• (87) 423-27-97
  • Poniedziałek - zamknięte (dzień wewnętrzny) | Wtorek 8.00-16.00 | Środa 10.00-18.00 | Czwartek-Piątek 8.00-16.00 | Sobota 8.00-15.00

dkk 2

Co to jest Dyskusyjny Klub Książki?

Dyskusyjne Kluby Książki tworzą czytelnicy w różnym wieku, których łączy pasja czytania i poznawania nowych książek. DKK działają w ramach ogólnopolskiego projektu Instytutu Książki, który promuje czytelnictwo.

Dla kogo?

  • dla osób, które lubią czytać i rozmawiać o książkach,
  • chcą poznawać nowych autorów i gatunki literackie,
  • chcą dzielić się wrażeniami po przeczytanej lekturze,
  • lubią dobrze się bawić w doborowym towarzystwie,
  • nie muszą prowadzić poważnych dyskusji, ani znać się na literaturze.

Relacje ze spotkań

"Witajcie w raju. Reportaże o przemyśle turystycznym" Jennie Dielemans

23-05-2023 r.

Nasze ostatnie spotkanie przed wakacjami odbyło się już w letnim klimacie, ponieważ rozmawialiśmy o książce Jennie Dielemans „Witajcie w raju. Reportaże o przemyśle turystycznym”, w której to autorka w pigułkowej dawce udzieliła nam informacji na temat historii turystyki i jej psychologii. Podała trochę danych statystycznych i opisała zasady funkcjonowania branży turystycznej. W omawianej książce trudno doszukiwać się niezapomnianych postaci bohaterów czy porywającej akcji, ale warto się z nią zapoznać, chociażby po to, aby przemyśleć własne zachowania na urlopie.

Spotkanie, choć odbyło się przy małej frekwencji, było miłe i „słodkie”.

2023 05 23 witajcie w raju


"Złodzieje książek" Matthew Pearl

09-05-2023 r.

Spotkanie klubowiczów z książką "Złodzieje książek" opisującą ostatni skok piratów kradnących utwory literackie już za nami. Mamy schyłek wieku XIX i dwóch najbardziej znanych bukinierów, którzy wyruszają na wyspę Samoa, aby wykraść ostatnią powieść R. L. Stevensona, którą autor właśnie kończy pisać. Davenport i Belial to rywale, którzy gotowi są walczyć na śmierć i życie, aby tylko wkraść się w łaski Stevensona a następnie wykraść mu rękopis. Czy uda im się to zamierzenie? Aby poznać całą historię bukinierów oraz ich przygody zachęcamy do przeczytania książki.


"Telefrenia" Edward Redliński

18-04-2023 r.

"Telefrenia" na której skupiliśmy naszą uwagę na spotkaniu opisuje aktualny problem współczesnego społeczeństwa. Telewizja, internet i media społecznościowe to codzienność ludzi młodych, dla których funkcjonowanie bez nich wydaje się wręcz niemożliwe. Życie polegające na obserwowaniu innych i ich naśladowaniu zastępuje nam kontakty osobiste, a telewizory, komputery i smartfony stają się członkami naszej rodziny. Klubowicze zwrócili uwagę na fakt, że książka ta jest bardzo aktualna i godna uwagi, może służyć ku przestrodze.


"Zabić drozda" Harper Lee

04-04-2023 r.

W przedświątecznej atmosferze dyskutowaliśmy o książce "Zabić drozda" Harper Lee, która należy do popularniejszych i częściej czytanych książek współczesnej literatury. Pozycja zawiera wątki autobiograficzne, życiowe mądrości i porusza problem rasizmu w Ameryce w latach 30-tych XX wieku. "Zabić drozda" to powieść bardzo przemyślana, którą warto przeczytać i zobaczyć, że każdy z nas jest inny a ta inność to zaleta nie wada. Przeczytana pozycja na długo zostanie w naszej pamięci, budząc różne emocje.


"Biała gorączka" Jacek Hugo-Bader

21-03-2023 r.

Tym razem nasza uwaga skupiła się na wstrząsającym reportażu ze współczesnej Rosji autorstwa Jacka Hugo-Badera "Biała gorączka". Autor udając się w wielokilometrową podróż spotyka na swojej drodze ludzi ze świata patologii, wśród których o stan tytułowej "białej gorączki" nie jest trudno. Wyzbywając się osądu rozmawia z napotkanymi ludźmi i o nich pisze, dając nam lekturę przejmującą i bardzo autentyczną. Książka pokazująca nam ten jakże różnorodny i wielozjawiskowy świat warta jest przeczytania i godna polecenia.


"90 minut w niebie" Don Piper

07-03-2023 r.

Historia opisana w książce "90 minut w niebie" spodobała się klubowiczom, choć te tytułowe minuty to zaledwie jej początek, pozostałe rozdziały to historia zmagania się z bólem, cierpieniem i depresją powypadkową oraz powrót do w miarę normalnego życia. I właśnie ta druga część książki wywołała dyskusję pełną emocji i wspomnień, bo praktycznie prawie każdy z nas miał w swoim życiu kontakt z osobą chorą i cierpiącą, która wymagała od nas opieki, pomocy i wsparcia. Pozycja bardzo osobista, która pozwala docenić życie i znaleźć w sobie pokorę wobec śmierci. Warto po nią sięgnąć.


"Uśmiech gekona" Dorota Sumińska

 21-02-2023 r.

Dorota Sumińska i jej książka "Uśmiech gekona" to temat naszego spotkania klubowego. Pozycja, która rzeczywiście opisuje nam "Azję jakiej nie znamy", Azję wielu naj...: najwyższego szczytu, najludniejszego miasta, największej ilości ras ludzi i wielu innych naj. Książka która może być mini przewodnikiem ponieważ autorka umieszcza w niej oprócz opisów flory i fauny czy architektury niektóre przepisy prawne i religijne oraz rady praktyczne dla podróżujących. Lektura bardzo ciekawa choć dla wielu klubowiczów zbyt pobieżnie napisana, niektóre tematy mogłyby być opisane bardziej dokładnie, ale mimo to godna polecenia.


"Piaskowa Góra" Joanna Bator

07-02-2023 r.

„Piaskowa Góra” to powieść o mieszkańcach Wałbrzycha. Na przykładzie rodziny Jadzi i Stefana Chmurów ich córki Dominiki oraz przodków i sąsiadów autorka w sposób satyryczny piętnuje ówczesne społeczeństwo „nawiane” do miasta ze świata na miejsce ludzi „wypędzonych”. Społeczeństwo ludzi prostych, bez szerszych zainteresowań, przesiąkniętych zawiścią i nietolerancyjnych, dla których własne mieszkanie z ciepłą wodą i toaletą w mieszkaniu, czy wyprawienie imienin, z cukierkami podanymi kolegom z pracy w kryształowej miseczce to szczyt luksusu i prestiżu społecznego. Autorka na przykładzie wałbrzyskiego społeczeństwa ukazuje nam ewolucję jaką przeszli mieszkańcy naszego kraju od czasów PRL-u do upadku komunizmu i wszystkich zmian rzeczywistości społeczno-politycznej które wówczas nastąpiły.

Powieść spodobała się klubowiczom.


"Dziesięcioletnia rozwódka" Ali Nadżud

17-01-2023 r.

Na drugim, w tym roku, spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawialiśmy o "Dziesięcioletniej rozwódce" Ali Nadżud. Książce, która porusza temat kilkunastoletnich dziewcząt wydawanych za mąż za kilkukrotnie starszych mężczyzn. Naszą bohaterką jest dziesięcioletnia mieszkanka Jemenu, Nadżud, która po wyjściu za mąż przeżywa gehennę, ale odnajduje w sobie siłę by szukać pomocy w sądzie i wygrać walkę o rozwód. Historia Nadżud wzbudza w nas wiele emocji a innym dziewczynkom pokazuje, że o siebie trzeba walczyć i można tę walkę wygrać. Książka godna polecenia.

Na spotkaniu gościliśmy też dzieci z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Piszu, które wystąpiły z repertuarem kolęd i pastorałek.


"Faraon" Wilbur Smith

10-01-2023 r.

Nasze pierwsze spotkanie w tym roku już za nami. Rozmawialiśmy na nim o "Faraonie" Wilbura Smitha, który wchodzi w skład cyklu egipskiego i jest kontynuacją przygód eunucha Taity. Główny wątek książki to walka dobra ze złem z krótką historią miłosną w tle.
Opinie o książce, tym razem, były różne. Niektórym klubowiczom spodobała się opisana historia, innym niekoniecznie. Być może wpływ na niezbyt pochlebną opinię miała duża dawka magii i mitologii wpleciona w treść, a może oczekiwania klubowiczów? Ogólnie rzecz biorąc przeczytać można ale nie zachwyca.


"Blondynka Tao" Beata Pawlikowska

05-12-2022 r.

Tym razem nasze rozmowy na spotkaniu toczyły się wokół książki Beaty Pawlikowskiej "Blondynka Tao". Autorka znana nam przede wszystkim z serii książek pod wspólnym tytułem "Blondynka..." zabiera nas do Malezji, gdzie bierze udział w samochodowym rajdzie przeprawowym Rainforest Challenge odbywającym się w Dżungli Dinozaurów. Tytułowa "Blondynka" opisując kolejne etapy rajdu przybliża nam niektórych uczestników tej morderczej przeprawy, ale przede wszystkim pokazuje jakże przepiękną i niesamowitą jednocześnie dziką i nieprzewidywalną przyrodę dżungli. Książka choć niezbyt obszerna to zapewnia nam wspaniałe przeżycia, pokazując odmienny od naszego świat.


"Wakacje 1939" Anna Lisiecka

22-11-2022r.

Na spotkanie omawialiśmy "Wakacje 1939" A. Lisieckiej, obszerny reportaż i kompendium wiedzy o przedwojennej Polsce, wypełniony mnóstwem archiwalnych fotografii, rękopisów oraz artykułów z ówczesnej prasy. Autorka śladem znanych osób zabiera nas w miejsca gdzie się wówczas bywało, wprowadza nas w klimat upalnego lata 1939 i zapoznaje z całą elitą II RP. Pozycja bardzo ciekawa, może trochę zbyt ciężka fizycznie i "przeładowana" nazwiskami, ale warta przeczytania.


"Świadek mimo woli" Gianrico Carofiglio

08-11-2022 r.

Tym razem uwaga klubowiczów skupiła się wokół książki "Świadek mimo woli" Gianrico Carofiglio, napisanej przez czynnego zawodowo prokuratora a opisującej zmagania zawodowe i przemianę osobowościową adwokata. Zarówno tytuł, sugerujący kryminał, jak i treść pozycji były zaskoczeniem. Książka ta wywołała wśród klubowiczów różne emocje, nie wszystkim przypadła do gustu, ale największy podziw wzbudziła mowa obrończa, która jest obrazem dojrzałego myślenia prawniczego. Pomimo kilku negatywnych opinii większość klubowiczów uznała ją za dobry kawałek literatury, godny polecenia.


"I była miłość w getcie" Marek Edelman

25-10-2022 r.

Dyskusja na naszym spotkaniu toczyła się wokół książki Marka Edelmana "I była miłość w getcie", która powstała po rozmowie autora z Paulą Sawicką, psycholożką, działaczką społeczną a prywatnie przyjaciółką. Pozycja ta, to zbiór krótkich, rozmytych wspomnień Edelmana, które wywołują w nas silne emocje. To obowiązkowa lektura dla każdego Polaka, który chce wiedzieć jak było, który chce poznać codzienne życie za murami getta, który chce spróbować zrozumieć myśli i zachowania ludzi zamkniętych za wysokim murem. Krótkie historie, opowiedziane tak jak zapamiętał je autor, bez szczegółów, wciągnęły klubowiczów i porwały w wir tamtych wydarzeń.


"Hardcorowi bibliotekarze z Timbuktu" Joshua Hammer

31-05-2022 r.

"Hardcorowi bibliotekarze z Timbuktu" to prawdziwa historia ludzi, którzy przechytrzyli terrorystów z Al-Kaidy i z narażeniem życia uratowali 350 tysięcy manuskryptów. Nietypowy reportaż opowiadający o wydarzeniach z roku 2012, miejscami wstrząsający ale i poszerzający naszą wiedzę, w którym znajdziemy zarówno czarne charaktery jak i ludzi szlachetnych, wielką politykę i historię. Książka, którą czyta się różnie. Historia życia Adela Kadera Haidary czy dzieje Timbuktu oraz manuskryptów jest pasjonująca, zaś sprawy polityki międzynarodowej już trochę mniej porywające. Ogólnie, lektura która wiele nas uczy i podobała się klubowiczom.


"Moje przyjaciółki z Ravensbruck" Magda Knedler

17-05-2022 r.

"Moje przyjaciółki z Ravensbruck" Magdy Knedler to książka, która na klubowiczach pozostawiła niezapomniane wrażenia. Pozycja mieszcząca się w ramach literatury obozowej, ale nie poprzez bezpośrednie ukazanie okrucieństw nazistów, a przez skupienie naszej uwagi na głównych bohaterkach i ich świecie wewnętrznym, ich myślach, odczuciach, nadziejach i lękach, ale także o więziach i relacjach je łączących. Ich bogate życie wewnętrzne pozwala nam choć w minimalnym stopniu poczuć, czym było życie obozowe. Opisana historia czterech kobiet z Ravensbruck jest fikcyjna, ale inspirowana świadectwami byłych więźniarek.
Wątek współczesny poruszony w książce, to historia Idy, jej zawiłe relacje rodzinne i uczuciowe. Opowieść, która pokazuje nam jak osoby, których nigdy nie poznaliśmy mogą stać się nam bardzo bliskie, a ich losy mogą nas bardzo poruszyć i wpłynąć na nasze życie.

Książka M. Knedler pokazuje nam, jak relacje międzyludzkie wpływają na rzeczywistość a rzeczywistość wpływa na relacje. Przedstawiona przez autorkę historia kobiet " wciągnęła" klubowiczów i zmusiła do zastanowienia zarówno nad przeszłością jak i współczesnością, szczególnie teraz w obliczu wojny na Ukrainie.
Pozycja godna polecenia.


"Siedem lat w Tybecie" H. Harrer

26-04-2022 r.

Tym razem naszą uwagę skupiliśmy na książce „Siedem lat w Tybecie” H. Harrera, książce podróżniczo-obyczajowej, obok której nie da się przejść obojętnie. To wspaniała pozycja, z której dowiemy się wiele o kulturze i obyczajach panujących w Tybecie. Poznamy mentalność mieszkańców tej niezwykłej krainy i zapoznamy się z ich życiem codziennym. Książka, dzięki której poznamy osobowość samego autora, który z człowieka zuchwałego, niecierpliwego, polegającego głównie na sobie zmienia się w bohatera, który nawet w skrajnych warunkach i w obliczu zagrożenia życia potrafi zachować optymizm i nadzieję na lepsze jutro.
Klubowicze porównali książkę do filmu i jak to zwykle bywa wygrała książka, którą wszyscy zgodnie polecają do przeczytania.


"Uprowadzony" Lee Child

05-04-2022 r.

Dyskusja na naszym drugim spotkaniu po przerwie toczyła się wokół książki "Uprowadzony" Lee Childa. To jedna z wielu książek z cyklu przygód Jacka Reachera, opisująca mało wiarygodne wydarzenia z udziałem tegoż super bohatera. Po krótkiej dyskusji klubowicze ocenili książkę jako szybko i łatwo się czytającą lecz bardzo naiwną, zarówno w przedstawieniu postaci głównego bohatera jak i wielu sytuacji w których się on znalazł. Pozycję, która zapewni dobrą rozrywkę ale nie wnosi nam wiele nowego. Czyta się ją raczej dla przyjemności.
Książka dla czytelnika mniej wymagającego.


"Samotność Portugalczyka" Iza Klementowska

22-03-2022 r.

22 marca, po długiej przerwie wznowiliśmy spotkania DKK dla dorosłych, za którymi wszyscy zdążyli już zatęsknić. Na pierwszy ogień poszła „Samotność Portugalczyka” Izy Klementowskiej, która spodobała się klubowiczom. Po lekturze wszyscy jednoznacznie stwierdzili, że ich wizerunek Portugalii stał się zdecydowanie mniej jednoznaczny. Zwrócili uwagę na fakt, że Portugalia to nie tylko ocean za oknem i plaża za domem, lecz kraj i ludzie na których historia pozostawiła ogromną bliznę. Poznajemy ludzi żyjących w strachu, niepewności czy zagubionych, którym brak jest pomysłu na siebie i odwagi, aby spróbować coś zmienić. Autorka odsłaniając pełną kontrastów portugalską duszę, pokazuje nam, że ten kraj ciągle jeszcze się zmienia.

Według klubowiczów pozycja godna polecenia.

 


"Przygody fryzjera damskiego" Eduardo Mendoza

05-03-2020 r.

Tytułowy fryzjer to eks-pensjonariusz szpitala dla psychicznie chorych, który pracuje w zakładzie fryzjerskim. Życie mu się komplikuje każdego dnia za sprawą jego samego i innych osób, niezbyt inteligentnych, którzy przewijają się przez salon. Eduardo Mendoza dokonuje satyry na współczesną Hiszpanię: wyśmiewa polityków, pokazuje bezsens kampanii wyborczych, dokonuje miażdżącej krytyki przekupnej i głupawej policji.

Według klubowiczów książka pełna czarnego humoru.


"Maria Skłodowska-Curie" Magdalena Niedźwiecka

05-03-2020 r.

W miłej i światecznej atmosferze dyskutowaliśmy o książce Magdaleny Niedźwieckiej "Maria Skłodowska-Curie". Powieści o niezwykłej kobiecie, która na stałe zapisała się na kartach historii, dzięki swym odkryciom wstrząsnęła światem naukowym, ale wywołała również skandal obyczajowy i była pożywką dla prasy na kilkanaście tygodni. Omawiana powieść wywołała różne emocje, jednym się podobała, innym niekoniecznie, ale ogólne wrażenie pozytywne. Pozycja warta przeczytania.


"Podróż na sto stóp" Richard C. Morais

20-02-2020 r.

Z okazji Tłustego Czwartku przy pączkach i innych słodkościach czytelnicy dyskutowali o książce "Podróż na sto stóp" Richarda C. Moraisa". Powieść Moraisa skonstruowana jest niczym pamiętnik pisany z perspektywy czasu przez głównego bohatera - Hassana, chłopca o ogromnym talencie kulinarnym i smaku absolutnym. Chociaż kocha swoją rodzimą kuchnię, to jest bardzo ciekawy innych smaków, technik kulinarnych oraz wszelkiej wiedzy z tym związanej. W niedługim czasie to właśnie kuchnia francuska zajmuje szczególne miejsce w jego sercu i Madame Mallory - szefowa sąsiadującej restauracji, która odegrała kluczową rolę w życiu młodego kucharza. Styl pisarz niezwykle pobudza wyobraźnię sugestywnością barw, smaków kuchni indyjskiej i francuskiej. Szczególnie wędrówka z głównymi bohaterami po różnych krajach, miastach, targowisku oraz poprzez różne etapy życia głównego bohatera, który staje się z utalentowanego, acz pogardzanego imigranta - właścicielem i szefem najlepszej trzygwiazdkowej restauracji w sercu Paryża. Czytelnikom książka podobała się i polecają ją miłośnikom kuchni.

Spotkanie muzycznie uatrakcyjnili uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Piszu, którzy przedstawili popularne utwory muzyki klasycznej.


"Wilcze dziecko" Ingeborg Jacobs

20-02-2020 r.

Ponieważ spotkanie DKK przypadło tym razem w Tłusty Czwartek to, według tradycji, na naszych stołach nie zabrakło pączków i faworków, przy których dyskutowaliśmy o książce "Wilcze dziecko" Ingeborg Jacobs. Powieści, która opisuje losy wschodniopruskich sierot, które szukały schronienia na Litwie. Autorka opisując historię Liesabeth Otto pokazuje nam jak te samotne, głodne i opuszczone dzieci musiały dawać sobie radę w ich trudnym, bogatym w bolesne doświadczenia życiu.

Książka wstrząsająca ale czyta się ją dobrze. Autentyczności dodają jej fotografie bohaterki. Pozycja, którą warto przeczytać.


"Broniewski. Miłość, wódka, polityka" Mariusz Urbanek

06-02-2020 r.

Książka wywarła duże wrażenie na klubowiczach. Skłoniła do żywej dyskusji o czasach, w których żył Broniewski, a poniekąd także jak my sami byliśmy wychowani w duchu komunizmu. Podczas spotkania klubowicze czytali wybrane wiersze poety. Przytoczone zostały fragmenty wierszy, które czyta sam poeta oraz inspiracje jego twórczością współczesnych muzyków.


"Chłopiec i gołąb" Meir Shalev

06-02-2020 r.

"Chłopiec i gołąb" to opowieść o tym, jak głęboko kochamy, czym jest dla nas dom i dlaczego my, tak jak gołębie wracamy do niego. Klubowicze polecająą tę książkę za to, że jest dobrze napisana, przystępna w odbiorze i bardzo poruszająca.


"Bieguni" Olga Tokarczuk

12-12-2019 r.

Minęło już pięć lat od momentu, gdy po raz pierwszy w naszej bibliotece spotkali się uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Książki. Uczciliśmy ten fakt tortem oraz chwilą wspomnień oglądając zdjęcia ze spotkań z minionych lat. Były chwile refleksji i maleńka łezka w kąciku oka. Były również podziękowania oraz życzenia dalszego obcowania z dobrą książką.

Na tak wyjątkowym spotkaniu dyskutowaliśmy o wyjątkowej książce – "Bieguni" Olgi Tokarczuk. Nagrodzonej w 2008 Nagrodą Literacką "Nike" i w 2018 The Man Booker International Prize.
Pozycja, która pokazuje, że ciekawość świata oraz jego odkrywanie są głęboko zakorzenione w naszej psychice. Ta wyjątkowa powieść, która jest zbiorem opowiadań, listów, notatek i wspomnień wywołała wśród klubowiczów różne odczucia i emocje. Jedni przeczytali ją bardzo szybko i mówią o niej same superlatywy, inni zaś są innego zdania, ale cieszy fakt, że osoby które jeszcze nie czytały książki, w wyniku dyskusji klubowiczów zdecydowały się na jej wypożyczenie.
Opinią klubowiczów – książka godna polecenia.


"Życie jak w Tochigi na japońskiej prowincji" Anna Ikeda

12-12-2019 r.

Druga grupa również uczciła jubileusz 5-lecia Dyskusyjnego Klubu Książki tortem i wspomnieniami z minionych lat. Podczas jubileuszu dyskutowaliśmy o książce Anny Ikedy "Życie jak w Tochigi, na japońskiej prowincji'

Anna Ikeda jest nauczycielką języka angielskiego. Mieszka w Japonii od kilkunastu lat. Ma męża Japończyka i japońską teściową, którzy bez powodzenia próbują poskromić jej europejski temperament.
Autorka nie zanudza wiadomościami encyklopedycznymi, ale żartobliwie opowiada o tym, co wypada, a czego nie wypada robić i czego oczekują Japończycy od obcokrajowców. Opowieści Pani Anny o codziennym życiu w Japonii są bezcenne. Nie moralizuje, opisuje ciekawostki, mankamenty związane z życiem na prowincji i pięknie uzupełnia swoje historie zdjęciami. Książka warta polecenia innym czytelnikom, ponieważ napisana lekko, z humorem, ale też z ogromnym szacunkiem dla innej kultury.


"Kroniki Archeo. Tajemnica klejnotu Nefertiti" Stelmaszyk Agnieszka

11-12-2019 r.

"Tajemnica Klejnotu Nefertiti" to niesamowite przygody piątki nastoletnich przyjaciół, których rodzice zostali wysłani do Egiptu, by zbadać nowoodkryty grobowiec, który być może krył w sobie doczesne szczątki Nefertiti i jej tajemniczy naszyjnik. Na ten klejnot ma również ochotę banda rabusiów spiskujących dla nielegalnego sprzedawcy antyków. Wszyscy chcą ubiec dzieci i przywłaszczyć skarb.
W powieści pełno niesamowitych zwrotów akcji i mnóstwo humoru. Jest to książka warta polecenia tym, którzy lubią przygody i historyczne zagadki.


"Cicho sza" Lisa Scottoline

14-11-2019 r.

Wydaje się, że rodzina Jaka i Pam jest jedną z wzorowych. On ma własną firmę, ona jest sędzia stanowym, zarabiają spore pieniądze, mają luksusowy samochód, elegancki dom i wszystko czego zapragną. Jednak Jake nie może pochwalić się dobrymi kontaktami ze swym nastoletnim synem, Ryanem, który czuje się bardziej związany z matką. Ojciec wszelkim sposobami próbuje to zmienić. Za radą żony pewnego wieczora podjeżdża pod kino, by podwieźć syna do domu. Podczas jazdy Ryan prosi ojca, by ten pozwolił mu poprowadzić nowe audi. Chłopiec ma juz młodzieżowe prawo jazdy, ale nie może prowadzić po zmroku. Jack po krótkiej analizie zgadza się. Jest późno, mały ruch, droga słabo uczęszczana. Robi to w myśl nawiązania bliższej relacji z synem. Chce, by ich stosunki były przyjacielskie, by syn uznał go za fajnego tatę. Ryan siada za kierownicą i potrąca śmiertelnie kobietę. Chwilę po wypadku przyznaje się ojcu, że wcześniej palił trawkę. Ojciec podejmuje natychmiast decyzję mającą chronić syna. Przekracza przepisy prawa, by dziecko nie poniosło odpowiedzialności za wypadek.
Autorka poruszyła w tej książce wiele tematów, które wydawać by się mogły proste, a jednak takie nie są. Na samym początku, ale i w trakcie ksiązki, starała się nakreślić czytelnikom cały zarys sytuacji, w jakiej znalazła się rodzina głównych bohaterów. Czytelnikom bardzo podobało się, że autorka potrafiła wykreować wyraziste ciekawe postaci, które były od siebie różne pod wieloma względami, choć jednocześnie niebywale podobne. Podczas dyskusji klubowicze zastanawiali się , po której stronie leży racja i jak powinno się postąpić w tej sytuacji. Czy lepiej być surowym rodzicem, czy luzackim kumplem?

 


"Rosjanin to ten, kto kocha brzozy" Olga Grjasnowa

14-11-2019 r.

Olga Grjasnowa to młoda pisarka z rosyjsko-żydowskimi korzeniami, która urodziła się w Azerbejdżanie i wyemigrowała wraz z rodziną do Niemiec. „Rosjanin to ten, kto kocha brzozy” to jej debiut literacki, który ukazał się gdy autorka miała 28 lat. Książka wzbudziła spore zainteresowanie zarówno krytyków literackich jak i czytelników. Autorka porusza w niej problemy imigranckiego życia w wielokulturowej Europie, pokazując je w ostrym i bezwzględnym świetle.
Główna bohaterka Masza, z pochodzenia Azerka i Żydówka wciąż szuka własnej tożsamości i niby jest u siebie a jednak nie czuje tego. Wciąż brak jej stabilizacji i normalności. Mimo posługiwania się wieloma językami, spotykania się z ludźmi z różnych kultur i tradycji a nie potrafi mówić najprostszych rzeczy, nie potrafi omawiać i ustalać najbardziej elementarnych spraw. Jest bardzo pogubiona i miota się pomiędzy ojczyznami. Grjasnowa opisując losy swojej młodej bohaterki portretuje świat, w którym rzekomo jest miejsce dla wszystkich, ale gdzie tak naprawdę każdy chowa się w bezpieczną dla siebie przestrzeń wytyczoną przez język, kulturę, tradycję i przekonania.
Książka mimo mnogości problemów bardzo podobała się klubowiczom, a nawet niektórzy z nich na podstawie własnych doświadczeń stwierdzili, że jest bardzo realna.


Spotkanie autorskie z Martą Fox

15-10-2019 r.

15 października w bibliotece odbyło się spotkanie z Martą Fox - prozaikiem, poetką, felietonistką, autorką ponad czterdziestu książek napisanych dla różnych grup wiekowych.
Podczas spotkania pisarka przybliżyła dorobek swojej twórczości, opowiadała skąd czerpie pomysły na nowe książki. Zaprezentowała zdjęcia, które były inspiracją do napisania najnowszej książki "Ten pierwszy raz w Ornecie". Pani Marta przeczytała także fragment swojej powieści i wiersz z tomiku "Lacrimosa". Po spotkaniu podpisywała książki dla czytelników. Również Biblioteka otrzymała dedykację autorki.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu "Dyskusyjne Kluby Książki", dofinansowanego ze środków Instytutu Książki.


"Umarłem cztery razy" Julia Lachowicz

19-09-2019 r.

"Umarłem cztery razy" to biografia Piotra Pogona, który swoim dotychczasowym życiem mógłby obdarować kilka osób. Od ponad trzydziestu lat walczy z chorobą nowotworową. Zdobywał najwyższe szczyty Afryki, Ameryki, przebiegał charytatywnie setki kilometrów w maratonach po kenijskiej sawannie i ulicach Nowego Jorku czy Tokio. Zdobył medal triathlonowego Ironmana. Od kilku lat współpracuje z różnymi fundacjami pomagając osobom niepełnosprawnym i to właśnie z nimi zdobywał szczyty. Nie zawsze się to udawało, nie z każdej wyprawy wszyscy wracali jako bohaterowie, a mimo to próbował i nie poddawał się. Niestety czytelnicy odnieśli wrażenie, że chciał na siłę udowodnić, że nie ma dla niego rzeczy niemożliwych, a niestety nie zawsze przydaje się tylko szczęście. Bardzo ciekawie opowiada o sobie, niby pozytywnie nastawiony do życia, jednak pomiędzy wierszami można wyczuć nutkę goryczy i smutku, jeżeli chodzi o życie osobiste - w końcu przeszedł niemało.  Książkę, pomimo chwilami smutnych historii, czyta się lekko i szybko. Jest jednak lekturą dającą do myślenia: jak łatwo można upaść i jak można się podnieść.

 


"Dziewice, do boju." Monika Szwaja

06-06-2019 r.

"Dziewice, do boju" to druga część trylogii Moniki Szwai. Dalsze dzieje czterdziestolatek z "Klubu mało używanych dziewic". Autorka w książce prezentuje nam dalsze losy Agnieszki, Aliny, Michaliny i Marceliny – kobiet, które w kwiecie wieku odkrywają, czym jest prawdziwe życie. I choć każda z nich przeżywa coraz to nowe perypetie i ma różne problemy to wciąż mogą na siebie liczyć, nadal są pomocne i wspierające siebie wzajemnie.
Doskonała lektura na lato, pełna energii, humoru, mądrości i ciepła.


"Grudniowy sztorm" Iny Lorentz

06-06-2019 r.

Autorzy przenoszą czytelnika do Prus Wschodnich, do roku 1875, kiedy to piętnastoletnia Lora Huppach traci w pożarze najbliższą rodzinę i zamieszkuje u dziadka Wolfharda von Trettina, który wymaga stałej opieki. Aby ratować majątek przed okrutnym bratankiem, dziadek obmyśla śmiały plan i chce jeszcze przed śmiercią zapewnić wnuczce godny byt, ale niestety nie jest to proste, ponieważ ciągle jest narażona na niebezpieczeństwo. Zauważalny brak doświadczenia w podróży i naiwność sprawia, że ciągle czyha na nią niebezpieczeństwo. Ale łut szczęścia towarzyszy Lorze na każdym kroku. Dużym plusem powieści okazuje się także realność niektórych zdarzeń, jak tytułowy sztorm, do którego nawiązują autorzy.


"Chłopaki w głowie" Jean Ure

05-06-2019 r.

Książka w formie pamiętnika, idealna dla dziewczyn.
Jean Ure pisze lekko, wciągająco i humorystycznie. Przyjaciółki Cresta i Charlie mają plany: chcą skończyć szkołę, dostać dyplom i podbić świat. Postanowiły: żadnych chłopaków, zanim pójdziemy na studia. Okazało się jednak, że to nie jest takie łatwe, ponieważ ciągle ktoś pojawia się w ich życiu.


"Leśne morze" - Igor Newerly

09-05-2019 r.

Akcja książki rozgrywa się w Mandżurii w czasie II wojny światowej. Bohaterem jest Polak, Wiktor Domaniewski, który po uzyskaniu matury wraca do domu w tajdze. Chce wrócić do Polski, ale wojna mu przeszkadza. Ma wiele przygód i w jego życie wkracza wielka polityka. Zaletą powieści jest sposób przedstawienia problemów ideologicznych i politycznych poprzez losy przeciętnych ludzi, którzy w tę walkę zaangażowali się. Jednak niektórzy próbują za wszelką cenę wyrwać się z tego zaklętego kręgu i ułożyć swoje życie na przekór losowi, ale ich wybory są różne.
Jest to powieść, gdzie patriotyzm jest najważniejszy i może być wskazówką dla młodego pokolenia.


"Dzienniki rowerowe" - David Byrne

09-05-2019 r.

"Dzienniki rowerowe" powstały w czasie podróży autora do różnych miast przy okazji wystaw czy koncertów. David Byrne, lider grupy rockowej "Talking Heads" od ponad trzydziestu lat często patrzy na świat z wysokości rowerowego siodełka. Podróżując po różnych miastach naszego globu obserwuje ich wygląd, zwraca uwagę na charakterystyczne dla tych miejsc zjawiska, wydarzenia czy architekturę ale obserwuje również codzienne życie ich mieszkańców. Podróże te i obserwacje są pretekstem do wielu przemyśleń i refleksji na różne tematy. Rozważania Byrne`a sprawiają, że podczas lektury książki w jakimś stopniu poznajemy autora, który stara się nas przekonać do jazdy rowerem i pokazać, że każdy człowiek powinien być ciekawy świata i dążyć do jego poznania.
Według pań z klubu książka bardzo interesująca ale brak w niej kolorowych fotografii, które ułatwiłyby czytelnikowi poznanie opisywanych miejsc.


"Janusz Majewski film - kobieta jego życia" Zofia Turowska

11-04-2019 r.

Zofia Turowska z licznych materiałów prasowych ułożyła znakomity życiorys artystyczny reżysera, zaś opracowanie graficzne Anny Pol z licznymi dokumentami całych stron dawnych czasopism pozwala czytelnikom wczuć się w klimat epoki, której już nie ma a ciągle żyje w pamięci reżysera. Wraca do niej w swych filmach, tęskni zza nią i przywraca jej piękno w każdym kadrze. Całość książki urozmaicona jest zakulisowymi wstawkami i anegdotami. Do ekranizacji książek wybiera zawsze utwory mniej znane, czasem zapomniane, odkrywając przed widzem czar prozy. Dla wielbicieli jego kina jest to okazja do nadrobienia obejrzenia filmów lub czas na wspomnienia.


"Dżungla" - Yossi Ghinsberg

11-04-2019 r.

"Dżungla" to książka oparta na prawdziwych wydarzeniach, wspomnieniach słynnego podróżnika-obieżyświata Yossiego Ghinsberga. To wyprawa w sam środek boliwijskiej dżungli, która początkowo przyjemna, fascynująca i ekscytująca przeradza się w przerażającą drogę przez mękę. Historia, która testuje zarówno więzy przyjaźni jak też wytrzymałość fizyczną i psychiczną człowieka. Książka, która ukazuje nam mechanizmy przetrwania utrzymujące Ghinsberga przy życiu, mechanizmy, które pomogły wytrwać mu trzy tygodnie desperackiej walki o życie. Książka dla miłośników literatury przygodowo-podróżniczej i chociaż nie ma w niej akcji powalającej na kolana to czyta się ją lekko i z przyjemnością.


"Piękna rupieciarnia" - Bohumil Hrabal

28-03-2019 r.

Książka "Piękna rupieciarnia" przybliża sylwetkę pisarza, dzięki zawartym w niej esejom, szkicom i wywiadom. Hrabal opowiada o swoim życiu, pisarstwie i przyjaciołach. Robi to dowcipnie, z ironią, z nostalgią za dawnym małomiasteczkowym życiem w Nymburgu i w Libni. Opisuje bardzo dokładnie świat, którego już nie ma i istnieje tylko pod zamkniętymi powiekami. "Głowa pełna rupieci", bo tak o nim mówili przyjaciele, dzięki swemu talentowi i wyobraźni tworzył teksty, które potrafiły zawojować świat.
Książka jest godna polecenia każdemu, kto chce posłuchać niezwykłych historii, z szarego codziennego życia niezwykłego pisarza i zwykłego człowieka.


"Stokrotki w śniegu" - Richard Paul Evans

28-03-2019 r.

Richard Paul Evans to amerykański pisarz, który w swoich powieściach porusza tematy związane z największymi wartościami ludzkiego życia: rodziną, miłością, przyjaźnią, szczęściem i przebaczeniem. "Stokrotki w śniegu" są właśnie taką pozycją, w której wszystkie te wartości zostały zawarte. To taka współczesna wersja "Opowieści wigilijnej" Ch. Dickensa.
Główny bohater, dawniej dobry mąż i ojciec patrzy na świat przez pryzmat pieniądza i przez to gubi wszystkie najważniejsze wartości. Rani tym samym wiele osób. Pewna dziennikarska pomyłka sprawia, że poznaje prawdę o sobie i o tym, jak postrzegają go inni. Postanawia wszystko zmienić i naprawić wyrządzone krzywdy. Okazuje się, że to zadanie wcale nie jest takie łatwe, ale zawsze lepiej późno niż wcale zabrać się do zmiany swojego postępowania na lepsze.
Książka uświadamia nam, że dopóki człowiek żyje, zawsze ma szansę na dokonanie zmian w swoim życiu.


"Klasa Pani Czajki" - Małgorzata Karolina Piekarska

28-02-2019 r.

Powieść "Klasa Pani Czajki" bawi i wzrusza. Opowiada piękną historię o młodzieży, która stawia pierwsze kroki w szeroko pojętą dorosłość. Klasa aż roi się od indywiduów. Każdy ma swoje pasje, zainteresowania, marzenia. Wraz z nimi pojawiają się pierwsze rozczarowania, sympatie, zauroczenia, a niekiedy zazdrość i odrzucenie. Mimo tak wielkiej rozbieżności charakterów, okazuje się, że przy odrobinie determinacji, można znależć wspólny język. Całej klasie przewodniczy tytułowa Pani Czajka - surowa i wymagająca, a zarazem sprawiedliwa polonistka, która dla tych młodych ludzi okazuje się świetnym przewodnikiem po zawiłych meandrach życia.


"Coraz mniej milczenia. O dramatach dzieciństwa bez tabu" Marta Fox

28-02-2019 r.

"Coraz mniej milczenia" powstała w oparciu o cztery autentyczne historie opowiedziane lub napisane autorce w wyniku ogłoszenia umieszczonego przez nią w prasie i Internecie. Są to historie dorosłych już ludzi, którzy nie mogą zapomnieć o swoim dzieciństwie. Dzieciństwie w którym zamiast miłości, radości i ciepła doznali przemocy i strachu.
Autorka w swojej książce porusza problemy tzw. "chorej miłości", pokazuje jak ułożyło się późniejsze życie "jej" bohaterów, jakie są ich relacje z innymi ludźmi i jaki wpływ na dorosłe życie miały ich bolesne doświadczenia z dzieciństwa.
Książka choć porusza trudne sprawy napisana jest w sposób bardzo przystępny i wciągający. Warta jest przeczytania i polecenia innym.

 


"Wzgórze psów" Jakub Żulczyk

14-02-2019 r.

Bohaterami powieści są Mikołaj i Justyna Głowaccy. Tytułowe "Wzgórze psów" to miejsce, w którym miejscowi mieszkańcy grzebią zdechłe psy. Metaforę tę pisarz rozciąga na całą okolicę - nasyconą złem. Być może nawet dotkniętą klątwą, bo ziemia ta nie może uwolnić się od złej przeszłości, również przeszłości głównych bohaterów. Fabuła powieści rozwija się na trzech płaszczyznach. Pierwsza toczy się wokół śledztwa w sprawie porwania kilku mieszkańców Zyborga. Druga obejmuje czasy licealne Mikołaja i zamordowanie jego dziewczyny. Trzecia pokazuje skomlikowane relacje rodzinne, zwłaszcza na linii Mikołaj i jego brutalny ojciec oraz perypetie małżeńskie bohaterów.
Powieść Żulczyka to rozrywka okraszona całą masą różnych trafnych spostrzeżeń na nas samych. Jest to mroczna historia przeszłości i wizja współczesności, w którą warto się udać. Choć nie jest wolna od wad, a poziom wulgarności mrozi, to jest to proza warta poznania.


"Freak City" Kathrin Schrocke

16-01-2019 r.

Niemieckiej pisarka Karhrin Schrocke w książce pt. Freak City stara się przybliżyć czytelnikom świat osób niesłyszących, które pomimo swoich ograniczeń starają się żyć pełnią życia i niejednokrotnie świetnie sobie radzą w środowisku osób słyszących. Lea żyje w rodzinie, która nie posługuje się językiem migowym, cały ciężar komunikacji z najbliższymi spadł na nią. Dziewczyna chce być samodzielna, nie lubi, kiedy ktoś decyduje o jej życiu i przyszłości, a tak właśnie się dzieje w jej rodzinie. Wszyscy starają się we wszystkim ją wyręczać. Glówny bohater, piętnastoletni Mika, zupełnie przypadkiem poznaje głuchą Leę. Trochę na przekór rodzicom, trochę na złość swojej byłej dziewczynie i jednocześnie z ciekawości, zapisuje się na szybki kurs języka migowego. Próbuje nawiązać z nią kontakt, coraz bardziej się nią interesuje, ale jej świat wygląda inaczej niż sobie wyobrażał. Lea musi się codziennie zmagać z innymi problemami niż sądził. Warto sięgnąć po tę powieść, żeby zobaczyć, co tak naprawdę przeżywają ludzie głusi.

"Głuchota to jak odrębna kultura: sposób bycia, wykształcenie, spędzanie wolnego czasu. Język to tylko maleńka część życia"


"Życie Pi" Yann Martel

10.01.2019 r.

"Historia Pi jest dziwna i wyjatkowa, jak dziwne i wyjątkowe jest jego imię. "Życie Pi" jest to książka, która zmienia spojrzenie na życie. Autor nie mówi niczego wprost, skazuje nas na domysły, jednocześnie przekazuje nam historię pełną rozważań nad życiem, religią, wiarą i istotą człowieczeństwa. Dzięki temu "Życie Pi" jest czymś więcej niż opowieścią o niezwykłych przygodach rozbitka, który dzięki inteligencji przetrwał podróż w szalupie ratunkowej, mając za towarzysza tygrysa bengalskiego. Historia Pi skłoniła klubowiczów do pewnych przemyśleń i wniosków, że każdy człowiek ma w sobie nieograniczony potencjał, który pozwoli wyjść z opresji jeśli tylko uwierzy w siebie.

 


"Tatuażysta z Auschwitz" Heather Morris

10-01-2019 r.

"Tatuażysta z Auschwitz" to zbeletryzowana biografia Ludovita (Lalego) Eisenberga napisana przez Heather Morris. Jest to efekt ich trzyletnich rozmów prowadzonych po dwa-trzy razy w tygodniu. Przeniesione na papier wspomnienia bohatera miały pomóc mu wyzwolić się z poczucia winy i pokazać nam historię miłosną, która właściwie nie miała prawa się wydarzyć. Historię niesamowitą, która przetrwała ponad 60 lat, a zaczęła się w 1942 roku w Auschwitz, w miejscu i warunkach nie sprzyjających takim uczuciom. Książka ta, to historia dwojga zwyczajnych ludzi, takich którym zabrano wolność, godność osobistą a nawet tożsamość. Ludzi, którzy przez pewien czas byli tylko numerami; on 32407 i ona 34902. Parze udało się jednak przeżyć wojnę i spotkać po wyzwoleniu. W trudnym okresie powojennym wyjechać do Australii i tam spędzić razem resztę swojego życia.
Książka spodobała się bardzo klubowiczom i polecają ją wszystkim, bo warto poznać tę poruszającą historię.

 


"Pana Foch" Barbara Kosmowska

10-12-2018 r.

Lekka powieść Barbawy Kosmowskiej podobała się naszym klubowiczom. Szczególna uagę zwrócili na fantastyczne, pełne dowcipu dialogi oraz historię, która może przydarzyć się każdemu. Książka opisuje perypetie Poli - nastolatki, która wraz z rodzicami, kilkuletnim rodzeństwem przeprowadza się na wieś i jest to dla niej katastrofa. Jednak z czasem jej wyobrażenia o otoczeniu okazują się błędne. Opowieść historii Poli w nowym środowisku porusza problem wartości i priorytetów, prawdziwej przyjaźni oraz stereotypów i najważniejszych przesłanek, czyli poprawnych relacji w domu i w szkole oraz zmagań nastolatków z poważnymi problemami rodzinnymi, którymi nie chwalą się przed rówieśnikami.


"Czerwona jaskółka" Jason Matthews

06-12-2018 r.

Czerwona jaskółka to klasyczna historia szpiegowska osadzona w realiach "zimnej wojny", która nigdy się nie skończyła. Bohaterką jest Dominika Jegorowa. Wypadek podczas przedstawienia skutecznie eliminuje ją z dalszej kariery. Aby utrzymać dom i zapewnić opiekę swojej matce zgadza się przejść upadlające szkolenie w tajnym ośrodku rosyjskiego wywiadu. Zostaje tytułową "jaskółką" - agentką wykorzystującą swoje ciało do zdobywania tajnych informacji.
Jason Mathews, były agent CIA opowiada fascynującą i mrożącą krew w żyłach historię, malując niezapomniane portrety swoich bohaterów. "Rosyjski Niedźwiedź" przeraża Amerykanów cały czas, nawet po upadku ZSRR, bo okazuje się, że wróg pozostał aktualny, zmienił jedynie piórka. Zimnowojenna retoryka nadal nie daje za wygraną, a Rosja nie tylko obrzydza Amerykanów, nie tylko przestrasza, ale chyba przede wszystkim fascynuje. Jawi im się jako wróg niemal mityczny, który sięga po środki nadzwyczajne, niespotykane, po broń iście kosmiczną, jaką jest seksi super bohaterka - szpieg w masce.


"Półbrat" Lars Saabye Christensen

06-12-2018

Lars Saabye Christensen to najpoważniejszy norweski kandydat do Nagrody Nobla, a "Półbrat" to książka uważana za najważniejszą w jego dorobku.
Powieść Christensena to nie mrożący krew w żyłach kryminał a pełna dramatów saga rodzinna, w której każdy z bohaterów jest inny, ma swoje "demony" i tajemnice a przez to samotny i odrzucony stara się o akceptację. Jednak wszyscy mają siebie nawzajem i to jest ich największą siłą. Książka o codziennym życiu z jego radościami i smutkami, o szukaniu swojego miejsca na ziemi a także o godzeniu się z losem i o miłości jaka łączy członków rodziny. To książka trudna i smutna, z której nie czerpie się rozrywki, ale którą warto przeczytać dla życiowych prawd z niej wypływających.
Wszystkim klubowiczom bardzo się podobała.


Spotkanie autorskie z Marią Skibińską

22-11-2018

22 listopada odbyło się w naszej bibliotece spotkanie autorskie z Marią Skibińską, autorką książki „Oni byli tu przed nami” o losach ludzi zamieszkałych w Prusach Wschodnich przed i po II wojnie światowej.

Podczas spotkania Pani Maria opowiedziała nam skąd wziął się pomysł na książkę i jak ona powstawała. Przedstawiła też historie ludzi, którzy mimo burzliwych dziejów nie zostawili swoich domów rodzinnych i nie wyjechali na zachód Europy, ale zostali i żyli w zupełnie dla nich nowym świecie i z nowymi sąsiadami.
Spotkanie wzbogaciły prywatne fotografie bohaterów książki oraz nagranie rozmowy z jedną z bohaterek Panią Ruth Dedner Wiśniewską.
Obecni na spotkaniu klubowicze zadawali autorce pytania i opowiadali o swoich doświadczeniach życiowych związanych z autochtonami na naszych terenach.
Na zakończenie można było kupić książkę i otrzymać autograf autorki.


Spotkanie autorskie z Edytą Świętek

03-10-2018 r.

3 października mieliśmy przyjemność poznać osobiście Edytę Świętek - znakomitą autorkę powieści społeczno-obyczajowych.

Pani Edyta jest bardzo sympatyczną i ciągle uśmiechniętą osobą, której dobrze się słucha. Na spotkaniu opowiadała o początkach swojej pracy pisarskiej, o wydarzeniach i miejscach, które inspirują ją do pisania a także o swojej fascynacji rodzinną Nową Hutą, gdzie toczy się akcja powieści „Spacer Aleją Róż”. Autorka zapewniła uczestników spotkania, że warto podążać za marzeniami, bo marzenia się spełniają, czego sama jest najlepszym przykładem.
Klubowicze z dużym zainteresowaniem słuchali opowieści gościa a na koniec spotkania ustawili się w kolejce po autograf pisarki.

Organizatorem spotkania była Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie wraz z Instytutem Książki w Warszawie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki.


"Pomyślę o tym jutro" Katarzyna Michalik-Jaworska

24-09-2018 r.

"Pomyślę o tym jutro" to zaskakująca i bardzo mądra opowieść o tym, co w życiu najważniejsze. Z szeregu wątków poruszonych, na pierwszy plan wysuwa się małżeństwo i rodzicielstwo. Autorka szczerze traktuje o wartości tych dwóch najważniejszych w naszym życiu ról oraz intrygująco przedstawia relacje głównych bohaterów. Nie narzuca swojego światopoglądu, subtelnie przekazuje go między pięknymi słowami. Główna bohaterka, Marta funkcjonuje pod ciągłą presją nie tylko w pracy, ale też w domu - od wielu lat wraz z mężem stara się o dziecko, jednak bezskutecznie. Gdy partner decyduje się na rozwód, jako najwyższą wartość stawiając posiadanie potomstwa, życie kobiety zmienia się diametralnie. Na szczęście otoczenie, pełne różnorodnych osób i problemów sprawia że będzie miała okazję spojrzeć inaczej na wiele spraw. Klubowiczki szczerze polecają powieść każdemu, kto ma ochotę na refleksję i zadumę.


"Dolina bez wyjścia" Thomas Mayne Reid

11-06-2018 r.

Dwaj angielscy podróżnicy, Karol Linden i jego młodszy brat Gustaw, wyruszają do Indii w celu poszukiwania osobliwych roślin ozdobnych. W wyprawie towarzyszy im hinduski przewodnik Ossaro i pies Neron. Podczas podróży w Himalajach mężczyźni schodzą w polodowcową dolinę i zostają w niej uwięzieni w wyniku osunięcia się głazów. Podejmują wiele prób wydostania się z pułapki, ale nie jest to takie proste. W powieści przytoczonych jest dużo ciekawostek o zwierzętach i roślinach, które znajdowały się w tej niezwykłej dolinie. Fasynujące opisy są doskonałą przygodą dla każdego czytelnika.


"Dym się rozwiewa" Jacek Milewski

07-06-2018 r.

"Metaforyczny tytuł "Dym się rozwiewa" odnosi się do rozmowy Jacka Milewskiego ze starszą Cyganką, która rozmyśla nad zmianą obyczajów u młodszego pokolenia, że mimo odrębności kulturowej powoli wtapiają się w społeczność, w której żyją. Autor w dwunastu opowiadaniach stara się przełamać stereotypowy obraz Cygana. Pokazuje zwyczajae tej społeczności, a jednak w swej książce chce zachować to, co wyróżnia ich w sensie pozytywnym: bardzo silne więzi rodzinne, wierność tradycji, szacunek dla starszych. Książka dostarcza wiedzy na temat codziennego życia i problemów z jakimi stykają się Romowie w Polsce.


"Sosnowe dziedzictwo" Maria Ulatowska

07-06-2018 r.

"Sosnowe dziedzictwo" – debiut literacki autorki – jest powieścią ciepłą i radosną, lekturą którą czyta się dla odprężenia. Niezbyt duża objętościowo książka opisuje historię Anny Towiańskiej, która niespodziewanie staje się posiadaczką dworku Sosnówka – i to jest pierwszy wątek powieści. Drugi zaś rozpoczynający się w sierpniu 1944 roku to opowieść o rodzinie Anny i o wydarzeniach, które doprowadziły ją w roku 2009 do bram owego dworku. Historia wręcz nierealna. Wszyscy w powieści są ze sobą zaprzyjaźnieni, wzajemnie się wspierają i sobie pomagają. Czytając o takim wyidealizowanym świecie sami mamy ochotę tam zamieszkać. Powieść napisana prostym językiem jest idealnym oderwaniem od smutnej, szarej codzienności. Klubowiczki polecają ją wszystkim miłującym ciszę, spokój i naszą rodzimą przyrodę.


"Seniorzy w natarciu" Catharina Ingelman-Sundberg

10-05-2018 r.

"Seniorzy w natarciu" Cathariny Ingelman-Sundberg to przezabawna, sympatyczna i ciepła komedia kryminalna. Nie padają trupy, nie leje się krew, ale warto sięgnąć po powieść. Członkowie Emeryckiej Szajki są zabawni, inteligentni, pozbawieni przywar z młodości i dążenia do sukcesu za wszelka cenę, autoironiczni i wyrozumiali z pobłażaniem traktując przypadłości i śmiesznostki, którymi wiek ich naznaczył. A tych nie brakuje, bo często przytrafiają im się wpadki: ktoś o czymś zapomni, albo się zagapi, pomyli torby z okupem, zamiast hamulca wciśnie gaz. Logistyki i precyzji postępowania mogą im pozazdrościć prawdziwi przestępcy. Seniorzy nie kradną dla zysku, więc nie walczą ze sobą o podział łupów. Niezbyt przejmują sie możliwością wpadki, bo skoro w więzieniu lepiej niż w domu opieki, to czemu by się tam nie znaleźć. Wiodą ekscytujące życie, na krawędzi bezpieczeństwa, ale im to służy. Mając nadzieję na taki stan ciała i ducha jak tytułowi seniorzy - klubowicze przestrzegają, by po przeczytaniu książki nie wziąć przykładu z piątki dziarskich emerytów.


"Księżyc we łzach" Ouarda Saillo

10-05-2018 r.

"Księżyc we łzach" to wspomnienia napisane przez Marokankę obecnie mieszkającą w Niemczech. To rzeczywistość widziana oczami dziecka a potem dorastającej dziewczyny. Tragiczne losy Ouarda Saillo i jej rodzeństwa, które za sprawą ojca stały się gehenną w ich życiu. To piękna powieść o wzajemnej miłości rodzeństwa a także o nienawiści, próbie wybaczenia i zapomnienia.
Książka, którą warto przeczytać choćby po to, by uwierzyć we własne szczęście i dziękować za to, że żyjemy w cywilizowanym kraju.


"Wilczy miot" S.A. Swann

27-04-2018 r.

"Wilczy miot" S. A. Swann to książka o ciągłej walce. Wątki historyczne mieszają się z fantastycznymi. Osadzenie powieści w średniowiecznych, jeszcze nie do końca ochrzczonych Prusach było dużym zaskoczeniem dla czytelników, tym bardziej, że akcja książki dzieje się w miasteczku Johannisburg (obecnie Pisz), którym rządzi Zakon Krzyżacki. Do zdobywania kolejnych terenów i nawracania pogan Krzyżacy używają stworzeń znalezionych w wilczym gnieździe - miot dzieci. Wyglądają niewinnie, jednak w rzeczywistości są stworzeniami łączącymi postać ludzką i wilczą - wilkołakami. Zostają uwięzione w jednym z zamków i trenowane do zabijania pogan. Historia opisana jest dwutorowo - na przemian poznajemy historie Lilii (głównej bohaterki), jej dorastanie oraz uczestniczymy w akcji bieżącej: nawracania pogan i metod pracy Zakonu Krzyżackiego. Niestety Krzyżacy popełnili błąd - nie zdali sobie sprawy z faktu, że potwory, które wykorzystywali do swojej świętej misji, są wyjątkowo ludzkie. Klubowicze polecają "Wilczy miot" osobom zainteresowanym tematyką fantastyki historycznej.


"Drugi oddech" Philippe Pozzo di Borgo

26-04-2018 r.

"Drugi oddech" to autobiograficzna powieść 42-letniego Philippe'a, zapis jego wspomnień sprzed fatalnego w skutkach upadku na paralotni. Wspomnień, które zostały już częściowo przyćmione przez upływający czas i bóle. Czytając te wspomnienia widzimy, że nasz bohater nie kryje się ze swoim cierpieniem i załamaniem, ale widzimy też jego powrót do życia. Widzimy jak wytrwale, dzięki sile charakteru, rodzinie i przyjaciołom pokonuje przeciwności losu. Podnosi się, wprawdzie nie fizycznie, ale duchowo. Zawiera przyjaźnie, kocha i udziela się społecznie. Swoją postawą daje przykład, że nigdy nie wolno się poddawać. Historia poruszająca, która uświadamia nam kruchość i niepewność ludzkiego życia. Uczy nas, że należy doceniać to co mamy.
Na podstawie historii Philippe'a został nakręcony film "Nietykalni".


"Dziewczyna z Kamienia" Izabella Cywińska

12-04-2018 r.

Cywińska jest wytrawnym gawędziarzem, pisze zajmująco a snuta przez nią opowieść mogłaby nie mieć końca. Jej wrażliwości, doskonałej pamięci i zmysłowi obserwacji - zwdzięczamy niezwyklą biografię. Trudno nie odnieść się do tytułu "Dziewczyna z Kamienia". Czytelnicy zwrócili uwagę na jego dwoistość: Kamień Puławski to miejsce pochodzenia reżyserki ale i materiał , z którego "zbudowana" jest główna bohaterka - silna, wytrzymała i konsekwentna. Autorka odsłania przed czytelnikami swój intymny świat dzieląc się wspomnieniami, zapoznając z rodziną (liczną i nietuzinkową), ujawniając tajemnice swoje, familiantów i zdradza niektóre sekrety teatralno-filmowego światka. W książce zamieściła pokaźną kolekcję zdjęć, które pięknie opisała. Można odnieść wrażenie, że Cywińska napisała tę książkę w równej mierze dla czytelnika oraz dla siebie. To w pewnym sensie forma jej spowiedzi, pożegnanie tego co już nie wróci i sposób na ocalenie przeszłości...


"Piętnastolatka. Wakacje w Paryżu" Hanna Łącka

26-03-2018 r.

"Wakacje w Paryżu" to druga książka z serii "Piętnastolatka" Tym razem piątka przyjaciół - Lena, Anetka, Kamil, Daniel i Sewer, który zaprosił pozostałą czwórkę na wakacje, spędzają dwa tygodnie w cudownym Paryżu. Z książki można się dowiedzieć wielu rzeczy: poznać zabytki oraz problemy i radości głównych bohaterów. Książkę czyta się lekko i przyjemnie.


"Bezowocne czuwanie" Nadeem Aslam

22-03-2018 r.

Nadeem Aslam w książce "Bezowocne czuwanie" opisuje historię miłości do ukochanej kobiety, zamordowanej żony i córki oraz zaginionego na wojnie brata. Cała powieść nasiąknięta jest klimatem wschodu. Z jednej strony stanowi panoramiczny obraz kultury muzułmańskiej, z drugiej zaś pokazuje okrutne oblicze, które wiąże się z pozycją i prawami kobiet. W powieści roi się od przedstawień krwawych demonstracji, zamachów i egzekucji. Zawiły układ sił, zależności i interesów sprawia, że nikt nie jest w stanie uciec przed niepojętym okrucieństwem wojny. Ci, którzy przeżyli, skazani są na bezowocne czuwanie: oczekiwanie na wieści o zaginionych bliskich, nasłuchiwania kroków kolejnego brutalnego kata, życie w stanie permanentnego zawieszenia i niepewności. I choć pamięć stanowi wciąż otwartą ranę, będzie dla bohaterów Aslama jedynym być może źródłem sensu.


8 marca Panie i Panowie świętowali w bibliotece Dzień Kobiet. Wydarzenie z cyklu "Spotkanie z literaturą odbyło się przy kawie i okolicznościowym torcie. Czytelnicy dyskutowali na temat książek: "Mistrz z Prado" Javiera Sierra i "Australijczyk w Italii" Marca Llewellyna.

"Mistrz z Prado" Javier Sierra

08-03-2018 r.

Javier Sierra to jeden z najbardziej znanych autorów hiszpańskich. Od zawsze interesował się historią, a od ponad dwudziestu lat dzieli się swoją wiedzą i odkryciami z czytelnikami. Jego powieści: "Upadły anioł", "Błękitna dama", "Tajemna wieczerza" czy "Bramy templariuszy" odniosły międzynarodowy sukces.
W powieści "Mistrz z Prado" autor próbuje nam wyjawić sekrety jednej z najbardziej tajemniczych kolekcji malarstwa na świecie. Książka pięknie i bogato ilustrowana jest swoistym przewodnikiem po Muzeum Prado w Madrycie. Dla kogoś, kto pasjonuje się malarstwem, historią powstania obrazów czy ich wymową książka jest fascynująca, pozwala ujrzeć nam rzeczy pozornie niewidzialne.

Z okazji Święta Kobiet przygotowana została wystawa pt. "Być Kobietą", która przedstawia motyw kobiety w literaturze i sztuce.


"Klątwa tygrysa" Colleen Houck

28-02-2018 r.

W książce "Klatwa tygrysa" znajdujemy fascynujące przygody i tajemnice, gdzie rozwikłanie jednej powoduje powstanie następnej. Poznajemy mity, legendy indyjskie, starożytne wierzenia i zwyczaje, które, w interesujący sposób wplecione są w fabułę książki. Akcja jest bardzo dynamiczna i naszpikowana elementami zaskoczenia. Nie brakuje też wątku romantycznego w pięknej scenerii Indiii. Narracja jest w pierwszej osobie i wydarzenia czytelnik śledzi tylko z punktu widzenia głównej bohaterki. Bardzo mało informacji o innych bohaterach. Według klubowiczów książka pozostawia niedosyt.


"Ciotka Julia i skryba" Mario Vargas Llosa

22-02-2018 r.

Akcja powieści noblisty Mario Vargasa Llosy rozgrywa się dwupłaszczyznowo. W rozdziałach nieparzystych autor opisuje nam swoją przeszłość, swój skandaliczny jak na owe czasy romans i małżeństwo z dużo starszą krewną. Związek który wywołuje wiele kontrowersji i nie budzi społecznej aprobaty. Rozdziały parzyste to zbiór opowieści radiowych, które z wielkim kunsztem tworzy tytułowy skryba. Z pozoru niepowiązane krótkie historie z czasem mieszają się ukazując większy obraz życia w Limie w okresie młodości Vargasa Llosy.

Klubowicze zwrócili uwagę na to, że choć książka ma lekką formę to czyta się ją bardziej jak sprawozdanie a nie powieść. Niezależnie od upodobań, każdy czytelnik znajdzie w niej coś dla siebie.


"Australijczyk w Italii, czyli jak mała włoska wysepka odmieniła moje życie" Marc Llewellyn

08-02-2018 r.

Młody Australijczyk, Marc postanawia zmienić swoje życie i rzucając wszystko, pakuje rodzinę i wyjeżdża do słonecznej Italii. Tam na pierwszy rzut oka okazuje się wszystko cudowne! Jest po prostu pięknie! Świeże powietrze, naturalne składniki na obiad, świeże ryby i przede wszystkim spokój i cisza z dala od gwaru miasta... Nie obyło się od większych i mniejszych perturbacji, co rzetelnie autor opisuje. Historia ta nie pokazuje przeprowadzki jako wielkiej wymarzonej przygody w którą się skacze na główkę z wzajemną aprobatą i optymizmem. Autor nie przekonuje czytelnika na siłę, że taka sytuacja ma same plusy, że wystarczy się tylko spakować i wyjechać. Bywało ciężko, bywało także czasem beznadziejnie...
Klubowicze polecają książkę, ponieważ warto pomyśleć o sobie, o swoim domu i pragnieniach.


"Rokko" Barbara Ciwoniuk

18-01-2018 r.

Rokko, to historia nastolatka, który zaczyna odkrywać, kim jest naprawdę. Już w dzieciństwie rozstał się z prawdziwym imieniem Roch, przyjmując ksywkę Rokko. Niczym szczególnym nie wyróżnia się wśród rówieśników, a jednak w jego życiu dzieje się zbyt wiele, aby mógł sam poukładać to, co było sprzeczne z jego widzeniem świata. Zawód rodzinny, miłosny i szkolny doprowadził go do czynu mogącego zagrażać jego życiu. W odpowieniej chwili znalazła się jednak pomocna dłoń, której zaufał, ale niestety nie zawsze tak bywa. Autorka dyskretnie podsuwa mądre rady wszystkim uczestniczącym w wychowaniu młodego pokolenia i przytacza zasady wymyślone przez amerykańskiego nauczyciela Rona Clarka. Dzięki temu czytelnik może spojrzeć na tę historię z innej perspektywy.


"Wśród swoich" Amos Oz

18-01-2018 r.

Na książkę składa się osiem powiązanych ze sobą opowiadań, akcję których autor umieścił w kibucu Jikhat, dawnej wsi Palestyńskiej, obecnie zajętej przez Izrael. W opowiadaniach tych autor pisze o życiu w kibucu i o jego mieszkańcach, gdzie każdy z nich pełni swoją, niezbędną dla ogółu rolę. Gdzie każda decyzja dotycząca różnych aspektów życia poszczególnych osób musi zostać zaakceptowana przez zgromadzenie. Gdzie wszystko jest wspólne: majątek, praca i wychowanie dzieci. Życie w kibucu to rezygnacja z własnych ambicji i indywidualizmu ale za to bezwzględna akceptacja obowiązujących norm i zasad.
Książka podobała się klubowiczom. Mimo, iż są to opowiadania czyta się ją jak powieść, ponieważ bohaterowie jednych opowiadań przewijają się też przez inne, co daje nam wrażenie jakbyśmy czytali mini powieść.


"Manazuru" Hiromi Kawakami

04-01-2018 r.

Powieść japońskiej autorki Hiromi Kawakami pt. "Manazuru" jest bardzo wymagającą skupienia, nawet w najdrobniejszym szczególe dnia codziennego głównej bohaterki Kei, które straciła męża. Zniknął kilkanaście lat temu i nigdy nie odkryto gdzie i dlaczego. Kobieta podąża tropem zapisków z jego dziennika do nadmorskiego miasteczka, tytułowego Manazuru. Wydawałoby się to niczym nadzwyczajnym, gdyby autorka nie przeniosła nas w psychodeliczny świat japońskiej obyczajowości, gdzie pośród trudnych dla czytelnika nazw i imion kryje się wiele innych elektryzujących zjawisk.
Manazuru to opowieść o emocjach, biciu się z przeszłością i swoimi pragnieniami, to świat Kei bardzo odrealniony i przepełniony niewiadomymi. To także opowieść o pozostawieniu różnych spraw, stanów i emocji niedomkniętych, niezakończonych w pełni i w takim odczuciu autorka pozostawia również czytelnika.


"Charlie" Stephen Chbosky

27-12-2017

Tytułowy bohater to piętnastolatek wkraczający właśnie w wielki i niezbadany świat liceum. Cała książka ma postać listów, jakie Charlie wysyła do nie całkiem znanego sobie chłopaka. Wysyła je z nadzieją, że "Przyjaciel" jako jedyny go zrozumie. Pisze o wszystkim, co go spotyka lub spotkało. Opowiada mu o swojej rodzinie, szkole, życiu, a w końcu o nowych znajomych. Zwierza mu się z nawet tych najbardziej intymnych myśli. Autor książki poruszył także tematy, o których jest dosyć głośno w dzisiejszych czasach, jednak została ona wydana, kiedy jeszcze nie było tak głośno o nastolatkach ćpających, pijących i uprawiających seks.
Klubowicze oznajmili, że książka bardzo im się spodobała, a zakończenie mocno zaskoczyło.


"Szum" Magdalena Tuli

14-12-2017 r.

"Szum" Magdaleny Tulli to w odczuciu czytelników, bardzo intymna i niezwykłe emocjonalna spowiedź autorki. Jest to też opowieść o trudnym dzieciństwie, nienawiści, złości, braku zrozumienia i wsparcia ze strony bliskich. Książka bardzo osobista i refleksyjna, ukazująca nie tylko przeżycia wyalienowanej, nieprzystosowanej dziewczynki, później kobiety, ale także historia Polski naznaczonej demonami II wojny światowej i trudnego czasu komunizmu. Tulli pisze bardzo wyważonym, precyzyjnym językiem prawie pozbawionym metafor a wątki fantastyczne stanowią ciekawe uzupełnienie boleśnie realistycznej treści. Powieść jest interesująca, warto ją przeczytać, ponieważ zostaje w pamięci długo po przeczytaniu.


"Druga szansa" Katarzyna Berenika Miszczuk

14-12-2017 r.

Książka opowiada o tym, jak wielką zagadką jest nasz umysł. To powieść w której rzeczywistość przeplata się z wizjami, w której do końca nie wiadomo co jest prawdą a co snem.
"Druga szansa" to ośrodek pourazowy w którym budzi się główna bohaterka, nie wiedząc gdzie jest, jak się tu znalazła i kim jest. Z czasem od swojej terapeutki dowiaduje się wszystkiego o sobie i swojej rodzinie. Niestety terapia nie przynosi oczekiwanych efektów a Julia dostaje coraz to większą dawkę leków po których jest jeszcze bardziej otumaniona, przerażona i zagubiona. Próbuje wydostać się z pułapki własnego umysłu i z ośrodka, który nie jest miejscem za jaki chciałby uchodzić. Autorka świetnie opisuje nam rozterki z jakimi boryka się Julia, próbując odzyskać pamięć. Pokazuje, jak można manipulować osobą pozbawioną wspomnień.
Na spotkaniu klubowicze zwrócili uwagę na rysunki zamieszczone w książce, które wykonane z wielką precyzją potęgują w nas uczucie strachu i niepokoju, a prosty w odbiorze, codzienny język idealnie wprowadza nas w atmosferę tajemniczości.


"Yellow Bahama w prążki" Ewa Nowak

30-11-2017 r.

Książka "Yellow Bahama w prążki" powstała na podstawie e-maili, które autorka otrzymywała od nastolatki. Główna bohaterka, 14 - letnia Hania, jest z pozoru przeciętną dziewczną, ale wydarzenia w jej życiu skłaniają ją do pewnych przemyśleń. Na naszych oczach bohaterka rozwija się i dojrzewa. Nabiera coraz większego dystansu do siebie i świata oraz snuje marzenia, które chce zrealizować. Przypatrujemy się temu wszystkiemu, raz po raz wybuchając śmiechem, bo Ewa Nowak, jak sama podkreśla, uważa śmiech za cudowne lekarstwo na wszystkie dolegliwości. Jej przyjaciel Jacek ma nazwisko Bosek, ciągle ma problemy w szkole ale jest wspaniały ze swoim poczuciem humoru, prawdomównością oraz pomysłowością. Jest to postać, którą się szybko lubi.
Książkę można polecić dla każdego nastolatka.


"Nocni wędrowcy" Wojciech Jagielski

16-11-2017 r.

"Nocni wędrowcy" to wstrząsająca opowieść o nieszczęściach trawiących Ugandę, od uzyskania przez nią niepodległości, aż właściwie do dziś, ponieważ sprawcy tej tragedii nadal są na wolności i dzieje się bezprawie wśród tamtejszej ludności. Wojciech Jagielski dyskretnie i taktownie prezentuje czytelnikom historię tego kraju, opowiadając: o walkach o władzę, o rządach krwawych dyktatorów ( Apollo Milton Obote czy Amin Dada Oumme), buntach wywoływanych przez partyzantów, o próbach budowania "normalności" przez Museveniego, przynajmniej na południu Ugandy. Przede wszystkim jednak jest to opowieść o dzieciach ( z plemienia Aczolich) zasilających Bożą Armię (stworzoną przez Josepha Kony'ego), stanowiącą jedyne chyba na świecie wojsko dzieci, walczące z dorosłymi i dokonujące zbrodni i okrucieństw, na jakie dorośli by się nie poważyli. To również historia dzieci, które udało się wyrwać z rąk partyzantów Kony'ego przez różne stowarzyszenia, które próbują przywrócić je do życia w społeczeństwie.
"Nocni wędrowcy" to także opowieść o świecie, w którym wiara w duchy i nadprzyrodzone siły oraz w przestrzeganie właściwego porządku rzeczy jest tak silna, że determinuje życie ludzi. W ocenie klubowiczów - jest to też książka, którą można polecić politykom. Pokazuje bowiem, do czego może doprowadzić radykalizm i chora religijność.


"Dom na Zanzibarze" Dorota Katende

16-11-2017 r.

Książka "Dom na Zanzibarze" jest pokłosiem wyjazdów Doroty Katende do Afryki. Autorka zafascynowana czarnym lądem opowiada nam jak stopniowo wrastała w tamtejszy klimat, jak poznawała i pokochała Afrykę, gdzie znalazła swoje miejsce na ziemi, swój dom i nowego męża. Czytając jej książkę czujemy powiew wiatru od oceanu, zapach świeżych owoców i aromatycznych potraw.
Dorota Katende pięknie opisuje również tamtejszą przyrodę i ciekawe zdarzenia na safari. Opisuje nam również zwyczaje panujące na Zanzibarze a także opowiada o życiu zwykłych ludzi i próbuje nam przedstawić ich sposób myślenia i zachowania w różnych sytuacjach. Końcówka książki to krótki przewodnik dla tych, którzy chcieliby odwiedzić wyspę. Autorka zawarła tam historię Zanzibaru i opisała to, co warto zobaczyć na wyspie.
Po przeczytaniu książki nabieramy ochoty do odwiedzenia wyspy.


"Wariatka z Komańczy" Maria Nurowska

26-10-2017 r.

"Wariatka z Komańczy" to powieść o malarce, niezwykle wrażliwej na krzywdę zwierząt, potrafiącej dostrzec piękno dzikiej przyrody a jednocześnie czuć się swobodnie w świecie artystycznym. Książka pełna przemyśleń i refleksji, która pokazuje nam, że na nic w życiu nie jest za późno, ani na zmianę swojego miejsca na ziemi, ani na miłość. Porusza aktualne problemy polityczne, nawiązuje do historii i przedstawia burzliwe życie Marty Kohn mieszając ze sobą czasy współczesne z przeszłością, wyjaśniając nam tym samym zachowanie głównej bohaterki.

To bardzo współczesna powieść, godna polecenia, która podobała się klubowiczom.


"Cejrowski.Biografia" Brzozowicz Grzegorz

25-09-2017 r.

Swą opowieść o Cejrowskim, Grzegorz Brzozowicz rozpoczyna od przedstawienia jego rodziny. Biografia nie nudząca przy czytaniu, ale bardzo interesująca, ponieważ Pan Wojciech prowadzi tak intensywne w doznania życie, że można by obdarować kilka osób i stworzyć odrębne życiorysy. W opinii klubowiczek to postać dość kontrowersyjna. Z jednej strony panie doceniły jego książki i programy przyrodniczo - podróżnicze, szczególnie jego gawędziarski, pełen humoru styl narracji. Z drugiej strony - Cejrowski to oportunista i egocentryk. W kontaktach z ludźmi potrafi być bezczelny i arogancki, a jego skrajnie prawicowe poglądy nie przysparzają mu sympatii wśród ludzi. Ogólnie ujmując, jeśli ktoś nie lubi W. Cejrowskiego, to znielubi go jeszcze bardziej. A jeśli ktoś darzy sympatią - to będzie pod pozytywnym wrażeniem po przeczytaniu książki.


Spotkanie autorskie z Olgą Rudnicką

26-06-2017 r.

Olga Rudnicka - autorka powieści kryminalnych, była gościem Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Piszu. Prezentując czytelnikom swoją twórczość, pisarka opowiedziała jak rozpoczęła się jej przygoda z pisarstwem oraz skąd czerpie do niej inspiracje. Olga Rudnicka zadebiutowała w 2008 roku, wydając "Martwe Jezioro" Na swoim autorskim koncie, mimo młodego wieku ma już 14 powieści kryminalnych cieszących się dużym zainteresowaniem czytelników. W jej książkach, oprócz intrygi kryminalnej i sporej dawki humoru, fascynują wyraziste postacie kobiet i mężczyzn niedoskonałych, na których bohaterki biorą odwet w mniej lub bardziej wyrafinowany sposób. Poczucie humoru pisarki oraz łatwość nawiązywania kontaktu z czytelnikami spowodowały, iż spotkanie przebiegło w bardzo sympatycznej atmosferze. Na zakończenie sympatycy kryminałów mieli możliwość otrzymania autografu z dedykacją.

Olga Rudnicka gościła w Bibliotece na zaproszenie Dyskusyjnego Klubu Książki w ramach projektu Instytutu Książki i Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie.

Powieści Olgi Rudnickiej:
"Martwe Jezioro", "Czy ten rudy kot to pies?", "Fartowny pech", "Lilith", "Zacisze13", "Zacisze 13 Powrót", "Granat poproszę", "Życie na wynos", "Natalii 5", "Drugi przekręt Natalii", "Do trzech razy Natalie", "Były sobie świnki trzy", "Cichy wielbiciel", "Diabli nadali"


"Dwukropek" Wisława Szymborska

01-06-2017 r.

W tomiku "Dwukropek " znajduje się kilkanaście wierszy, ktore poruszają stałe tematy, wątki i rozmyślania Wisławy Szymborskiej w precyzyjnych ujęciach. Przede wszystkim to poezja codzienności, która mówi o chwilowości każdego wydarzenia, każdego zjawiska przyrody, każdego życia ludzkiego. Podczas dyskusji o wierszach poetki, czytelnicy odnosili się do swoich przemyśleń i doświadczeń. Bo zawsze u Szymborskiej, tak i tutaj, język tej poezji jest prosty, a jej krajobrazy znajome.
Tytułowy "Dwukropek" informuje czytelnika, że będziemy coś wyliczali, że mamy dużo do powiedzenia - jednak wszystko, co najważniejsze, pojawia się przed nim.


"Cień wiatru" Carlos Ruiz Zafon

11-05-2017 r.

"Cień Wiatru" to powieść magiczna. Od począku czytelnik wprowadzany jest w przeszłość i zaczarowany świat dzieciństwa głównego bohatera - Daniela Sempere. Aurę tej tajemniczości podkreślają ciemne zakamarki, strychy pełne zapomnianych książek z ich bohaterami czekającymi często całe lata na powołanie ich do życia. Daniel za wszelką cenę chce odkryć sekret autora, nie podejrzewając, że rozpoczyna się największa i najbardziej niebezpieczna przygoda jego życia. Carlos Ruiz Zafon mistrzowsko połączył życie Daniela Sempere i Juliana Caraxa - autora "Cienia wiatru". Obie te historie są pełne wielkich namiętności, przeklętych i tragicznych miłości, rozgrywających się w cudownej scenerii Barcelony. Bardzo znaczące jest także przesłanie tej powieści: ...książki to zwierciadła duszy czytelników, w których odnajdują oni noszony przez siebie bagaż doświadczeń i wspomnień. Im czytelnik starszy, im bardziej zakochany w literaturze, tym mocniej zakocha się się w tej książce".


"Rozwiązła" Jarosław Kamiński

11-05-2017 r.

Główną bohaterką jest dobiegająca czterdziestki Zofia Rogala, pracująca w filmach i reklamie wizażystka, atrakcyjna kobieta po przejściach, nawiązuje romans z młodszym o osiemnaście lat studentem ASP. Wychowywała się w domu dziecka, nie zna swoich bliskich i nie potrafi odnaleźć siebie czy też zrozumieć, kim jest. Jest to powieść o trudnych związkach, sile przypadku, poszukiwaniu własnej tożsamości i oczyszczającym odkrywaniu prawdy. To proza dojrzała naszpikowana psychologią, historią, filozofią i polityką.
Klubowicze uważają, że nie jest to powieść łatwa, a narracja i styl wymusza pełnego skupienia podczas czytania. Jeśli lubicie skomplikowane historie rodzinne i niebanalne opowieści o miłości to gorąco polecamy, przeczytajcie i sami oceńcie.


"Agent" Manuela Gretkowska

20-04-2017 r.

"Agent" według czytelników prowokuje do zastanowienia się nad ludzkimi wyborami, bowiem Manuela Gretkowska pokazuje w powieści, że w życiu jej bohaterów nic nie jest czarno-białe i łatwo poddające się ocenie. Główny bohater - Szymon ma dwa domy, dwie rodziny i kocha dwie kobiety. Postać tę można w pierwszym kontakcie ocenić negatywnie. W końcu oszukiwanie kobiet i ich dzieci, zdrady i kłamstwa to jego chleb powszedni. Jednak autorka zatroszczyła sie o doskonałą kreację, zarówno głównego bohatera, jak i postaci pobocznych, towarzyszących Szymonowi, dzięki czemu czytelnik otrzymuje doskonałą powieść psychologiczną.


"Ktoś we mnie" Sarah Waters

20-04-2017 r.

Sarah Waters, uznana brytyjska pisarka mieszkająca w Londynie, ceniona i lubiana za zdolność konstruowania wciągających fabuł. Znawczyni powieści wiktoriańskiej.
Powojenna Anglia i ogromna posiadłość będąca własnością Ayresów stanie się miejscem wielu niepokojących wydarzeń. Narratorem jest miejscowy lekarz, który przypadkiem trafia do posiadłości zubożałej rodziny ziemiańskiej. W domu zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Atmosfera grozy rośnie. Autorka nie narzuca czytelnikowi żadnej odpowiedzi – każdy sam na podstawie własnych emocji musi zadecydować, co jego zdaniem, naprawdę zdarzyło się w Hundreds Hall.
Powieść godna polecenia, pełna pięknych opisów, wspomnień minionych epok, stylu życia angielskiego ziemiaństwa.


"20 lat nowej Polski w reportażach według Mariusza Szczygła"

16-03-2017 r.

Jak sam tytuł wskazuje Mariusz Szczygieł wybrał do swojej antologii dwadzieścia siedem reportaży z ostatnich 20 lat, które wcześniej ukazywały się w Gazecie Wyborczej czy Polityce.
Poznajemy historie ludzi, którzy w jakimś stopniu są wykluczeni, nieradzący sobie w nowej rzeczywistości. Np. opowieść o pomysłowości Polaków, którzy przemycają w żołądkach narkotyki, aby zarobić na remont mieszkania czy zakup nowych mebli. Są też historie szokujące, jak kazanie młodego księdza homoseksualisty, zarażonego wirusem HIV czy o ludziach uzależnionych od wirtualnego seksu. Są też i takie historie, które wywołują mieszane uczucia jak ta o dwóch lesbijkach, które pragną mieć wspólne dziecko oraz o podziemiu aborcyjnym.
Trudne tematy pobudziły uczestników spotkania DKK do gorącej dyskusji na temat aborcji, homoseksualizmu i zubożenia społeczeństwa. Okazało się, że sprawy poruszane w reportażach niezależnie od okoliczności oraz lat nadal są aktualne. Warto przeczytać, bo to prawdziwe historie ludzi takich jak my sami.


"Gajos" Elżbieta Baniewicz

16-03-2017 r.

"Gajos" to nietypowa biografia, bo pisana przez recenzentkę teatralną, która dokładnie analizuje przedstawienia, w których grał aktor Janusz Gajos. Można odnieść wrażenie, że autorka nie pominęła nawet najmniejszej jego roli. Każdej z nich poświęciła dużo uwagi: dopracowany obraz scen warszawskich, charakterystyka środowiska teatralnego, przedstawienie znaczących postaci. Ponadto książka jest wydaniem graficznie ciekawym, z dużą dbałością o estetykę tekstu i materiału ikonograficznego: są to zdjęcia aktora, fotosy filmowe, zdjęcia z przedstawień i plakaty. Za każdym razem Elżbieta Baniewicz opisuje bohatera tak, że czytelnik chce zobaczyć Janusza Gajosa na żywo w jego kreacji aktorskiej.


"Przestępstwo" Ferdinand von Schirach

16-02-2017 r.

Opowiadania Ferdinanda von Schiracha emanują niesamowitą siłą przekazu. Opisuje sprawy karne zwykłych ludzi, którzy w pewnym momencie życia - czy to doprowadzeni do ostateczności, pod wpływem skrajnych emocji czy na wskutek niefortunnego zbiegu okoliczności, stają twarzą w twarz z sytuacją, która ich przerasta. Autor jednak w żadnym wypadku nie ocenia sprawców, lecz wyciągnięcie wniosków i rozstrzygnięcie zawiłych dylematów moralnych pozostawia sumieniu i poczuciu sprawiedliwości czytelnika. A nie jest to zadanie ani wdzięczne, ani łatwe - zaprezentowane historie przewrotnie uświadamiają, że przestępstwo nie zawsze jest czynem godnym potępienia, a w niektórych okolicznościach można je usprawiedliwić. Fakt, że autor nie wysuwa wniosków i nie osądza, jest pewną wskazówką dla czytelnika: uzmysławia, że przytoczone opowieści są raczej materiałem do refleksji nad kondycją i zawiłościami ludzkiej natury, kwestią winy, kary i sprawiedliwości, niż tematem do jednoznacznej oceny.


"bum!" Mo Yan

16-02-2017 r.

Powieść Mo Yana fascynuje i wciąga w świat, w którym realizm miesza się z fantazyjnymi marzeniami bohatera - narratora. Luo Xiatong to postać niezwykła, opowiadająca o tym, co działo się w Wiosce Rzeźników. Ta gawędziarska historia dotyczy samego Luo i jego rodziny. Mamy okazję poznać też innych mieszkańców wioski oraz panujące między nimi zależności. Ten mikroświat rządzi się społecznymi prawami i restrykcyjną obyczajowością. Można powiedzieć, że to kwintesencja Chin- kraju mocno zchierarchizowanego, pełnego kontrastów, absurdów, opartego na tyranii, która traktowana jest jako naturalny porządek rzeczy. W książce ważną rolę odgrywa mięso. Opisy "rozbierania", przygotowywania i jedzenia mięsa nieraz wzbudzały niesmak wśród czytelników. Mo Yan pisze niebanalnie. Tej powieści nie da się ująć jednym, krótkim, podsumowującym zdaniem innym, niż sam autor napisał o swoim utworze: "Celem opowiadania jest ono samo".


"Każdy szczyt ma swój Czubaszek" Maria Czubaszek

12-01-2017 r.

"Każdy szczyt ma swój Czubaszek" to biografia Marii Czubaszek opowiedziana przez nią samą w rozmowie z Arturem Andrusem.
Dzięki charakterystycznemu spojrzeniu Marii Czubaszek na siebie, na kwestię kobiecości, związków partnerskich, zwierząt które kocha, czy palenia papierosów - rozmowa ta, jest prawdziwą przyjemnością. Nawet jeśli czytelnik nie zgadza się ze sposobem myślenia Pani Marii na wiele tematów, to ma niebywałą okazję poznać zachwycające anegdoty związane z ludźmi kultury, bardzo znanymi i wpisanymi w Jej życie towarzyskie i rodzinne. We wspomnieniach pojawiają się nazwiska m.in Jonasza Kofty, Jacka Janczarskiego, Agnieszki Osieckiej, Stefanii Grodzieńskiej. Dopełnieniem rozmów są fragmenty satyrycznej twórczości Marii Czubaszek oraz liryczne, a zarazem ironiczne ilustracje Wojciecha Karolaka.


"Marzenia i tajemnice" Danuta Wałęsa

12-01-2017 r.

Książka przedstawia ważny fragment naszej historii z perspektywy kobiety, Polki, żony i matki, na której oczach zmieniała się Polska. Mamy tu do czynienia z kobietą dojrzałą, świadomą samej siebie, potrafiącą krytycznie rozliczyć się ze swojego życia.
Wspomnienia Danuty Wałęsy wywarły na klubowiczach duże wrażenie, choć opinie były podzielone. Jedni pochwalają, inni negują fakt, że Pani Danuta ujawnia prywatne sprawy swojej rodziny. Na pewno warto przeczytać, by samemu ocenić.


"Kiedyś przy Błękitnym Księżycu" Katarzyna Enerlich

15-12-2016 r.

Powieść "Kiedyś przy Błękitnym Księżycu" to jedna wielka szkoła życia dla rodziców oraz dzieci, a także wszystkich tych dorosłych, którzy w dzieciństwie zostali pozbawieni miłości, szacunku i zrozumienia. Bohaterką jest kobieta po 40-tce, Barbara córka alkoholika, wychowana przez ojca ponieważ matka nie dała rady i po prostu uciekła. Jej biografia, to wielka walka o to, aby wreszcie nauczyć się żyć pozbywając się cężaru swojej przeszłości. Pokazuje jak wiele błędów człowiek popełnia tylko dlatego, że w dzieciństwie niedane było mu zaznać ciepła pełnej rodziny. Opowiada o marzeniach małej dziewczynki, które poniekąd spełnia dopiero jako dorosła kobieta. Porusza problem szeroko pojętej akceptacji i walki, aż w końcu pogodzenia się z zaistniałą sytuacją. "Kwiat może wyrosnąć również na skale. To przekonanie stało się sutrą mojej codzienności" - tymi słowami główna bohaterka i klubowicze podsumowali całą książkę Katarzyny Enerlich.


"Szeptucha" Katarzyna Berenika Miszczuk

14-12-2016 r.

"Szeptucha" to powieść lekka, wciągająca, z humorem, idealna jeśli chcemy zapomnieć o problemach życia codziennego, tak oceniły książkę uczestniczki DKK. Główna bohaterka studiuje medycynę i został jej jeszcze rok obowiązkowej praktyki u wiejskiej szeptuchy. Gosia nie wierzy w gusła, bogów i panicznie boi się kleszczy. Poznaje przystojnego mężczyznę o imieniu Mieszko. Okazuje się, że to ten sam, który w 966 r. nie przyjął chrztu. Książka przenosi czytelnika do świata legendarnych stworzeń jak: rusałki, ubożęta, utopcy, wąpierze. Fantastyka nie należy do ulubionego gatunku klubowiczów, ale główna bohaterka podbiła ich serca. Podczas spotkania trwała ożywiona dyskusja na temat wątków "medycyny ludowej" i zwyczajów jakie panowały w czasach pogańskich i jak to wygląda dzisiaj.

Spotkanie DKK miało wyjątkowy uroczysty charakter. To już dwa lata jak w naszym klubie spotykają się osoby, które łączy pasja czytania i poznawania nowej literatury. Klubowiczki życzą wszystkim czytelnikom wielu ekscytujących wrażeń podczas obcowania z książką.


"Spojrzenie wstecz. Rozmowy" Justyna Dąbrowska

24-11-2016 r.

Justyna Dąbrowska w książce "Spojrzenie wstecz" rozmawia z pokoleniem swoich rodziców: osobami znanymi, wybitnymi, utalentowanymi i życiowo doświadczonymi. Autorka jednym trafnym pytaniem lub sugestią kieruje rozmową tak, że czytelnik może przyjrzeć się historiom żywotów niebanalnych i skonfrontować je z własnymi doświadczeniami. W ten sposób otrzymujemy pasjonujące opowieści o życiu: o tym, co jest w nim ważne, jak czerpać z niego radość, jaki jest sens przemijania. Książkę, klubowicze polecają szczególnie dwóm grupom czytelników. Młodzieży, która może z życiorysów rozmówców inaczej spojrzeć na konsumpcyjną rzeczywistość dzisiejszych czasów i być może pozwoli to odkryć co faktycznie jest w życiu ważne. Drugą grupą czytelników mogłyby być osoby starsze, które z zebranych wywiadów mogą odczytać wzory pięknej starości, świadomej, aktywnej, pełnej nadziei i tętniącej życiem.


"Towarzyszka Panienka" Monika Jaruzelska

24-11-2016 r.

Książka, która kilka dni po premierze stała się bestsellerem. Stanowi pierwszą część cyklu opowieści nie tylko o rodzinie Jaruzelskich, ale także licznych postaci znanych ze świata polityki, nauki i kultury. Są to wspomnienia autorki napisane z perspektywy najpierw dziecka, potem dziewczyny, a na końcu dojrzałej kobiety. O dzieciństwie i młodości opowiada w sposób humorystyczny, z wielkim dystansem opisuje swoich bliskich. Zaskakujące jest to, że z córki "generała ślepowrona" wyrosła kobieta sukcesu, kochająca ludzi i życie. Reasumując autobiograficzne sceny z życia Moniki Jaruzelskiej nasuwa się pytanie "czy Pani Monika jest taka na prawdę w swoim życiu?". Klubowicze zachęcają do przeczytania tej nietypowej autobiografii, pełnej humoru i ciekawych obserwacji, aby poznać drugą stronę życia rodzin uwikłanych historycznie.


"Bóg nigdy nie mruga" Regina Brett

27-10-2016 r.

Autorka książki pochodzi z wielodzietnej rodziny. W młodości miała problemy z uzależnieniem od alkoholu, a w wieku 21 lat została samotną matką bez perspektyw na lepsze życie. Gdy miała 40 lat poznała mężczyznę swojego życia i wyszła za mąż. Sielanka małżeńska jednak nie trwała długo. Rok później dowiedziała się, że ma raka piersi. Przeszła trudną chemioterapię i wydała książkę. Pisze od 1986 r. Felietony Reginy Brett docenili czytelnicy na całym świecie. Za felietony otrzymała wiele nagród, dwukrotnie nominowana do nagrody Pulitzera w dziedzinie reportażu.
Książka "Bóg nigdy nie mruga" zawiera pięćdziesiąt lekcji, w których autorka przeplata własne przeżycia z doświadczeniami ludzi spotykanych na swojej krętej drodze. Lekcje są pełne ciepła, nadziei, wzruszeń oraz cenną podporą w życiu. Porusza w nich temat Boga, ale jej przekaz jest skierowany do ludzi różnych wyznań, również ateistów.
Uczestnikom DKK podobała się ta książka, śmiało polecają ją tym, którzy przechodzą trudny okres w życiu związany z chorobą swoją lub bliskich, jak i tym którzy szukają wskazówek życiowych na lepsze jutro. Książka napawająca mądrym optymizmem.


Spotkanie autorskie z Hanną Kowalewską

14-09-2016 r.

W ramach projektu Dyskusyjnego Klubu Książki mieliśmy przyjemność gościć panią Hannę Kowalewską, poetkę i prozaiczkę, autorkę książek dla dorosłych oraz młodzieży, a także dramatów, słuchowisk i scenariuszy filmowych. Podczas spotkania usłyszeliśmy wiele interesujący opowieści o jej życiu, pracy zawodowej oraz pierwszych krokach w sztuce pisarskiej. Dowiedzieliśmy się skąd czerpie pomysły na książki, jak długo powstają, jakimi narzędziami się posługuje. Pani Hanna z wdziękiem opowiadała jak powstawały jej kolejne powieści, jednocześnie zachęcając do ich przeczytania, uchylając rąbka fabuły.
Spotkanie przebiegło w bardzo miłej i sympatycznej atmosferze. Każdy mógł nabyć książki pisarki i otrzymać autograf.


"Znów ta miłość" Doris Lessing

16-06-2016 r.

Autorka Doris Lessing w powieści "Znów ta miłość" ukazała bohaterów, którzy pragną miłości, czekają na nią, a jednocześnie są wobec niej bezradni. Słowo "miłość" pojawia się bardzo często. Autorka analizuje wszystkie jej odcienie: romantyczną, cielesną, matczyną, platoniczną, hetero, młodzieżową, dojrzałą i wreszcie obsesyjną, która zabija. Wszystkie te sceny rozgrywają się w teatralnej przestrzeni, w której rozgrywa się historia tak samo niejednoznaczna. Według czytelników powieść ma szczególny klimat: jest poruszająca i pełna głebokich przemyśleń dotyczących życia współczesnego człowieka.


"Nierządnica" Ina Lorentz

19-05-2016 r.

Akcja powieści "Nierządnica" przypada w okresie rozpoczęcia Wielkiego Soboru w Konstancji. Autorzy bardzo dobrze odwzorowali realia epoki, dbając o szczegóły i stworzyli głównych bohaterów, których losy budzą duże emocje. Ukazują perypetie pięknej Marii, córki kupca, która zostaje wciągnięta w intrygę swego narzeczonego i mimo przeciwności losu nie traci nadziei na to, że sprawiedliwość w końcu zwycięży. Śledząc losy Marii uczymy się, że świat jest okrutnym miejscem, w którym każdy może liczyć tylko na siebie, a ludzka nienawiść nie zna granic. Książka godna polecenia dla osób, które interesują się historią.


"Kości niezgody" Charlaine Harris

19-05-2016 r.

"Kości niezgody" to opowieść o perypetiach trzydziestoletniej kobiety Aurory Teagarden. Bohaterka otrzymuje niespodziewany spadek i bagaż spraw związanych z spadkodawczynią, m.in. zagadka czaszki. Harris w prosty sposób portretuje życie sąsiedzkie oraz zwyczaje jakie panują w danej społeczności, która z pozoru wygląda niemalże idealnie, a tak naprawdę skrywa wiele tajemnic. Klubowiczki jednomyślnie stwierdziły, że w powieści zdecydowanie więcej jest wątków obyczajowych niż kryminalnych. Zabrakło im atmosfery niepokoju i strachu. Mimo to polecają lekturę jako sympatyczne, niezobowiązujące czytadło.


"Wszystko o Sally" Arno Geiger

14-04-2016 r.

Główna bohaterka Sally na co dzień jest żoną, matką, od czasu do czasu kochanką i przyjaciółką. To typ kobiety, która nie może pogodzić się z upływającym czasem, dlatego bywa rozczarowana życiem. Ciągle poszukująca wrażeń, czegoś co pozwoliłoby potwierdzić jej wartość. Obiektywizm narratora pozwala czytelnikowi samodzielnie ocenić, czy tytułowa bohaterka popełnia błąd, zdradzając męża, czy też podejmuje dobrą decyzję, próbując wydostać się z marazmu, jaki zagościł w jej życiu. Autor pokazuje na czym polega trwałość małżeństwa z trzydziestoletnim stażem. Sposób nie dla wszystkich klubowiczów był do przyjęcia. "Wszystko o Sally" jest pozycją niejednoznaczną, trudną łatwej ocenie. Lektura klubowiczów zmusiła do odpowiedzi na pytanie, czym tak naprawdę jest małżeństwo. Dowodem miłości, czy raczej niewolą?


"Pani mecenas ucieka" Sophie Kinsella

14-04-2016 r.

Opowieść o niezwykłej kobiecie, która musi zwolnić tempo, odnaleźć siebie, zakochać się, a przy okazji odkryć żelazko, odkurzacz… Autorka miała bardzo dobry pomysł na książkę, który także zdaniem czytelników jest równie ciekawy na komedię filmową. Historia pełna zagadek, niepewności i i momentów zaskoczenia. Książka nie dość, że bawi, to jest bardzo dobrym sposobem na relaks. Lekki styl, prosta fabuła i nieskoplikowane postaci, sprawiają, że czytanie staje się prawdziwą przyjemnością. Czytelniczki polecają ją przede wszystkim osobom bardzo zapracowanym.


"Piąta strona świata" Kazimierz Kutz

03-03-2016 r.

Kazimierz Kutz wsłuchując się przez całe życie w lokalne anegdoty i małe rodzinne epopeje, stworzył w swej powieści wielopokoleniową barwną panoramę Śląska. Przedstawia ją we wspomnieniach człowieka prubującego rozwiązać tajemnicę przeszłości. Bardzo dużo podobieństw w życiorysie bohatera z samym autorem. Czytelnicy uznali, że jest to powieść wartościowa ze względu na historię regionu i nacechowanie tekstu gwarą śląską, dzięki temu czytanie było ciekawym doświadczeniem.


"Córeńka" Wojciech Tochman

03-03-2016 r.

Książka Tochmana jest połączeniem literatury pięknej i reportażu. W części beletrystycznej mamy do czynienia z barwnymi opisami Bali i opowieścią o kobiecie, która wyruszyła w świat by odnaleźć sens życia. Druga część to reportaż, w której autor poszukuje swojej koleżanki, dziennikarki Beaty Pawlak, która zaginęła na Bali.
Na początku klubowicze sceptycznie podeszli do lektury. Jednak po wspólnym omówieniu książki doszli do wniosku, że takie połączenie jest bardzo ciekawe. Pozwala zrozumieć pewne wątki zawarte w obu częściach. Klubowicze "Córeńkę" polecają tym, którzy pragną odnaleźć swoje miejsce na ziemi oraz poznać kulturę i zwyczaje mieszkańców urokliwej wyspy Bali.


"Elegancja Jeża" Muriel Berbery

11-02-2016 r.

"Elegancja jeża" jest książką napisaną stylem będącym połączeniem delikatności, elegancji i cichego piękna zauważalnego tylko dla uważnych obserwatorów. Jest to książka o odkrywaniu siebie, odrzucaniu pozorów, dostrzeganiu drugiego człowieka dzięki głównym bohaterom. Według nich elegancja jeża to umiejętność skrycia swojego własnego "ja", osłanianie pod ochronną tarczą z kolców tych niewielu prawdziwie pięknych chwil, kiedy uświadamiamy sobie w czym tkwi sens życia i gdzie szukać piękna tego świata. Autorka zachęca czytelnika do obcowania z kulturą i sztuką, do zgłębienia jej wartości oraz do refleksji nad sensem życia.


"Z innej bajki" Jodi Picoult, Samanta van Leer

11-02-2016 r.

"Z innej bajki " Jodi Picoult napisała w duecie ze swoją nastoletnią córką. Tym razem ta znana pisarka zaskakuje zupełnie inną tematyką. Książka opowiada o piętnastoletniej dziewczynie, która nie umie odnaleźć się wśród swoich rówieśników, a więc akceptacji szuka wśród książek. Pewnego razu w bibliotece natknęła się na unikatowy egzemplarz bajki o księciu Olivierze. Całkowicie oszalała na punkcie tej opowieści. Akcja powieści toczy się w dwóch światach, gdzie świat literackiej fikcji przenika z rzeczywistością. Niesamowite ilustracje oraz atrakcyjny podział rozdziałów z zastosowaniem różnokolorowej czcionki ułatwia czytelnikowi odnaleźć się w tych światach. Książka napisana z myślą o młodych odbiorcach, ale dorosły czytelnik znajdzie też coś dla siebie. Porusza temat samotności, wykluczenia ze społeczności, potrzebę zrozumienia i bycia dla kogoś ważnym.
Klubowiczom nie wszystko przypadło do gustu, ale mimo wszystko zachęcają do przeczytania.


"Polaków portrety pustynne" Marek Jóźwik

14-01-2016 r.

Czytanie książki "Polaków portrety pustynne" to dobra rozrywka. Atutem jest dobry humor. Autor przytacza zabawne dialogi, przysłowia, czasami cytaty, łącząc to z mocnym swoim komentarzem. W swoich krótkich tekstach zastosował rozmaite rodzaje ironii i absurdu portretując swoich bohaterów z wyjazdów zagranicznych i wypoczynku nad polskim morzem. To połączenie podobało się czytelnikom, ponieważ pozwala bardziej porównać rodzime portrety pustynne (plażowe) i wydobyć absurdy naszej codzienności, które są aktualne do dziś.


"Jak zostałam wiedźmą" Dorota Masłowska

14-01-2016 r.

Nowoczesna opowieść, która łamie konwencje literackie, proporcje, stylistykę. Spotykamy tu tradycyjną czarownicę, bohaterów dziecięcych, walkę dobra ze złem w świecie gadżetów. Książka Doroty Masłowskiej zmusza do refleksji nad naszym życiem, które jest jedynie gonitwą za nadmiernym gromadzeniu dóbr i zapatrzeniu w kolejne przedmioty zamiast kontaktów z ludźmi.

Klubowicze lekturę określili jako poplątaną i chaotyczną. Wiele w niej symboliki, która zmusza do ciągłego analizowania przytoczonych zachowań, co niekorzystnie wpływa na delektowanie się słowem pisanym. Książka skierowana jest do młodego i dorosłego czytelnika, natomiast uczestniczki spotkania, uważają że dzieci mogą mieć kłopot w zrozumieniu licznych skojarzeń, językowych gierek, a dla dorosłego odbiorcy problematyka jest zbyt oczywista, a nawet banalna. Klubowicze lekturę dedykują czytelnikom, którzy preferują niekonwencjonalną formę pisarską.


"Bambino" Inga Iwasiów

10-12-2015 r.

Książka "Bambino" Ingi Iwasiów, bardzo podobała sie słuchaczkom DKK ze względu na wartościowe aspekty związane z czasami PRL. Podczas spotkania wspominały czasy minione i absurdy związane z różnymi sytuacjami w życiu. Czworo bohaterów spotyka się w Szczecinie w tytułowym barze mlecznym "Bambino". Każde z nich szuka swego miejsca w mieście, które stwarza im wiele możliwości. Powieść, chociaż niełatwa, naprawdę wciąga i każdy czytelnik znajdzie w niej cząstkę siebie. Pozostawia w zadumie nad przeszłością.


"Trzepot skrzydeł" Katarzyna Grochola

10-12-2015 r.

Książka trzymająca w napięciu, zaskakująca, mądra i zmuszająca do refleksji. Nie sposób opanować emocji i łez. Lektura trudna, gdyż porusza temat przemocy w rodzinie. Klubowicze czytając tę książkę mieli ochotę krzyczeć, potrząsnąć bohaterką i otworzyć jej oczy. Trudno było zrozumieć dlaczego nie potrafiła powiedzieć "dość". Czy tak bardzo go kochała? Czy była aż tak zastraszona? Dlaczego wstydziła się przyznać do tego, że najbliższa jej osoba tak okrutnie ją krzywdzi? Pozycja godna polecenia.

To już rok jak uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Książki spotykają się i rozmawiają o książkach. Spotkanie miało uroczysty charakter, podczas którego oprócz dyskusji na temat przeczytanej lektury znaleźliśmy czas na wspomnienia i podsumowanie comiesięcznych spotkań. Klubowicze uważają, że książki warto czytać i warto o nich rozmawiać. Dla uczestników DKK należą się podziękowania, którzy swoją postawą przyczyniają się do upowszechniania kultury i popularyzacji czytelnictwa.


"Ulica Marzeń 31" Lisa Jewell

26-11-2015 r.

Powieść "Ulica marzeń 31" to potężny ładunek optymizmu, pokazująca czytelnikom, że na świecie liczy się jeszcze coś innego niż kariera, pieniądze czy władza. Lisa Jewell przestawia wizję świata, w którym praca jest dodatkiem do życia, a nie odwrotnie. Bohaterami są ludzie żyjący w starym domu w Londynie: niezrealizowany poeta, piosenkarka, początkująca aktorka oraz syn z rozwiedzioną matką. Wszyscy oni, chociaż los nigdy się do nich nie uśmiechnął, żyją w świecie swoich marzeń i fantazji, uodpornieni na to, co mówią i myślą o nich inni - bo kiedyś te marzenia spełnią się. Zdaniem uczestników spotkania książka poprawia humor i pozostawia pozytywne emocje.


"Córka polarnika. Zapiski z Krańca Świata" Herbert Kari

26-11-2015 r.

Kari Herbert jako dziesięciomiesięczne dziecko z rodzicami wyjechała do krainy śniegu i mrozu, gdzie spędziła dwa lata życia wśród Inughuitów, stając się częścią ich społeczności. Po latach powraca na wyspę jako dorosła kobieta, aby porównać rzeczywistość ze wspomnieniami z dzieciństwa. "Córka polarnika" to książka pełna opisów starodawnych wierzeń i szokujących praktyk, jak zwyczaj pożyczania żon, samobójcza śmierć najstarszych członków plemienia czy wiara w reinkarnację.
Klubowicze polecają książkę wszystkim, którzy chcą poznać społeczność Eskimosów. Twierdzą, że jest świetnym źródłem wiedzy na temat historii Grenlandii, obyczajów i tradycji ludzi ją zamieszkujących.


"Smak szczęścia" Agnieszka Maciąg

29-10-2015 r.

Autorka z własnego doświadczenia pisze o zdrowym odżywianiu, pielęgnacji urody, kontaktach z naturą, wewnętrznej harmonii i innych elementach, które mają wpływ na dobre samopoczucie. Za pośrednictwem lektury dowiadujemy się jakie dobrodziejstwa niesie nam aromaterapia. Wyjawia tajniki korzystnego wpływu jogi, medytacji i prawidłowego oddychania na nasze zdrowie i samopoczucie, znaczenie muzyki i kolorów w naszym otoczeniu. Książkę Agnieszki Maciąg klubowicze określają jako literaturę, która wprowadza w dobry nastrój, daje pozytywną energię i uczucie szczęścia. Pozwala spojrzeć na pewne rzeczy zupełnie w innym świetle. Informacje w niej zawarte nie są czymś nowym, ale w jaki sposób są przedstawione, pozwalają nam uporządkować oraz poszerzyć wiedzę na dany temat. Książka dla czytelnika jest motywacją do pracy nad sobą. Czyta się ją bardzo szybko. Doskonała na prezent jako "przepis na szczęście".


"Honor kobiety" Touria Tiouli

29-10-2015 r.

Przedstawiona historia to wstrząsające dzieje pisarki Tourii Tiouli, która świętując swoje urodziny w nocnym klubie w Dubaju, zostaje brutalnie zgwałcona. Gdy dochodzi sprawiedliwości okazuje się, że zgodnie z obowiązującym prawem to ona jest winna i to najcięższej zbrodni - utrzymywania pozamałżeńskich kontaktów seksualnych i sama zostaje oskarżona.
W książce pokazany jest świat kraju muzułmańskiego, który wiele ludzi uważa za cudowne miejsce, jednak okazuje się że tak nie jest, ponieważ tam obowiązuje inne prawo niezrozumiałe dla Europejczyków i wydaje się absurdem. Bardzo dużo historii Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Klubowicze polecają książkę ku przestrodze wszystkim, którzy odwiedzają kraje arabskie.


Spotkanie z Hanną Cygler

16-09-2015 r.

Podczas kolejnego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki mieliśmy przyjemność poznać osobiście znakomitą autorkę powieści obyczajowych - Hannę Cygler.
Pani Hanna to polska pisarka i tłumaczka języka szwedzkiego i angielskiego. Pisze dla przyjemności - czytelników i swojej. Jej powieści czyta się szybko, przyjemnie, niecierpliwie oczekując dalszego toku wydarzeń. Relacje między bohaterami są dość złożone i pojawiają się w kolejnych książkach, dojrzewają wraz z autorem. Można je czytać osobno albo jako serię.
Klubowicze z dużym zainteresowaniem słuchali opowieści gościa o pracy pisarskiej. Zrodziło się wiele pytań, na które bardzo chętnie odpowiadała m.in. co skłoniło ją do napisania pierwszej książki, skąd czerpie pomysły, jak wygląda jej warsztat pisarski? Kameralna atmosfera spowodowała, że spotkanie stało się niezapomnianym wydarzeniem.

Organizatorem spotkania była Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki we współpracy z Instytutem Książki w Warszawie.


"Atlas chmur" Mitchell David

11-06-2015 r.

Atlas chmur D. Mitchella składa sie z sześciu opowieści, których bohaterowie żyją w odległych czasach i innych miejscach, ale łączy ich przeszłość. Jest jakiś drobiazg lub element, który odmienia ich los. Autor stara się zwrócić uwagę czytelnika na uniwersalność pojęć coraz mniej popularnych w naszej cywilizacji oraz ścisłe powiązania między przeszłością, teraźniejszością i przyszłością bo cała ludzkość stanowi łańcuch naczyń połączonych. Otoczenie człowieka może się zmienić ale on sam, zawsze będzie narażony na wpływy dobra i zła. Porusza nadal aktualne problemy dotyczące jednostki i społeczeństwa.
Uczetnicy spotkania ocenili książkę jako wymagającą skupienia, zaangażowania i uwagi na losach bohaterów. Jest bardzo ciekawa, ale trudna do czytania.


"Ślicznotka doktora Josefa" Zyta Rudzka

21-05-2015 r.

"Ślicznotka..." jest to opowieść o lokatorach domu starców. Mamy przyjemność poznać panią Czechnę, obiekt westchnień wielu serc w podeszłym wieku, jej siostrę Leokadię, odmawiającą spożywania wszelakich pokarmów, pana Mirona wyśmiewającego wszystkich dookoła, pana Henocha, niegdyś sławnego podróżnika. Bohaterowie przechwalają się egzotycznymi chorobami, pozycją społeczną jaką zajmowali w młodości, dziećmi, flirtują, wspominają smak czereśni i czasy wojny. Temat wojny przywołał wiele wspomnień. Uczestnicy spotkania chętnie dzielili się doświadczeniami swoich rodzin, związanych z tamtym okresem.

Zdecydowanie klubowiczom nie podobało się z jaką bezpośredniością autorka pisze o biologizmie i naturalizmie, jaki wiąże się z reakcjami ciała ludzkiego dotkniętego starczymi niedomogami. Zyta Rudzka chciała pokazać, że starszy człowiek, to nadal człowiek z całym bagażem natręctw, przywar i swoich dziwactw. "Ślicznotka doktora Josefa" to powieść o pamięci, spełnionych i niespełnionych miłościach, o kruchej granicy między dobrem i złem. Książka przeznaczona jest dla każdego, kto ma odwagę zmierzyć się z trudnym tematem, z którym każdy z nas musi się oswoić.


"Powiedział mi wróżbita" Tiziano Terzani

21-05-2015 r.

Książka autobiograficzna Tiziano Terzani, który za radą wróżbity w 1993 roku przemierza kraje azjatyckie nie korzystając z usług lotnictwa, gdyż może przytrafić się mu wypadek a nawet śmierć. Dzięki tej podróży pisarz jest świadkiem wielu zmian zachodzących w Birmie, przedziera się przez Rosję koleją transyberyjską, płynie ostatnim statkiem towarowym z Florencji do Azji, poznaje interesujących ludzi, których nie spotkałby podróżując samolotem. Podczas swojej podróży postanawia także szukać i odwiedzać najlepszych wróżbitów, aby sprawdzić w jakim stopniu przepowiadanie przyszłości się sprawdza. Tarzani stawia na nowo pytanie o sens podróżowania i odkrywania rzeczy jakby na nowo, z innej perspektywy. Zdaniem słuchaczy DKK jest to mądra i wartościowa książka, ponieważ niemal każda podróż skłania czytelnika do własnych rozważań na tematy egzystencjonalne i do refleksji.


"Kobiety Łazarza" Marina Stepnova

23-04-2015 r.

W książce przdstawiona została historia Łazarza Lindta, wybitnego fizyka, twórcy radzieckiej bomby atomowej i najbliższych mu kobiet. Perypetie miłosne przeplatają się z dramatycznymi wydarzeniami historycznymi tworząc wielowątkowe opowieści. Marina Stepnova doskonale uchwyciła tragizm, mentalność i życie głównych bohaterów w zmiennych i przełomowych momentach historii Rosji XX w. "Kobiety Łazarza to książka zdecydowanie godna polecenia. Nie jest kolejną banalną opowiastką o miłości, a bardzo hipnotyzującą sagą rodziny Lindt skażoną wielkimi osiągnięciami i zarazem wielkimi porażkami życiowymi.


"Wściekły pies" Wojciech Tochman

23-04-2015 r.

Książka Wojciecha Tochmana to zbiór reportaży. Historie tam opowiedziane dotyczą m.in. wypadku maturzystów z Białegostoku, zarażonym wirusem HIV kapłanie homoseksualiście, chorym na zespół Tourette'a chłopaku. Klubowicze zauważyli, że teksty tam zamieszczone wymagają wysiłku intelektualnego i skupienia. Są to opisy zdarzeń i bohaterów, które zabierają czytelnika do świata naznaczonego przez cierpienie, łzy i pytania bez odpowiedzi. Tochman nie ocenia tylko prezentuje, pozwala czytelnikowi wysnuć własne wnioski. Reportaże uczą empati i tolerancji oraz uczulają na drugiego człowieka.


"Miasto Śniących Książek" Walter Moers

26-03-2015 r.

"Miasto Śniących Książek" to powieść popularnego niemieckiego pisarza, autora komiksów, książek dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych.
Akcja dzieje się w fantastycznej krainie - Camonii. Świat pełen różnorodnych postaci i niecodziennych przygód. Na czytelnika czekają chwile grozy, śmiertelne niebezpieczeństwa, nieco magii, śmiechu, zdrady i tajemnica. Można znaleźć wszystko oprócz romansu. Dużo niesamowitych opisów, które pobudzają wyobraźnię. Walter Moers w swojej książce umieścił wiele aluzji, sentencji uniwersalnych, oddających prawdę, pasujących do współczesności. Oto jedna z nich: "Odpowiedzi na niemal wszystkie dzisiejsze pytania zawarte są w starych księgach". "Miasto Śniących Książek" to przykład dobrze i sprawnie napisanej powieści. Czytając tę baśń na pewno będziecie się dobrze bawić.


"Zapach świeżych malin" Krystyna Wasilkowska- Frelichowska

26-03-2015 r.

Piękne wydanie "Zapachu świeżych malin" stanowi uzupełnienie wyjątkowej treści: wspomnień, zdjęć i przepisów kuchni staropolskiej, niemieckiej i żydowskiej. Czytając książkę klubowicze niejednokrotnie przywoływali wspomnienia, smaki dzieciństwa, odwiedziny rodzinne i święta.
Dyskusje o smakowitej książce Krystyny Wasilkowskiej - Frelichowskiej przebiegały w świątecznej scenerii wielkanocnej.


"Ludzie na walizkach" Szymon Hołownia

Luty 2015 r.

Jaki sens ma cierpienie? Jak nie poddać się zwątpieniu? Klubowicze na te i podobne pytania próbowali znaleźć odpowiedź w książce Szymona Hołowni. Książka posiada ogromną siłę, ze względu na tematykę, która skutecznie wpływa na naszą świadomość egzystencjonalną. O ludzkich dramatach słyszeliśmy miliony razy. Bardzo często wtedy powtarzamy sobie, że to ich życie, nie nasze, a bycie odbiorcą takich historii bywa męczące. W dzisiejszym, nowoczesnym świecie temat cierpienia stał się tematem tabu. Książka dla jednych była smutna, przywołująca własne, przykre wspomnienia o bliskich, którzy odeszli i przypominająca o tym jak kruche jest życie, dla innych była próbą oswajania śmierci, pogodzenia z jej nieuchronnością.
"Ludzie na walizkach" to krótka ale treściwa pozycja, wobec której nie można przejść obojętnie. Czyta się jednym tchem, choć tematy tam poruszanie nie są łatwe, ale jakże potrzebne. Klubowicze polecają ją wszystkim dojrzałym czytelnikom.


"Hinduska miłość" Javier Moro

Stczeń 2015 r.

Książka godna polecenia miłośnikom kultury indyjskiej. Nie jest to typowa historia miłosna, raczej można ją potraktować jako powieść historyczną, niemniej jednak nie zabrakło wrażeń i wzruszeń dotyczących głównej bohaterki powieści - Anity Delgado. Dużym atutem książki są opisy faktów historycznych, szczegółowo opisana kultura indyjska oraz autentyczne zdjęcia i relacje bohaterów z listów i dzienników.
Podczas spotkania uczestnicy opowiadali o własnych kontaktach z kulturą indyjską.


"Dzwony" Richard Harvell

Stczeń 2015 r.

Autor przedstawia poruszającą historię chłopca, obdarzonego nieprzeciętnym słuchem i muzycznym talentem. Cała historia rozgrywa się wśród rozmaitych dźwięków, stanowiących świat wrażliwego musico. Powieść Harvella to książka nie tylko o dźwiękach, ale także o cierpieniu, nadziei, przyjaźni i przede wszystkim miłości. Historia miłosna Mojżesza i Amalii stanowi odbicie dramatu Orfeusza i Eurydyki. "Dzwony" czyta się jednym tchem, nie sposób się oderwać, a ze wszystkich stron atakowani jesteśmy całą gamą emocji.
Polecana przez klubowiczów, nie tylko pasjonatom muzyki klasycznej, ale również wielbicielom nietuzinkowych historii miłosnych i przygodowych. Sięgając po tę książkę nie zawiedziecie się, a dźwięki z lektury długo pozostaną w waszych głowach.


"Dziecioodporna" Emily Giffin

Grudzień 2014 r.

Jak wiele jesteśmy w stanie poświęcić dla szczęścia własnego i tej drugiej, ukochanej osoby? Autorka porusza problemy wolności i jej znaczenia w związkach. Wspólnie zastanawiałyśmy się czy w małżeństwie jest miejsce na własne decyzje? Jak to wygląda z punktu widzenia głównej bohaterki i jej wewnętrznych rozterek. Książka ciekawa, lekka, czyta się płynnie i nie ma się uczucia zmarnowanego czasu. Klubowicze polecają ją wszystkim, nie tylko kobietom.


"Karuzela uczuć" Jodi Picoult

Grudzień 2014 r.

Książka bardzo podobała się klubowiczom. Autorka potrafiła skupić czytelnika nie tylko na głównych bohaterach, ale i na postaciach drugoplanowych. Wartka akcja, wyraziste postacie i trudne decyzje - to według czytelników największe atuty książki. Powieść mocno trzymająca w napięciu i godna polecenia dla rodziców.

  • (87) 423-27-97
  • Poniedziałek - zamknięte (dzień wewnętrzny) | Wtorek 8.00-16.00 | Środa 10.00-18.00 | Czwartek-Piątek 8.00-16.00 | Sobota 8.00-15.00