W bibliotece czas płynie wolniej
Tegoroczna edycja Nocy Bibliotek odbyła się 4 czerwca - rocznicy polskiej wolności. Stąd przewodnie hasło „Wolno czytać”, wybrane przez głównego organizatora akcji: Centrum Edukacji Obywatelskiej, które rozumiane jest w dwóch kontekstach: pierwszym – oznaczającym nasz wolny wybór, że chcemy czytać, że sami świadomie wybieramy nasze lektury, w drugim kontekście – wolno, rozumiane dosłownie - bez pośpiechu. Czytelnik powinien delektować się słowem pisanym. A my, bibliotekarze mamy cichą nadzieję, że czytelnicy po poznaniu Biblioteki Nocą, przekonają się, że to bliskie i ciekawe miejsce, w którym warto bywać - bo czas u nas spędzony płynie wolniej.

Podczas nocy nie zabrakło atrakcji dla czytelników. Było głośne czytanie fragmentów książek, inscenizacje, projekcje, wystawy i zabawy. Przekornie i humorystycznie, zatrzymaliśmy na chwilę czas. Wystrój biblioteki zmieniono tak, by odwiedzający poczuli się jak w PRL – u. Zabraliśmy czytelników w Podróż do przeszłości – po drugiej stronie lady. W tym wyjątkowym dniu bibliotekarze wypożyczali książki nietypowo: pakując w szary papier na ladzie bibliotecznej i ważąc, aby czytelnik miał świadomość, ile kilogramów pożycza z biblioteki. Przygotowane wystawy prezentowały formy promocji książki i czytelnictwa oraz towarzyszące tym działaniom życie społeczne na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Tematyczne wystawy dotyczyły zbiorów biblioteki, jej działalności i przedmiotów codziennego użytku, udostępnione przez czytelników. Pojawił się także Bar Biblioteczny, w którym serwowano zapomniane smaki z przeszłości.

Był to dzień pełen niespodzianek. Rozpoczął się literackim wstępem w oddziale dla dzieci, ponieważ grzeczne dzieci chodzą wcześniej spać, więc dla najmłodszych czytelników przygotowaliśmy improwizację Nocy w godzinach południowych. Podczas spotkania obejrzały projekcje bajek z rzutnika, wcielały się w role bohaterów teatrzyku kukiełkowego oraz brały udział w konkursach. Czytelnicy dorośli wieczorem wysłuchali wiersza D. Wawiłow „Szybko”, który był czytany podczas Nocy Bibliotek w całej Polsce oraz tekstów humorystycznych. W quizie: „ Co wiesz o PRL-u”? pojawiło się pełno wspomnień z minionej dekady. Na zakończenie spotkania Wiesław Kot wygłosił wykład pt. „Polska proza na ekranie”, w którym skrótowo przedstawił najważniejsze ekranizacje literatury polskiej w nawiązaniu do ówczesnej sytuacji politycznej.