Zajęcia w Oddziale dla dzieci

Od października 2017 r. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Piszu zaprasza grupy szkolno-przedszkolne na zajęcia literacko-edukacyjne. W trakcie spotkań proponujemy: głośne czytanie, inscenizacje utworów literackich, prezentacje multimedialne, gry i zabawy integracyjne oraz zajęcia plastyczne. Zajęcia będą się odbywać od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-14:00

BLOKI TEMATYCZNE I PRZYKŁADOWE ZAJĘCIA W ODDZIALE DLA DZIECI I MŁODZIEŻY:

Zajęcia czytelnicze dla najmłodszych
"Bajanie na dywanie"- zajęcia dla dzieci w wieku 1.5 - 3 lat z rodzicami. 

W programie zajęć głośne czytanie oraz zabawy plastyczno-muzyczne przygotowane na podstawie utworów literackich. (w każdy poniedziałek w godz. 10.00 do 11.00)


Zajęcia czytelnicze dla przedszkolaków
  "Mini Teatrzyk małego widza" 

Zajmujące zajęcia dla przedszkoli - comiesięczny cykl dla dzieci w wieku przedszkolnym (3-6 lat). Zajęcia mają formę zabawy, w której dzieci biorą aktywny udział. Treść wybranej literatury związana jest z książką lub dostosowana do okoliczności spotkania.

W każdym miesiącu - nowe tematy:
Październik - "Jesienny koszyk opowiadań" - poznajemy jesień w literaturze
Listopad - "Bajkowy zawrót głowy" - najpopularniejsze bajki dla dzieci
Grudzień - "Ciasteczkowa Choinka Żuczka Blo" - zajęcia i warsztaty o tematyce świątecznej.

  "Basia - najlepsza przyjaciółka przedszkolaka" 

Na zajęciach proponujemy zapoznanie się dzieci z działami w bibliotece, zbiorami i obowiązkami czytelnika Podczas spotkania: głośne czytanie książki "Basia i biblioteka" oraz innych książeczek z tej serii.


Zajęcia czytelnicze dla uczniów klas - I - III
"Czytam sobie w bibliotece"Zajęcia inspirowane popularną serią do nauki czytania "Czytam sobie". Na spotkaniach książka stanie się punktem wyjścia dla poszukiwań artystycznych. Dzieci biorą udział w zajęciach, które będą rozwijać ich umiejętności plastyczne oraz czytelnicze. Wspólnie przeżyją przygodę, po której same z przyjemnością sięgną po dalszą lekturę.
"Zaczarowani czytaniem"

Zajęcia promujące literaturę dziecięcą. Podczas spotkania zaprezentowane zostaną różne formy książki dostosowane do wieku dzieci oraz możliwości percepcyjnych i manualnych: książki - zabawki, książki w formie teatru Kamishibai, książki wzbogacone o ruchome elementy, książki malowanki. Wybierana do zajęć literatura obejmuje przede wszystkim literaturę współczesną oraz klasykę dziecięcą, w tym znane bajki, baśnie i opowiadania. Zajęcia mają charakter edukacyjno-kulturalny, dzieci poznają przygody literackich bohaterów biorąc czynny udział w zabawie.


Zajęcia czytelnicze i lekcje biblioteczne dla uczniów klas IV - VII i Gimnazjum

Od papirusu do książki elektronicznej (dzieje książki, pisma i bibliotek)

Katalog kartkowy i elektroniczny - przeszukiwanie zbiorów bibliotecznych wg różnych kryteriów

Nieduże podróże po literaturze - Booktalking, czyli co warto przeczytać (prezentacja podczas spotkania literatury współczesnej i nowości książkowych zakupionych przez bibliotekę)

Uzależnienie od mediów - JA: realny czy wirtualny - zajęcia z zakresu bezpieczeństwa w sieci. (Dyskusja, praca w grupach, test na autorefleksję) celem lekcji jest przeciwdziałanie uzależnieniu od mediów.


Zapraszamy dzieci i młodzież do wzięcia udziału w konkursie: "Super Czytelnik", który będzie trwał od 2 października do 31grudnia 2017r.
- udział w konkursie indywidualny - regulamin

Oraz innych wydarzeniach:

Spotkania z Teatrem KRAK - ART z Krakowa

29 wrzesień godz. 10:30 - spektakl: "Stoliczku nakryj się"
20 października, godz. 11:00 - spektakl: "Piękna i Bestia"
23 listopada, godz. 11:00 - spektakl: "Kot w butach"


Spotkanie z Teatrem EDU-ARTIS z Krakowa

6 grudnia, godz. 10:00 - Spektakl interaktywny dla dzieci: "Święty Mikołaj w Wiosce Smerfów"

 

Spotkanie z Teatrem pod Orzełkiem z Białegostoku

20 grudnia, godz. 12:00 - spektakl kukiełkowy: "Bajkowa Szopka"

 

 

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

W związku z ograniczoną ilością miejsc zainteresowanych wychowawców prosimy o kontakt z Oddziałem dla Dzieci w sprawie wybranych tematów i wcześniejsze ustalenie terminów i godzin spotkań. Tel. 087 423-27-97 w. 14

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Copyright 2017 Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Piszu.