BIP 150x156
facebook 150x156

dkk3

Co to jest Dyskusyjny Klub Książki?

Dyskusyjne Kluby Książki tworzą czytelnicy w różnym wieku, których łączy pasja czytania i poznawania nowych książek. DKK działają w ramach ogólnopolskiego projektu Instytutu Książki, który promuje czytelnictwo.

Dla kogo?

  • dla osób, które lubią czytać i rozmawiać o książkach,
  • chcą poznawać nowych autorów i gatunki literackie,
  • chcą dzielić się wrażeniami po przeczytanej lekturze,
  • ubią dobrze się bawić w doborowym towarzystwie,
  • nie muszą prowadzić poważnych dyskusji, ani znać się na literaturze.

Relacje ze spotkań


"Rokko" Barbara Ciwoniuk

18-01-2018 r.

Rokko, to historia nastolatka, który zaczyna odkrywać, kim jest naprawdę. Już w dzieciństwie rozstał się z prawdziwym imieniem Roch, przyjmując ksywkę Rokko. Niczym szczególnym nie wyróżnia się wśród rówieśników, a jednak w jego życiu dzieje się zbyt wiele, aby mógł sam poukładać to, co było sprzeczne z jego widzeniem świata. Zawód rodzinny, miłosny i szkolny doprowadził go do czynu mogącego zagrażać jego życiu. W odpowieniej chwili znalazła się jednak pomocna dłoń, której zaufał, ale niestety nie zawsze tak bywa. Autorka dyskretnie podsuwa mądre rady wszystkim uczestniczącycm w wychowaniu młodego pokolenia i przytacza zasady wymyślone przez amerykańskiego nauczyciela Rona Clarka. Dzięki temu czytelnik może spojrzeć na tę historię z innej perspektywy.

rokko


"Wśród swoich" Amos Oz

18-01-2018 r.

Na książkę składa się osiem powiązanych ze sobą opowiadań, akcję których autor umieścił w kibucu Jikhat, dawnej wsi Palestyńskiej, obecnie zajętej przez Izrael.  W opowiadaniach tych autor pisze o życiu w kibucu i o jego mieszkańcach, gdzie każdy z nich pełni swoją, niezbędną dla ogółu rolę. Gdzie każda decyzja dotycząca różnych aspektów życia poszczególnych osób musi zostać zaakceptowana przez zgromadzenie. Gdzie wszystko jest wspólne: majątek, praca i wychowanie dzieci. Życie w kibucu to rezygnacja z własnych ambicji i indywidualizmu ale za to bezwzględna akceptacja obowiązujących norm i zasad.
Książka podobała się klubowiczom. Mimo, iż są to opowiadania czyta się ją jak powieść, ponieważ bohaterowie jednych opowiadań przewijają się też przez inne, co daje nam wrażenie jakbyśmy czytali mini powieść.

img 8409 1024x683

GALERIA


"Manazuru" Hiromi Kawakami

04-01-2018 r.

Powieść japońskiej autorki Hiromi Kawakami pt. "Manazuru:" jest bardzo wymagającą skupienia, nawet w najdrobniejszym szczególe dnia codziennego głównej bohaterki Kei, które straciła męża. Zniknął kilkanaście lat temu i nigdy nie odkryto gdzie i dlaczego. Kobieta podąża tropem zapisków z jego dziennika do nadmorskiego miasteczka, tytułowego Manazuru. Wydawałoby się to niczym nadzwyczajnym , gdyby autorka nie przeniosła nas w psychodeliczny świat japońskiej obyczajowości, gdzie pośród trudnych dla czytelnika nazw i imion kryje się wiele innych elektryzujących zjawisk.
Manazuru to opowieść o emocjach, biciu się z przeszłością i swoimi pragnieniami, to świat Kei bardzo odrealniony i przepełniony niewiadomymi. To także opowieść o pozostawieniu różnych spraw, stanów i emocji niedomkniętych, niezakończonych w pełni i w takim odczuciu autorka pozostawia również czytelnika.

img 8368 1024x652

GALERIA


"Charlie" Stephen Chbosky

27-12-2017

Tytułowy bohater to piętnastolatek wkraczający właśnie w wielki i niezbadany świat liceum. Cała książka ma postać listów, jakie Charlie wysyła do nie całkiem znanego sobie chłopaka. Wysyła je z nadzieją, że "Przyjaciel" jako jedyny go zrozumie. Pisze o wszystkim, co go spotyka lub spotkało. Opowiada mu o swojej rodzinie, szkole, życiu, a w końcu o nowych znajomych. Zwierza mu się z nawet tych najbardziej intymnych myśli. Autor książki poruszył także tematy, o których jest dosyć głośno w dzisiejszych czasach, jednak została ona wydana, kiedy jeszcze nie było tak głośno o nastolatkach ćpających, pijących i uprawiających seks.
Klubowicze oznajmili, że książka bardzo im się spodobała, a zakończenie mocno zaskoczyło.

img 8354 1024x619

GALERIA


"Szum" Magdalena Tuli

14-12-2017 r.

"Szum" Magdaleny Tulli to w odczuciu czytelników, bardzo intymna i niezwykłe emocjonalna spowiedź autorki. Jest to też opowieść o trudnym dzieciństwie, nienawiści, złości, braku zrozumienia i wsparcia ze strony bliskich. Książka bardzo osobista i refleksyjna, ukazująca nie tylko przeżycia wyalienowanej, nieprzystosowanej dziewczynki, później kobiety, ale także historia Polski naznaczonej demonami II wojny światowej i trudnego czasu komunizmu.
Tulli pisze bardzo wyważonym, precyzyjnym językiem prawie pozbawionym metafor a wątki fantastyczne stanowią ciekawe uzupełnienie boleśnie realistycznej treści. Powieść jest interesująca, warto ją przeczytać, ponieważ zostaje w pamięci długo po przeczytaniu.

img 8185 1024x652

GALERIA


"Druga szansa" Katarzyna Berenika Miszczuk

14-12-2017 r.

Książka opowiada o tym, jak wielką zagadką jest nasz umysł. To powieść w której rzeczywistość przeplata się z wizjami, w której do końca nie wiadomo co jest prawdą a co snem.
„Druga szansa” to ośrodek pourazowy w którym budzi się główna bohaterka, nie wiedząc gdzie jest, jak się tu znalazła i kim jest. Z czasem od swojej terapeutki dowiaduje się wszystkiego o sobie i swojej rodzinie. Niestety terapia nie przynosi oczekiwanych efektów a Julia dostaje coraz to większą dawkę leków po których jest jeszcze bardziej otumaniona, przerażona i zagubiona. Próbuje wydostać się z pułapki własnego umysłu i z ośrodka, który nie jest miejscem za jaki chciałby uchodzić.
Autorka świetnie opisuje nam rozterki z jakimi boryka się Julia, próbując odzyskać pamięć. Pokazuje, jak można manipulować osobą pozbawioną wspomnień.
Na spotkaniu klubowicze zwrócili uwagę na rysunki zamieszczone w książce, które wykonane z wielką precyzją potęgują w nas uczucie strachu i niepokoju, a prosty w odbiorze, codzienny język idealnie wprowadza nas w atmosferę tajemniczości.

img 7942 1024x683

GALERIA


"Yellow Bahama w prążki" Ewa Nowak

30-11-2017 r.

Książka "Yellow Bahama w prążki" powstała na podstawie e-maili, które autorka otrzymywała od nastolatki. Główna bohaterka, 14 - letnia Hania, jest z pozoru przeciętną dziewczną, ale wydarzenia w jej życiu skłaniają ją do pewnych przemyśleń. Na naszych oczach bohaterka rozwija się i dojrzewa. Nabiera coraz większego dystansu do siebie i świata oraz snuje marzenia, które chce zrealizować. Przypatujemy się temu wszystkiemu, raz po raz wybuchając śmiechem, bo Ewa Nowak, jak sama podkreśla, uważa śmiech za cudowne lekarstwo na wszystkie dolegliwości. Jej przyjaciel Jacek ma nazwisko Bosek , ciągle ma problemy w szkole ale jest wspaniały ze swoim poczuciem humoru, prawdomównością oraz pomysłowością. Jest to postać, która się szybko lubi.
Książkę można polecić dla każdego nastolatka.

img 7918 1024x683

GALERIA


"Nocni wędrowcy" Wojciech Jagielski

16-11-2017 r.

"Nocni wędrowcy" to wstrząsająca opowieść o nieszczęściach trawiących Ugandę, od uzyskania przez nią niepodległości, aż właściwie do dziś, ponieważ sprawcy tej tragedii nadal są na wolności i dzieje się bezprawie wśród tamtejszej ludności. Wojciech Jagielski dyskretnie i taktownie prezentuje czytelnikom historię tego kraju, opowiadając: o walkach o władzę, o rządach krwawych dyktatorów ( Apollo Milton Obote czy Amin Dada Oumme), buntach wywoływanych przez partyzantów, o próbach budowania "normalności" przez Museveniego, przynajmniej na południu Ugandy. Przede wszystkim jednak jest to opowieść o dzieciach ( z plemienia Aczolich) zasilających Bożą Armię (stworzoną przez Josepha Kony'ego), stanowiącą jedyne chyba na świecie wojsko dzieci, walczące z dorosłymi i dokonujące zbrodni i okrucieństw, na jakie dorośli by się nie poważyli. To również historia dzieci, które udało się wyrwać z rąk partyzantów Kony'ego przez różne stowarzyszenia, które próbują przywrócić je do życia w społeczeństwie.
"Nocni wędrowcy" to także opowieść o świecie, w którym wiara w duchy i nadprzyrodzone siły oraz w przestrzeganie właściwego porządku rzeczy jest tak silna, że determinuje życie ludzi. W ocenie klubowiczów - jest to też książka, którą można polecić politykom. Pokazuje bowiem, do czego może doprowadzić radykalizm i chora religijność.

img 7523 1024x683

GALERIA


"Dom na Zanzibarze" Dorota Katende

16-11-2017 r.

Książka „Dom na Zanzibarze” jest pokłosiem wyjazdów Doroty Katende do Afryki. Autorka zafascynowana czarnym lądem opowiada nam jak stopniowo wrastała w tamtejszy klimat, jak poznawała i pokochała Afrykę, gdzie znalazła swoje miejsce na ziemi, swój dom i nowego męża. Czytając jej książkę czujemy powiew wiatru od oceanu, zapach świeżych owoców i aromatycznych potraw.
Dorota Katende pięknie opisuje również tamtejszą przyrodę i ciekawe zdarzenia na safari. Opisuje nam również zwyczaje panujące na Zanzibarze a także opowiada o życiu zwykłych ludzi i próbuje nam przedstawić ich sposób myślenia i zachowania w różnych sytuacjach.
Końcówka książki to krótki przewodnik dla tych, którzy chcieliby odwiedzić wyspę. Autorka zawarła tam historię Zanzibaru i opisała to, co warto zobaczyć na wyspie.
Po przeczytaniu książki nabieramy ochoty do odwiedzenia wyspy.


"Wariatka z Komańczy" Maria Nurowska

26-10-2017 r.

„Wariatka z Komańczy” to powieść o malarce, niezwykle wrażliwej na krzywdę zwierząt, potrafiącej dostrzec piękno dzikiej przyrody a jednocześnie czuć się swobodnie w świecie artystycznym. Książka pełna przemyśleń i refleksji, która pokazuje nam, że na nic w życiu nie jest za późno, ani na zmianę swojego miejsca na ziemi, ani na miłość. Porusza aktualne problemy polityczne, nawiązuje do historii i przedstawia burzliwe życie Marty Kohn mieszając ze sobą czasy współczesne z przeszłością, wyjaśniając nam tym samym zachowanie głównej bohaterki.

To bardzo współczesna powieść, godna polecenia, która podobała się klubowiczom.

img 7064 1024x683

GALERIA


 

 

 

© 2017 Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Piszu.