Narodowe Czytanie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego
Celem Narodowego Czytania jest propagowanie bogactwa polskiej literatury, popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę i wzmacnianie narodowej tożsamości. W tym roku lekturą Narodowego Czytania było "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. Po raz kolejny Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna, I Liceum Ogólnokształcące im. Bojowników o Polskość Mazur oraz mieszkańcy Pisza, przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji publicznego czytania wybitnych dzieł literackich, pod patronatem honorowym Pary prezydenckiej.

W sobotę, 2 września br., Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna zamieniła się w wiejską chatę, gdzie odbywało się "Wesele". W klimat epoki opisanej w dramacie St. Wyspiańskiego, czytelników wprowadzili bohaterowie utworu, w których role wcieliła się młodzież I Liceum Ogólnokształcącego oraz zaproszeni goście.
Dla wszystkich uczestników przygotowano wystawę, prezentację multimedialną, quiz nawiązujący do biografii i twórczości Stanisława Wyspiańskiego oraz weselny poczęstunek. Na zakończenie "Wesela" czytelnicy otrzymali pamiątkową pieczęć na zakładce przygotowanej na tę okoliczność.

Czytanie z podziałem na role zaprezentowali:
Pani Młoda – Nikola Ruszczyk,
Pan Młody – Sebastian Zalewski,
Gospodyni – Tatiana Konończuk,
Gospodarz – Michał Kotowski,
Czepiec – Szymon Werra,
Czepcowa – Krystyna Rękawek,
Zosia – Aneta Karwowska,
Haneczka – Zuzanna Konopa,
Klimina – Małgorzata Pomichowska,
Radczyni – Małgorzata Karwowska,
Poeta – Michał Werra,
Rachel – Karolina Banach,
Marysia – Bogumiła Czerniawska,
Żyd – Lech Borak,
Dziad – Edmund Lipnicki,
Chochoł – Adam Podsiad,
Jasiek – Łukasz Szymański,
Isia – Mariola Ciotrowska,
Dziennikarz - Paweł Bosak,
Maryna – Katarzyna Górajewska.

Akcja Narodowego Czytania organizowana jest od 2012 roku. Została zainicjowana wspólnym czytaniem „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, następnie były czytane: dzieła Aleksandra Fredry, "Trylogia" Henryka Sienkiewicza, "Lalka" Bolesława Prusa i "Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza.

katalog napis nowy