BIP 150x156
facebook 150x156

Tydzień Bibliotek – „Biblioteka. Oczywiście!”
Tegoroczny XIV Ogólnopolski Tydzień Bibliotek przebiegał pod hasłem : Biblioteka. Oczywiście! Dla naszej biblioteki uroczyste i wyjątkowo aktywne obchody tego święta to już tradycja.

panna kreseczkaStałym elementem Tygodnia Bibliotek są spotkania z najmłodszymi czytelnikami.
W zajęciach literacko-plastycznych z uroczą bohaterką Wandy Chotomskiej „Panną Kreseczką” brały udział grupy przedszkolne i szkolne.Na zakończenie każdego spotkania dzieci oglądały książki, które znajdują się w Oddziale dla dzieci.

legenda wislyWarsztaty pt. „Wspólnie stwórzmy nową legendę Wisły” poprowadziła Ewa Jałochowska – autorka powieści dla dzieci i historyk sztuki. Podczas spotkania przytoczyła najpopularniejsze legendy i mity świata dotyczące rzecznych wierzeń. Następnie wspólnie z czytelnikami powstała nowa „Legenda o Wiśle”.

Starsi czytelnicy uczestniczyli w spotkaniu Teatru przy stoliku i prelekcji ks. Dawida Banacha.

za dawno za dobrze sie znamyTeatr przy stoliku „...Za dawno, za dobrze się znamy”
Aktorzy Teatru Jaracza w Olsztynie: Wiesława Szymańska i Marian Czarkowski, zaprezentowali sztukę: „... Za dawno, za dobrze się znamy” wprowadzając widzów w życie pewnej pary. Kobiety i mężczyzny. Od wiosny do jesieni ich życia.
Wprowadzenie: Elżbieta Lenkiewicz
Opowieść o związku kobiety i mężczyzny od wiosny po jesień życia. Zabawna, nostalgiczna, momentami komiczna, nierzadko liryczna historia wspólnego, pełnego zakrętów i niespodzianek życia pisana wierszem, piosenką, monologiem i dialogiem, pióra wybitnych poetów i satyryków, twórców kabaretu literackiego – m.in. Mariana Hemara, Juliana Tuwima, Adama Asnyka, Jeremiego Przybory, Mariana Załuckiego, Kazimierza Krukowskiego, Jonasza Kofty. Znakomite teksty, świetna muzyka i uniwersalne prawdy o odwiecznej walce płci czynią z tej opowieści wdzięczny materiał tak do śmiechu jaki refleksji.

gdy chlop ksiedza poucza„Gdy chłop księdza poucza” - spotkanie z ks. Dawidem Banachem
Spotkanie pt. „Gdy chłop księdza poucza” z ks. Dawidem Banachem, który przybliżył zebranym gościom tematykę mazurskiego ruchu gromadkarskiego. Spotkanie to wpisuje się w cykl wydarzeń upamiętniających 500. Reformacji.
Mazurski ruch gromadkarzy, zapoczątkowany wśród Mazurów w XIX w., tworzony wewnątrz Kościoła Ewangelickiego skupiał ludzi kładących szczególny nacisk na studiowanie Biblii, intensywną modlitwę oraz udział w zgromadzeniach religijnych. Gromadkarze charakteryzowali się rygorystyczną, nieposzlakowaną moralnością, religijnością oraz działalność charytatywną na rzecz potrzebujących. Spotkania z nimi odbywały się w domach, bardzo często oddalonych od Kościoła, dając zgromadzonym wiernym możliwość zaspokojenia potrzeb religijnych i duchowych. Istotne prawdy wiary tego kręgu religijnego wyraża w swej twórczości poetyckiej Michał Kajka, czy też Melchior Wańkowicz w książce Na tropach Smętka ukazując m. in. czołowych działaczy gromadkarskich takich jak Reinhold Barcz.