"Podróże po dziecięcej literaturze" dla najmłodszych
 
Zajęcia pod hasłem "Podróże po dziecięcej literaturze" to spotkania dla dzieci w wieku 5-9 lat, w czasie których czytamy, rysujemy i dobrze się bawimy!
 
Zajęcia odbywają się co dwa tygodnie, w soboty w godz. 11:00 - 13:00
 

Spotkania, które odbyły się:
 
O Rupakach, dziwakach i innych stworkach
 
"...Te RUPAKI, mamusiu,
to są takie zwierzaki-
trochę jakby kociaki,
trochę jakby dzieciaki,
trochę jakby motyle
krokodyle czy raki...
Nie rozumiesz mamusiu?
No, po prostu - Rupaki...
 
D.Wawiłow
 
Wiersz Danuty Wawiłow "Rupaki" był inspiracją do prac plastycznych podczas spotkania z czytelnikami, z którego dowiedziały się jak wyglądają Rupaczki, co lubią najbardziej, czego boją się i gdzie można je spotkać. Tworzyły także "swoje" Rupaki. Malowały je, robiły z wełny,  nadawały wymyślone imiona i opowiadały o nich swoje przygody.
 


 

Niezwykłe portrety
 
Sztuka portretu ma bardzo bogatą historię sięgającą czasów starożytnych. Przez kilka tysięcy lat - w rzeźbie i malarstwie portret został doprowadzony do perfekcji. Jednakże najbardziej popularny stał się wraz z upowszechnieniem sztuki fotografii. Obecnie portrety fotograficzne spotykamy niemal na każdym kroku.
Podczas spotkania zostały zaprezentowane portrety słynnych malarzy świata, portrety literackie i filmowe. Dzieci podczas zajęć wykonały portrety różnymi technikami.
 


 

Ekologiczny dom
 
O Międzynarodowym Dniu Ziemi (22 IV), mówi się dużo i głośno na całym świecie, dlatego i w naszych cyklicznych wędrówkowych spotkaniach nie mogło zabraknąć tego tematu. Czytelnicy chętnie słuchali opowiadań o planecie, o jej urokach ale i zagrożeniach. Szybko wywiązała się dyskusja, co można zrobić, aby była bezpieczna i czysta. Swoją wiedzę sprawdzały uczestnicząc w Quizie ekologicznym oraz rozpoznawały oznaczenia pojemników na różne odpadki. Wykonały na zakończenie zajęć - rysunkowe dedykacje dla Ziemi.
 


 

Bajeczne pisanki
 
Podczas spotkania, "Pisanki" z wiersza Ewy Zachary opowiedziały czytelnikom wiele historii świątecznych o tradycjach i zwyczajach wielkanocnych. Dzieci wspólnie rozwiązywały krzyżówkę i odszukiwały charakterystyczne symbole świąteczne. Projektowały i wykonały bajeczne pisanki, które będą ozdobą w ich domach podczas świąt.
 


 

Wiosna, ach to Ty !
 
Podczas spotkania gościła kolorowa Wiosna w wierszach i opowiadaniach. Zajęcia połączone były z plastycznymi pracami, ożywiającymi barwy zwierząt i pierwsze kwiaty wiosny. Zabawy przebiegały na podstawie tekstów: "Kwiatuszki z puszki", "A tulipan śpi" Doroty Gellner i "Dlaczego żaby są zielone? " Jacka Daniluka.
 


 

Wierszyki o literkach
 
"Abecadło, czyli wierszyki o literkach" Grażyny Nowak były świetną zabawą dla czytelników podczas spotkania. Każda literka została zaprezentowana wierszykiem i podobała się dzieciom. Podczas spotkania wymyślały zabawy i historyjki rysunkowe z literkami.
 


 

Bal karnawałowy 
 
Karnawał to czas zabaw.
 
"Od Nowego Roku co dzień były bale, kuligi, prywatki, jak to w karnawale...."
...mama wkłada maskę, tato spodnie w kwiatki, będzie maskarada  bo dzisiaj ostatki"(fragm.)

Wierszem "Popielec" Wiesława Drabika, najmłodsi czytelnicy rozpoczęli zabawę karnawałową. Podczas spotkania były konkursy i malowanie masek karnawałowych. Dzieci ubrane w maski oraz kostiumy były postaciami z różnych bajek i przy muzyce bawiły się wyśmienicie.
 


 

Koty - psoty
 
Najmłodsi czytelnicy obchodzili  Światowy dzień kota i wysłuchali bajki "Koty - psoty" Karola Kozłowskiego oraz poznały innych bohaterów z bajek. Wykonały wiele prac plastycznych, z których powstała galeria kocich portretów. Nie zabrakło również wesołych kocich zabaw i konkursów, takich jak : rzut kłębkiem wełny, polowanie na myszy, przejście na czworakach pod przeszkodami i wykonanie ulubionego kociaka.
 


 

Kuchnia literacka
 
Podczas ferii zimowych zaprosiliśmy czytelników do kuchni literackiej. Były to smakowite niespodzianki związane z przedmiotami kuchennymi, smakami i zapachami- czyli coś dla ucha i dla brzucha.
Na początku kulinarnych zmagań, inspiracją do zabawy była książka Iwony Chmielewskiej "Cztery zwykłe miski". Naczynia kuchenne zwykłe, ale opowieści o nich niezwykłe. Dzieci próbowały zamienić je w inne przedmioty i postaci bajkowe. Następnie bawiły się na podstawie "Bajki pachnącej cytrynami" Joanny Krzyżanek.
Bibliotekarz Emilian Apla wprowadził dzieci w cytrynowy świat Dziadka Ignacego i Małgosi oraz jej smakowitych marzeń. Powstało drzewko cytrynowe, dzieci napełniały wiaderko guzikami, malowały sukienkę z bufiastymi rękawami, budowały cztery domki dla bajkowych postaci, wiązały dużą kokardę na brodzie dziadka i zamieniły cytryny na drzewku w marchewkowy łańcuch. Były także smaczne niespodzianki dla brzucha i eksperymenty z udziałem cytryny.
 


 

Zimowe zabawy
 
Zimowo i wesoło przebiegało spotkanie z czytelnikami, którzy bawili się na podstawie wierszy o zimie. Były konkursy, tańce i zabawy plastyczne. Bohaterem spotkania był bałwanek.
 


 

O tym jak brzoza liście rozdawała
 
Październikowe zajęcia literackie w Oddziale dla dzieci odbyły się dwukrotnie i za każdym razem ich tematem przewodnim były uroki jesieni.
Opowiadanie I. Prokopienko „O tym jak brzoza liście rozdawała” było inspiracją do zabaw ruchowych i plastycznych ukazujących zjawiska zachodzące w przyrodzie.
Podczas następnego spotkania dzieci odwiedziły jesienny bajkowy ogród i las z darami tej niezwykłej pory roku. Towarzyszyły spotkaniu wiersze J.Brzechwy: „Na straganie”, „Urodziny Marchewki”, M. Konopnickiej „Jesienią” i W.Faber „ Taniec grzybów”.
Czytelnicy świetnie bawili się i z niezwykłą aktywnością twórczą powstały: piękna Pani Jesień, kolorowe liście, kosze z warzywami, jeże z nasion i owoców.
 


 

Kropki i kreseczki z książeczki
 
Bohaterki książek Rafała Klimczaka z serii „Poznaję świat i kropka” , Wandy Chotomskiej „Panna Kreseczka” i Serge Bloch „Wielka historia małej kreski” były inspiracją do zabaw i prac plastycznych podczas zajęć we wrześniu.
 
Poprzez przeczytane podczas spotkania fragmenty  o przygodach kropeczki i kreseczki, czytelnicy odkrywali ciekawostki ze świata nauki, przyrody i życia codziennego.
Kropki i kreski stają się żywe i mogą być  uroczymi towarzyszkami podczas zabawy. Tak też się stało podczas naszych zajęć. Pojawiły się  w malarstwie, w pejzażu jesiennym, w modzie,  gwiazdozbiorze na niebie, w teatrze, filmie i zakładkach do książki.
 


 

Baśniowe spotkanie z Andersenem
 
Spotkanie nawiązywało do Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci, które obchodzimy z okazji urodzin H.Ch. Andersena. Czytelnicy uczestniczyli w zabawach wymagających wykazania się znajomością treści bajek. Jak się okazało bardzo dobrze znają bohaterów i świetnie się bawiły.
 


 

Pisankowa moda
 
Tematem spotkania były pisanki wielkanocne. Dzieci wysłuchały wiersza Małgorzaty Strzałkowskiej „Wielkanoc” i wspólnie opowiadały o zwyczajach. Uczestniczyły w zabawach związanych z symboliką świąteczną. Na zakończenie wykonały własne piękne pisanki jako ozdoby na okno.
 


 

"Gdy wiosna nadchodzi, radość wokół się rodzi..."
 
Wiosna to pora budzenia się do życia przyrody. W tym czasie wszystko dookoła rośnie i rozkwita. Chociaż do powitania wiosny zostało kilkanaście dni do nas zawitała znacznie wcześniej.
Podczas zajęć dzieci wysłuchały opowieści pt. "Nawet nie wiesz jak bardzo Cię kocham kiedy jest wiosna" o Małym Brązowym Zajączku, który uwielbia tę porę roku. Poza tym rozmawialiśmy o zwiastunach wiosny oraz na zakończenie wykonaliśmy prace plastyczne.
 

Basia i wizyta w Muzeum
 
Czy wizyta w muzeum może być interesująca? Okazało się, że tak, bo oprócz zwiedzania można wziąć udział w warsztatach plastycznych i przenieść się do czasów historycznych.
Dzieci razem z tytułową bohaterką z serii Basia i … autorek Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak,  brały udział w zajęciach plastycznych. Postanowiły, że będą artystami i stworzą własną humorystyczną galerię sztuki. Wykonały własne arcydziełka prezentujące postaci historyczne. Wcielały się w role z czasów panowania królów, poznawały dworskie zwyczaje i uczyły się dobrych manier.
 


 

Kraina Lodu
 
Literacka przygoda wspólnie z Elzą, Anną i Olafem w Mroźnym Królestwie Arendelle. Dużo radości sprawiło czytelnikom wykonanie głównych bohaterów bajki W. Disneya i zabawy śniegiem i lodem.
 


 

Z wizytą u babci i dziadka
 
Święto z okazji Dnia Babci i Dziadka było pretekstem do zaproszenia czytelników do saloniku dziadków, gdzie wysłuchały opowiadania Z. Staneckiej i M.Oklejak : ”Basia i dziadkowie”. Zajęcia przeplatane były rozmowami z dziećmi na tematy : za co kochamy swoich dziadków, jakie ulubione czynności z nimi wykonujemy i o co troszczą się dziadkowie. Dzieci napisały list do swojej babci i dziadka – ozdobiły serduszkowe życzenia. Przygotowały z babcią deser owocowy i bawiły się wspólnie. Na zakończenie otrzymały albumy do zapisywania  wspomnień rodzinnych.
 


 

Bajkowy świat zwierząt
 
Tegoroczne ferie zimowe -  czytelnicy spędzili z bajkowymi zwierzętami. Bohaterami spotkań były zwierzęta literackie m.in. słonie, misie, pingwiny, koty, kreciki, ryby, owady i smoki i zwierzyniec J. Brzechwy.  Prezentowana podczas zajęć literatura  inspirowała do podejmowania różnorodnych wyzwań.  Dzieci podczas zajęć dowiedziały się ciekawostek o nich, wcielały się w role, bawiły się nimi. Na każdym spotkaniu wykonały przepiękne prace plastyczne związane z bohaterami książek.
 
relacja z zajęć:
 
Ostatnie dwa dni ferii dzieci spędziły z bohaterami wierszy Jana Brzechwy m.in.  papugą, żyrafą, kwoką, rybami, żabami i  rakami oraz Kaczką Dziwaczą, u której na zakończenie odbył się bal i przyjęcie  karnawałowe. Przybyły różne postacie bajkowe i świetnie bawiły się.
 


 

Sceny z życia smoków były wyzwaniem dla wszystkich uczestników zabawy. Najpopularniejszymi smokami z bajek według dzieci są: Smok wawelski, Bazyliszek i Tabaluga. Podczas zajęć uczyły się wykonać smoka i naśladować podczas inscenizacji.
 


 

Podczas następnego spotkania dzieci wybrały się w podróż z bohaterami  morskich głębin z najpopularniejszymi rybkami z bajek: Nemo, Złotą rybką i MiniMini.  Rysowały i wykonały ulubione. Uczyły się także łowić rybki.
 


 

W świecie owadów wystąpiły małe istoty, ale bardzo znaczące w przyrodzie. Są bohaterami opowiadań, wierszy i piosenek. W sali pojawiły się muchy, biedronki, pająki, motylki i były inspiracją do zabawy. Za zakończenie zajęć dzięki wykonały ulubioną postać bajkową.
 


 

Kocie opowieści były tematem następnego spotkania. Koty pojawiają się w wierszowanych bajkach, baśniach i filmach oraz piosenkach. Najsłynniejszy wg czytelników to Kot w butach, główny bohater znanej bajki CH. Perraulta oraz Kot Filemon i Bonifacy M. Nejmana. Podczas zajęć dzieci naśladowały kocie zabawy i stworzyły papierowe kotki.
 


 

Dzieci uwielbiają sympatycznego Krecika z czechosłowackiej bajki.  Jest także zakochany kret, który pragnął poślubić Calineczkę. Mimo, że nie są uwielbiani przez ogrodników, to jednak dzieci uznały go za sympatyczne zwierzątko, a wejście do kreciego mieszkanka, czyli  charakterystyczny kopczyk - okazał się bardzo słodki.  Czasem warto spróbować poznawać świat nie używając wzroku, za to wytężając wszystkie inne zmysły i można zobaczyć więcej.
 


 

Podróż do zimowej krainy pingwinów była niezwykłą frajdą dla czytelników. Te niezwykłe ptaki są bohaterami w książkach i  filmach np: "Pingwiny z Madagaskaru", w  serii Pingwina Pik-Poka i "Pingu". Ich przygody były doskonałą zabawą podczas zajęć, np: czego można nauczyć się od pingwina, dlaczego zakładają przedszkola i jak wygląda ich codzienne życie?
 


 

W "Misiowym widzimisę" dzieci bawiły się ze słynnymi misiami. Próbowały ich przysmaków, sprawdzały ich działanie .W tym dniu misie opanowały czytelnię. Samodzielnie też zaprojektowały własnego bohatera spotkania , wymyślając szczegół po szczególe. Miał wielki nos, różowe futerko, spódniczkę lub kurteczkę.
 


 

Podczas pierwszego dnia ferii - dzieci wysłuchały  "zasłonionych opowieści" w których głównym  bohaterem jest słoń.
Słonie, słoniki i słonięta towarzyszyły zabawom literacko-plastycznym. Dzieciom podobały się  najpopularniejsze  m.in.  Elmer, Słoń Trąbalski,  i Beniamin. Wykonały bohaterów spotkania i uczyły się piosenki "Cztery słonie, zielone słonie".
 


 
 
Copyright 2017 Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Piszu.