Teatr przy stoliku "WZNOWIENIE" - Maciej Wojtyszko

21 pa偶dziernika w naszej bibliotece mogli艣my po raz kolejny go艣ci膰 aktor贸w Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztnie - Agnieszka Pawlak i Wies艂awa Niemaszek-Szyma艅ska. W sztuce Macieja Wojtyszko pt."Wznowienie".

2013 10 21 wznowienie

Bohaterkami sztuki s膮 dwie aktorki: Joanna, aktorka teatru lalek i Krystyna, artystka dramatyczna. Pierwsza kocha sw贸j zaw贸d i pracuje dla dzieci w poczuciu misji. Druga jest sfrustrowana; praca nie przynios艂a jej s艂awy, sukcesu ani pieni臋dzy. Spotkanie obu pa艅 ma charakter wy艂膮cznie zawodowy 鈥 Krystyna ma zast膮pi膰 powa偶nie chor膮 kole偶ank臋 Joanny i wyst膮pi膰 na festiwalu przedstawie艅 lalkowych w bajce ich wsp贸lnego, nie偶yj膮cego kolegi pt. 鈥濷 Kr贸wce Bia艂og艂贸wce i Zm臋czonym Czarodzieju Pantareju鈥.
Odbywa si臋 pierwsza pr贸ba 鈥 dla Krystyny swoiste wyzwanie, czyli praca z lalk膮, a podtek艣cie dyshonor - wszak jest artystk膮 dramatyczn膮. Obie aktorki 鈥瀦magaj膮c鈥 si臋 z rolami, prowadz膮 osobiste rozmowy k艂贸c膮c si臋, pij膮c przy tym alkohol i przy okazji odkrywaj膮c tajemnice, kt贸re wydob臋d膮 na powierzchni臋 ich osobiste, skrz臋tnie przed otoczeniem ukrywane dramaty.

Komediodramat Macieja Wojtyszki dziej膮cy si臋 za kulisami teatru swoj膮 prapremier臋 mia艂 przed laty w Starym Teatrze w Krakowie i do dzi艣 nic nie straci艂 na aktualno艣ci. Wojtyszko celnie i 鈥瀦 pazurem鈥 sportretowa艂 艣rodowisko, kt贸re zna i czuje bardzo dobrze. Jest nie tylko pisarzem, scenarzyst膮 i autorem komiks贸w, ale przede wszystkim re偶yserem teatralnym, filmowym i telewizyjnym, autorem sztuk 鈥滲u艂hakow鈥, 鈥濻emiramida鈥, 鈥炁籩lazna konstrukcja鈥, scenicznych adaptacji powie艣ci, wyk艂adowc膮 w Akademii Teatralnej.