BIP 150x156
facebook 150x156

Oferta Biblioteki

Sieć biblioteczna

Organizatorem MGBP w Piszu jest Gmina Pisz. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Piszu obejmuje swoim działaniem gminę i miasto Pisz. Siedziba główna biblioteki mieści się w budynku przy Ratuszu. Do dyspozycji czytelników są oddział dla dzieci, czytelnia i wypożyczalnia dla dorosłych oraz 13 stanowisk komputerowych z bezpłatnym dostępem do Internetu.

Biblioteka obsługuje 9 punktów bibliotecznych w: Kotle Dużym, Liskach, Trzonkach, Uścianach, Ośrodku - Szkolno Wychowawczym w Łupkach, Szkole Podstawowej nr 1 w Piszu, Szkole Podstawowej nr 2 w Piszu, Gminnym Zespole Szkół w Piszu oraz w Gimnazjum nr 1 w Piszu.

Zbiory biblioteczne

W 2017 roku księgozbiór biblioteki wzbogacił się o 2121 wol. nowych książek i 32 audiobooki. Obecnie liczy 45 363 tys. książek, 271 czasopism oprawnych oraz 2753 tys. zbiorów specjalnych. Prenumerujemy ok. 18 tytułów czasopism bieżących oraz systematycznie kupujemy książki. Zakupów nowości wydawniczych dokonujemy z własnego budżetu oraz ze specjalnych środków finansowych pochodzących bezpośrednio z budżetu państwa, przekazywanych nam za pośrednictwem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Księgozbiór swój powiększmy także o dary od czytelników - książki specjalnie zakupione dla Biblioteki lub przekazywane nam z własnych kolekcji.

Obecnie udostępniamy:

• literatura piękna dla dzieci - 13 470 wol.
  • literatura piękna dla dorosłych - 15 637 wol.
  • literatura popularnonaukowa - 16 256 wol.
  • prenumerata czasopism - 18 tytułów

Poszczególne tytuły książek można znaleźć przy użyciu katalogu elektronicznego.

Działalność informacyjna

Dysponujemy tradycyjnym katalogiem alfabetycznym, znajdującym się w Oddziale dla dzieci i Wypożyczalni dla dorosłych. Posiadamy bibliografię narodową i regionalną, a także zapewniamy czytelnikom bezpłatny dostęp do katalogów innych bibliotek poprzez Internet oraz dostęp do ich zbiorów dzięki wypożyczeniu międzybibliotecznemu. Od 1999 roku księgozbiór Biblioteki wprowadzany jest do katalogu elektronicznego, natomiast od 2012 r. można już wypożyczać książki korzystając z karty bibliotecznej.

Książka na telefon

Od 2003 roku prowadzimy akcję "Książka na telefon" polegającą na dostarczaniu książek do domów osobom starszym lub niepełnosprawnym ruchowo (czasowo lub długotrwale). Osoby zainteresowane proszone są o zgłaszanie się telefoniczne pod numer tel. (087) 423 27 97.

Prenumerata czasopism:

Zachęcamy do przeglądania prenumerat, znajdujących się w naszej placówce. Prenumeraty można przeglądać na miejscu lub ewentualnie wypożyczyć, w zależności od potrzeb czytelnika.

Prenumerowane tytuły czasopism: Komputer Świat, Wiadomości Wędkarskie, Przyjaciółka, Murator, Rzeczpospolita, Gazeta Wyborcza, Przegląd Sportowy, Gazeta Olsztyńska, Świat Nauki, Angora, Wprost, Polityka, Newsweek, Poradnik Domowy, Świerszczyk, Victor Junior, Biblioteka Publiczna, Poradnik Bibliotekarza.

Archiwum czasopism:

Biblioteka posiada w swoim archiwum oprawne i nieoprawne roczniki czasopism.

• Komunikaty Mazursko - Warmińskie - od roku 1959 do 1977
  • Warmia i Mazury. Miesięcznik kulturalny - od roku 1969 do 1986