerokie udostępnienie w wersji cyfrowej zasobów kultury. Dzięki realizacji projektu czytelnicy biblioteki Wolne Lektury zyskają nieograniczony dostęp do nowych publikacji. Więcej: