Stephen Sachs "Arcydzieło na śmietniku"
4 grudnia w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Piszu odbyło się przestawienie pt. "Arcydzieło na śmietniku " według scenariusza amerykańskiego dramatopisarza Stephena Sachsa.
Historia, którą opowiada przedstawienie wydarzyła się naprawdę. Eks-barmanka, ekspert w dziedzinie sztuki i tajemniczy obraz wart fortunę... a może pięć dolarów? Maude Gutman kupiła w lumpeksie za grosze dzieło, którego autorem jest słynny malarz Jackson Pollock. Doszło do ciekawego zderzenia światów doskonale odrębnych- prostoty i wyrafinowania, spontaniczności i kalkulacji, szczerości i konwenansu, rodzące odwieczne pytanie o sens społecznego odbioru sztuki wysokiej: czy jej kryterium stanowi wiedza fachowa, czy też opinia odbiorcy. Sztuka napisana jest dość dosadnym, ale też niepozbawionym słownego dowcipu językiem i miała swoją prapremierę w londyńskim Duchos Theatre z brawurową rolą Kathleen Turner w roli Maud.
Tekst w Bibliotece zaprezentowali Joanna Fertacz i Grzegorz Jurkiewicz. Koordynator Teatru przy stoliku Pani Elżbieta Lenkiewicz w słowie wstępnym w prowadzając widzów w klimat sztuki, podkreśliła: "Warto zauważyć, że praca przy stoliku pozbawiona jest narzędzi, jakimi aktorzy dysponują na klasycznej scenie. Wykorzystuje się tylko głos, nie można podeprzeć się rekwizytem, scenografią, kostiumem. Charakterystyczną postać Maude - Joanna Fetacz podkreśliła fryzurą".
Teatr przy stoliku przyciągnął jak zwykle liczną publiczność.  Serdecznie dziękujemy naszym czytelnikom za tak liczne przybycie na spektakl. Następne spotkanie w styczniu.