academicaCYFROWA WYPOŻYCZALNIA PUBLIKACJI NAUKOWYCH
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Piszu przystąpiła do systemu ACADEMICA czyli Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych będących w zasobach Biblioteki Narodowej.
ACADEMICA pozwala na dostęp do kilkuset tysięcy pełnotekstowych publikacji naukowych ze wszystkich dziedzin wiedzy: artykułów, monografii, podręczników i skryptów oraz całych numerów czasopism (ponad 2000 tytułów). Zasób ten jest codziennie powiększany o kolejne pozycje.
Dostęp do publikacji chronionych jest możliwy za pośrednictwem terminala znajdującego się w MGBP w Czytelni dla dorosłych. Publikacje nie chronione prawem autorskim są dostępne dla każdego użytkownika Internetu bez ograniczeń.

1. Rejestracja do systemu ACADEMICA (www.academica.edu.pl) odbywa się poprzez formularz dostępny w bibliotece. Wymagane jest okazanie dokumentu tożsamości (dowód osobisty lub paszport).
  2. Osoba składająca oświadczenie musi posiadać aktywną kartę biblioteczną, przy pomocy której rejestruje się w systemie. Biblioteka udostępnia tymczasowe hasło, które po pierwszym logowaniu należy zmienić.
  3. ACADEMICA umożliwia rezerwację publikacji chronionej na dowolny termin (z dwutygodniowym wyprzedzeniem). Zarezerwować można maksymalnie 10 publikacji, w jednym module czasowym – 5 (moduł czasowy – 1 godzina).
  4. Każdy wybrany tytuł przeglądać można przez 3 dowolnie wybrane dni. Terminal jest dostępny w godzinach pracy biblioteki.
  5. System umożliwia tworzenie notatek (do 3600 znaków), import danych bibliograficznych, zapamiętywanie kwerend. W przypadku publikacji chronionych nie ma możliwości kopiowania dostępnych treści.
  6. Dozwolona przerwa w korzystaniu z terminala wynosi 15 minut. Po tym czasie następuje automatyczne wylogowanie z systemu i zwolnienie posiadanej rezerwacji.
  7. Z komputerów domowych możliwy jest nieograniczony dostęp do publikacji nie chronionych prawem autorskim oraz przeglądanie katalogu i dokonywanie rezerwacji na wybrane moduły czasowe.
  8. Użytkownik ma obowiązek zapoznać się z regulaminem i złożyć stosowne oświadczenie.

Regulamin użytkownika Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych ACADEMICA - do pobrania
Więcej o projekcie na stronie: www.academica.edu.pl
Podręcznik czytelnika - kliknij tutaj