wolnelektury Copy"Wolne Lektury" w katalogu Biblioteki Publicznej w Piszu.

Na pocz膮tku 2015 r. uruchomiono w bibliotece dodatkowe us艂ugi dla u偶ytkownik贸w korzystaj膮cych z zasob贸w informacyjnych biblioteki:

W katalogu Biblioteki Publicznej w Piszu zaimplementowano protok贸艂 WebAPI daj膮cy mo偶liwo艣ci wsp贸艂pracy katalogu on-line z r贸偶nymi aplikacjami, kt贸re wykorzystuj膮 wsp贸艂czesne bazy danych udost臋pnione w sieci. Technologi臋 t臋 stosuje internetowa biblioteka o nazwie "Wolne Lektury", prowadzona przez fundacj臋 Nowoczesna Polska. Zbiory udost臋pnione s膮 w przyjaznych formatach, s艂u偶膮cych do odczytania w urz膮dzeniach mobilnych oraz w Internecie (m.in. pdf, mobi, epub, html). S膮 tam r贸wnie偶 dokumenty d藕wi臋kowe, kt贸re mo偶na z powodzeniem odtwarza膰 w formie audiobook贸w.

Dost臋p do "Wolnych Lektur" jest mo偶liwy z katalogu bibliotecznego on-line Biblioteki, w kt贸rym informacje o zasobach zosta艂y odpowiednio pogrupowane i zaindeksowane przez system biblioteczny, jednak sama tre艣膰 "Wolnych Lektur" pozosta艂a nienaruszona, aby nie naruszy膰 obowi膮zkowego prawa w艂asno艣ci danych. Czytelnik, kt贸ry przyk艂adowo wpisze w wyszukiwarce "Dziady" uzyska informacje o zbiorach tradycyjnych, dost臋pnych w sieci bibliotek, oraz informacj臋 o dokumencie w formie elektronicznej. Jest to w艂a艣nie opis dzie艂a dost臋pnego z "Wolnych Lektur", kt贸ry mo偶na pobra膰 w ca艂o艣ci lub we fragmentach w jednym z natywnych format贸w dla e-czytnik贸w lub jako PDF.

W roku 2018 Fundacja Nowoczesna Polska rozpocz臋艂a realizacj臋 kolejnego etapu projektu "Wolna literatura na Wolnych Lekturach", kt贸rego celem jest digitalizacja, opracowanie i szerokie udost臋pnienie w wersji cyfrowej zasob贸w kultury. Dzi臋ki realizacji projektu czytelnicy biblioteki Wolne Lektury zyskaj膮 nieograniczony dost臋p do nowych publikacji.