CYFROWA WYPOŻYCZALNIA PUBLIKACJI NAUKOWYCH
 
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Piszu przystąpiła do systemu ACADEMICA czyli Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych będących w zasobach Biblioteki Narodowej.
 
ACADEMICA pozwala na dostęp do kilkuset tysięcy pełnotekstowych publikacji naukowych ze wszystkich dziedzin wiedzy: artykułów, monografii, podręczników i skryptów oraz całych numerów czasopism (ponad 2000 tytułów). Zasób ten jest codziennie powiększany o kolejne pozycje.
 
Dostęp do publikacji chronionych jest możliwy za pośrednictwem terminala znajdującego się w MGBP w Czytelni dla dorosłych. Publikacje nie chronione prawem autorskim są dostępne dla każdego użytkownika Internetu bez ograniczeń.
 
1. Rejestracja do systemu ACADEMICA (www.academica.edu.pl) odbywa się poprzez formularz dostępny w bibliotece. Wymagane jest okazanie dokumentu tożsamości (dowód osobisty lub paszport).
 
2. Osoba składająca oświadczenie musi posiadać aktywną kartę biblioteczną, przy pomocy której rejestruje się w systemie. Biblioteka udostępnia tymczasowe hasło, które po pierwszym logowaniu należy zmienić.
 
3. ACADEMICA umożliwia rezerwację publikacji chronionej na dowolny termin (z dwutygodniowym wyprzedzeniem). Zarezerwować można maksymalnie 10 publikacji, w jednym module czasowym – 5 (moduł czasowy – 1 godzina). Każdy wybrany tytuł przeglądać można przez 3 dowolnie wybrane dni. Terminal jest dostępny w godzinach pracy biblioteki.
 
4. System umożliwia tworzenie notatek (do 3600 znaków), import danych bibliograficznych, zapamiętywanie kwerend. W przypadku publikacji chronionych nie ma możliwości kopiowania dostępnych treści.
 
5. Dozwolona przerwa w korzystaniu z terminala wynosi 15 minut. Po tym czasie następuje automatyczne wylogowanie z systemu i zwolnienie posiadanej rezerwacji.
 
6. Z komputerów domowych możliwy jest nieograniczony dostęp do publikacji nie chronionych prawem autorskim oraz przeglądanie katalogu i dokonywanie rezerwacji na wybrane moduły czasowe.
 
7. Użytkownik ma obowiązek zapoznać się z regulaminem i złożyć stosowne oświadczenie.
 
Regulamin użytkownika Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych ACADEMICA - do pobrania .pdf
 
Więcej o projekcie na stronie: https://academica.edu.pl/about/new_quality
 
Podręcznik czytelnika - kliknij tutaj
 
Copyright 2017 Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Piszu.